Ingyenes szállítás a címről 10 900,00 Ft
Mentés a bevásárlólistára
Új bevásárlólista létrehozása

ZAVAROS AKVÁRIUMI VÍZ - OKOK ÉS TISZTÍTÁSI MÓDOK

2023-08-18
ZAVAROS AKVÁRIUMI VÍZ - OKOK ÉS TISZTÍTÁSI MÓDOK

Az akváriumi halak a legnépszerűbb háziállatok közé tartoznak. Egy jól karbantartott akvárium remek dísze lehet a szobának, és szórakozást nyújt - a víz alatti világ megfigyelésével. De mi történik, ha az akvárium vize zöldül vagy zavarossá válik? Az akvárium szép megjelenését azonban vissza lehet állítani, és ami a legfontosabb, biztonságos helyet lehet teremteni a halak és más víz alatti élőlények számára.

Akinek akváriuma van, az tudja, milyen nehéz és igényes feladat az akvárium megfelelő vízminőségének fenntartása. A zavarosság vagy a zöld szín megjelenése nemcsak a helyiség megjelenését zavarja, hanem mindenekelőtt annak a jele, hogy a környezet és a halak élete veszélyben van.

A piszkos víz egyértelmű jele annak, hogy az akvarista hibát követett el a víz megfelelő pH-értékének fenntartásában, vagy megzavarta a természetes baktériumflórát. A zavaros víz formájában jelentkező tünetek végső soron arra figyelmeztetnek, hogy a halak és más állatok a nem megfelelő életkörülmények miatt elkezdenek kipusztulni.

Hogyan tisztázzuk az akvárium vizét, hogy elkerüljük a gyakran öntudatlan elhanyagolás kellemetlen következményeit?

Mit jelent a zavaros víz egy új akváriumban?

Először is fontos tisztában lenni azzal, hogy az akvárium egy olyan tartály, amely arra szolgál, hogy a halak számára a vadonban uralkodó körülményekhez hasonló körülményeket biztosítson. Bár a hely sokkal kisebb, mint az óceánokban, más tényezők nagyon hasonlóak maradhatnak azokhoz, amelyekhez a vízi állatok szoktak.

Az akvárium vize olyan a halak számára, mint az embereknek a levegő. Ha megzavarják, szennyezik vagy megmérgezik, annak drámai következményei lehetnek. A halak a vízben oldott oxigént lélegeznek be, ezért olyan fontos, hogy tisztán tartsuk azt.

A tapasztalt akvarista tudja, hogy a legfontosabb dolog a baktériumok megfelelő állapota az akváriumban. Mit jelent ez? Azt jelenti, hogy a folyók, óceánok vagy tengerek vize soha nem átlátszóan tiszta. Még a legtisztább víznek is megvan a maga baktériumflórája, amely a látszattal ellentétben megvédi az élőlényeket a veszélyes őslényektől és algáktól.

Ha tehát egy új akváriumban zavaros víz jelenik meg, az azt jelentheti, hogy a halak számára még nem alakultak ki a megfelelő körülmények. Várjon néhány napot, amíg a mikrobaktériumok megtelepednek az akváriumban, és helyreáll az egyensúly a vízi környezetben. Nem szabad minden baktériumot eltávolítani, különösen nem egy vízi környezetben. A szűrőn és a szivacson azok szaporodnak el, amelyek az akváriumot védik az algáktól és más, a halakra veszélyes organizmusoktól.

A gyakori vízcsere, a szűrő tisztítása vagy leforrázása tehát nem olyan tevékenység, amely elősegíti a jó akváriumi körülményeket. Hagyja, hogy a baktériumok szabadon növekedjenek és virágozzanak a vízben, és az édesvíz már nem lesz zavaros.

Tejszerű akváriumi víz - honnan származik?

Néha azonban az akvárium vize intenzívebb árnyalatot vesz fel, és zavarosból tejszerűvé válik. Ez lehetetlenné teszi, hogy az akváriumban lévő növényeket és halakat lássuk, és ugyanakkor meglehetősen veszélyes a vízi élővilágra nézve. A tejszerű akváriumvíz a protozoonok fokozott szaporodását jelentheti, amelyek akár fiatal, akár érett akváriumokban jelennek meg.

Az első esetben az ok a szűrő túl gyakori tisztítása, a túl sok vízcsere és a tisztító baktériumok elszaporodásának megakadályozása lehet. A második esetben azonban, amikor az akvárium már kiforrott, és bizonyára már megjelentek benne a "jó" baktériumok, a tejes víz oka máshol keresendő.

Hogyan küzdjünk a protozoa ellen az akváriumban?

Gyakran előfordul, hogy szennyeződések járulnak hozzá a tejes víz kialakulásához. Ha a vizet és a szűrőt túl ritkán tisztítják, az elősegíti a "rossz" baktériumok, köztük a protozoonok szaporodását. A másik ok lehet a túl sok táplálék etetése, amely ahelyett, hogy a halak megennék, a fenékre esik, és ott lebomlik, szennyezve ezzel a vízi környezetet. A szennyezés és a túl sok protozoa nagyon negatív hatással van az akváriumi életre.

A protozoonok elvonják a halak oxigénjét, ami egyes egyedek elpusztulásához vezethet, a szennyező anyagok pedig korlátozzák a növények fényhez jutását, ami a halak elpusztulásához vezet, és még szennyezettebbé teszi az akvárium vizét. A szűrő, a tisztítószer és a vízrészlet cseréje ezért szerves részei a megfelelő akváriumi körülmények fenntartásának.

A protozoák eltávolíthatók az akvárium levegőztetésével, a víz egy részének cseréjével és az állatkereskedésben vásárolt "jó" baktériumok bejuttatásával.

Zöld víz az akváriumban, vagy vízvirágzás az otthoni akváriumban

Az akvaristák másik problémája az akváriumban lévő zöld víz. Mit jelent ez? Semmi mást, mint az algák megnövekedett mennyiségét, úgynevezett akváriumi vízvirágzást. Az algák a protozoonokhoz hasonlóan intenzíven elszaporodhatnak egy olyan éretlen akváriumban, amelyben nincs elegendő baktérium. Az akváriumi vízvirágzás másik gyakori oka az akvárium túlzsúfoltsága, azaz a túl sok hal, ami magas ammóniakoncentrációhoz és az akvárium szennyeződéséhez vezet.

A halak megfelelő száma elengedhetetlen a biztonságos élethez, a megfelelő oxigén és tér biztosításához, valamint a víz zavarosságának vagy zöldülésének megakadályozásához. A zöld víz a túl ritka vízcserék vagy a víz megfelelő tisztítását megakadályozó eltömődött szűrő eredménye is lehet. A szűrő tisztítása igen fontos a kedvtelésből tartott halak vízi környezetének gondozásában. Nem szabad tiszta, klóros vagy forró vízzel tisztítani, mivel ezek kiöblítik a halak számára hasznos baktériumokat.

Ezért a legjobb, ha akváriumi vízzel tisztítjuk meg, amelyet aztán tiszta vízzel cserélünk ki, természetesen a régi és az új víz helyes arányának megtartásával. Az akváriumban lévő zöld vizet a túl intenzíven fotoszintetizáló növények is okozhatják, például ha az akvárium túl közel áll a természetes fényforráshoz.

Mint látható, az akváriumban az élet egy kommunikáló edényrendszer, ezért nagyon fontos, hogy nagy gondot fordítsunk a halak és a benne élő növények számára kedvező életkörülmények biztosítására. A jó szűrők és a vízminőség rendszeres ellenőrzése a boltban kapható tesztek segítségével nagyon fontos a halak élete és az otthoni akvárium esztétikus megjelenése szempontjából.

Real customers reviews
4.8 / 5.0 8940 reviews
pixel