VÉRVIZSGÁLAT MACSKÁKNÁL - MINDEN, AMIT TUDNI KELL
A vérvizsgálat rengeteg információt nyújt a lehetséges betegségekről. Gyakran első körben ezt végzik el. Még akkor is, ha semmi bajunk nincs, az orvosok megelőző vizsgálatokat javasolnak, hogy a lehetséges problémákat korai stádiumban felismerjék. Vajon érdemes a háziállatainkat ilyen vizsgálatnak alávetni ? Érdemes tudni, hogy belső szerveik jól működnek-e. Mikor kell macskáját megvizsgálni?
A macskákat az örökbefogadáskor és életük során rendszeresen profilaktikusan meg kell vizsgálni. Meg kell vizsgálni őket azonban akkor is, ha az állatnak láthatóan rossz a közérzete.
A legtöbb állatorvosi rendelőben a vérvizsgáló gépek a helyszínen elérhetőek, így az eredményt az anyag levétele után rövid időn belül megkapjuk. Ez jelentős segítséget jelent a megfelelő gyógyszerek kiválasztásában a kórházi kezelés során, valamint az otthoni használatra felírt gyógyszerek kiválasztásában. A vizsgálható paraméterek választéka széleskörű A legjobb, ha megbízik a kezelőorvosban, aki a háziállat betegségének megfelelően választja ki a vizsgálandó vérparaméterek számát és típusát.
Maga az eljárás, bár injekcióval jár, a legtöbb állat számára nem okoz különösebb stresszt vagy ijedtséget... A kapott eredmények nagymértékben javítják ismereteinket kedvencünk állapotáról, megkönnyítik a lehetséges kezelést és a további szükséges lépésekmegválasztását.
Macskavérvizsgálat - szükség van rá?
A macskák olyan állatok, amelyek nem mutatják ki azonnal a betegségeiket. Ha a szabadba mennek, annál inkább előfordulhat, hogy nem vesszük észre a viselkedésükben bekövetkező diszkrét változásokat vagy az első tüneteket. Gyakran csak akkor vesszük észre, hogy valami történik kedvencünkkel, amikor már egy ideje tart a betegség. Ezért ajánlják az állatorvosok a megelőző vérvizsgálatot. Jobb, ha időben értesülünk a problémáról, hogy megfelelően tudjunk reagálni, és nagyobb esélyünk legyen a sikeres kezelésre.
Az első tünetek sem mindig specifikusak - rosszkedv, étvágytalanság, fokozott szomjúság, hányás - sok betegség így fejeződik ki. A vérvizsgálat segítségével az orvos könnyebben és gyorsabban meg tudja célozni a beteg szervet, és megfelelő terápiát tud kezdeni.
A vérvizsgálat megkönnyíti a betegség lefolyásának nyomon követését is, segít az orvosnak a további kiegészítő vizsgálatok irányának meghatározásában, valamint a macska műtét előtti altatásra való felkészítésében.
A macska vérvizsgálatának legfontosabb pontjai
A vérvizsgálat értékes diagnosztikai eszköz, nemcsak az idősebb vagy beteg macskák esetében (lehetővé teszi a betegségek korai felismerését és azok ellenőrzését), hanem a fiatal vagy újonnan érkezett állatok esetében is. Fiatalok esetében a vizsgálatot az esetleges veleszületett betegségek vagy rejtett problémák felderítésére végzik. A frissen befogadott (fiatal vagy már felnőtt) macskákon végzett elemzések lehetőséget adnak a karantén időtartamának pontos meghatározására. A vizsgálatokra a tervezett sebészeti beavatkozások előtt is szükség van.
Mit fedezhetünk fel?
Nagyon sok paraméter közül lehet választani. Amennyiben megfelelően vannak kiválasztva, sok kérdésre adhatnak választ az orvosnak. A szinte minden esetben elvégzett alapvizsgálat a morfológia. Ez ad információt a gyulladás esetleges jelenlétéről, a vörösvértestek állapotáról és a vér alapvető alvadási képességéről. Ha a vizsgálatot kézzel, kenetvétel útján végezzük, lehetőség van az egyes vérsejtek megszámlálására és minőségük értékelésére, és ez támpontokat ad az orvosnak a további diagnózishoz.
Egy másik vizsgálat a vér biokémikus vizsgálata - itt egy sor, az egyes szervek működésével kapcsolatos paramétert vizsgálunk. Ellenőrizhetjük többek között a máj, a hasnyálmirigy, a vesék működését, mérhetjük a glükózszintet, az ionokat vagy a hormonokat. Sok paraméter van - mindegyik többé-kevésbé specifikus egy adott szervre, ezért általában több vizsgálatot is elvégeznek, vagy bizonyos idő elteltével megismétlik, hogy a legmegbízhatóbb eredményt kapják.
Az állatorvos a fertőző betegségek megerősítése vagy kizárása érdekében vért is küldhet egy erre szakosodott laboratóriumba. Egyre több hasonló vizsgálatra van lehetőség a rendelőben is, csíktesztek formájában.
Ez természetesen a lehetséges elemzések nem teljes listája. Érdemes azonban tudni, hogy a vér nagyszerű diagnosztikai lehetőségeket biztosít számunkra, és vizsgálata felbecsülhetetlen értékű.
Melyek a leggyakrabban vizsgált paraméterek?
Minden attól függ, hogy milyen célból veszünk vért elemzésre. Ha egy egészségesnek tűnő háziállatnál általános vizsgálatot szeretnénk végezni (akár megelőzés céljából, akár műtét előtt), az orvos általában először a morfológiát választja, majd több biokémiai paramétert, hogy információt kapjon a belső szervek működéséről. A fiatal macskákat emellett olyan alapvető fertőző betegségekre is meg kell vizsgálni, mint a leukémia vagy a szerzett immunhiány.
Ha kedvence beteg, a szükséges vizsgálatok listája hosszabb lehet - ezeket az állatorvos választja ki kedvence állapotától és betegségeitől függően.
Macska vérvizsgálat - előkészítés
A vérvizsgálatokat lehetőleg éhgyomorra kell elvégezni.. Ez különösen fontos a legtöbb biokémiai paraméter és a morfológia adat vizsgálatához. A macskának körülbelül 8-12 órával a vizsgálat előtt el kell kezdenie az koplalást. Ez elegendő idő ahhoz, hogy megbízható eredményeket kapjunk. Vizet korlátozás nélkül adhatunk kedvencünknek.
Ha a célunk a glükózszint vagy a hormonszint meghatározása a kezelés alatt álló állatban - az orvos segít meghatározni, hogy a gyógyszerek beadása után melyik időpontban lesznek a legmegbízhatóbbak az eredmények.
Hogyan segíthetünk a macskának a vizsgálat napján?
Nem tudjuk befolyásolni háziállatunk temperamentumát. Amit tehetünk, hogy gondoskodunk arról, hogy a macska nyugodt környezetben legyen, hogy már otthon elkerüljük a felesleges stresszt. Akár már napokkal előtte elkezdhetjük hozzászoktatni kedvencünket a hordozóhoz, hogy ne kizárólag a rendelőbe való utazáshoz társítsa azt.
A vizsgálat napján viselkedjen kedvencével úgy, ahogy minidg, de ne vigye el az egész családot a vizsgálatra, csak azokat, akik úgy érzik, hogy képesek a macskát a vizsgálat alatt nyugodtan tartani. Általában nem a tűszúrás, hanem a mancs tartása jelenti a legnagyobb problémát. Ezt sajnos nem lehet elkerülni. A felvétel hosszabb ideig tarthat, és ez idő alatt macskánknak türelmesnek kell lennie.
Néha az állat nyugodtan viselkedik a gazdája előtt, néha pedig éppen ellenkezőleg - az általa ismert emberek jelenlétében elmenekül és védekezik. Ilyen esetekben ne féljen a macskát a klinika munkatársaira bízni - általában ismeretlen kezekben a macska nyugodtabb, és könnyebben aláveti magát a kezelésnek. Vannak olyan állatok is, amelyek minden erejükkel küzdenek, és a megnyugtatásukra szolgáló egyik módszer sem működik. Ilyen esetekben az állatorvos alkalmazhat szedációt, azaz a macska gyógyszeres nyugtatását.
A vérvétel az állat elalvása után nyugodt, biztonságos és teljesen fájdalommentes módon történik, és a macska a kórházban marad, amíg fel nem ébred.
Macskavérvizsgálat - az eredmények értékelése
Az eredményeket a beutaló orvos továbbítja a tulajdonosnak, az értékeléssel és az ajánlásokkal együtt. A normától való kisebb eltérések esetén néha előfordul, hogy csak megfigyelés javasolt (vannak olyan macskák, amelyek eredményei nem ragaszkodnak mereven a normához - tudnunk kell, hogy ez hogyan néz ki az adott háziállat esetében).
Néha az orvos úgy dönt, hogy megváltoztatja az étrendet vagy a táplálékkiegészítőket, és a meghatározott idő elteltével megismétli a vizsgálatokat. Ha a háziállatnál nagyobb eltérés van az eredmény és az arra vonatkozó norma között - kezelést kell végrehajtani.
Ne vonakodjon elvégezni a szükséges vizsgálatokatt
A vérvétel a macska számára némi kellemetlenséggel járhat. Ez azonban annyira fontos és annyi lehetőséget ad kedvence egészségmegőrzése céljából, hogy tényleg nem érdemes lemondani róla. A macskák, mivel csendes és titkolózó állatok, a kezdeti fázisban nem mutatják meg nekünk a betegségeiket. Egyes betegségek csak hosszú idő után válnak nyilvánvalóvá. Ne halogassuk tehát a vizsgálatot.
A megelőző vizsgálat középkorú és idősebb macskáknál mindenképpen ajánlott, de még a fiatal állatoknál sem érdemes elhanyagolni. Használjuk ki a vizsgálat lehetőségét arra, hogy az esetleges betegségeket még a fejlődés korai szakaszában felismerjük. A kezelés ekkor sokkal egyszerűbb. Általában a betegség kellemetlen tünetei és a kedvencünk számára gyakran megterhelő kezelés is elkerülhető.