Ingyenes szállítás a címről 10 900,00 Ft
Mentés a bevásárlólistára
Új bevásárlólista létrehozása

SZEPARÁCIÓS SZORONGÁS A KUTYÁBAN - HOGYAN KEZELJÜK? TIPPEK A VISELKEDÉSKUTATÓTÓL

2023-11-11
SZEPARÁCIÓS SZORONGÁS A KUTYÁBAN - HOGYAN KEZELJÜK? TIPPEK A VISELKEDÉSKUTATÓTÓL

Indulni készül, és szomorú kutyaszemeket lát, amelyek azt mondják: "maradj velem". Amikor eltűnsz, kedvenced visít vagy akár vonyít, vakargatja a bútorokat, vagy akár több órán át vár rád az ajtóban, anélkül, hogy ennél vagy innál? Ezek a szeparációs szorongás tünetei lehetnek kutyádnál. Hogyan kezelje ezt? Nem könnyű feladat, de semmi sem lehetetlen. Ismerje meg ennek az állapotnak az okait és tüneteit, és tegyen lépéseket. Megmutatjuk, mit tehetsz, hogy kutyád ne féljen otthon maradni nélküled.

A szeparációs szorongásban szenvedő kutya nem társaságra vágyik, hanem egy bizonyos személyre vagy személyekre. Saját négylábú kutyámat fogom itt példaként használni. Idefixet igyekszünk a legtöbb családi kirándulásunkra magunkkal vinni, és mivel más városokban él a családunk, ezek az utazások elég gyakran előfordulnak. Amikor társasági eseményeket szervezünk, ügyelünk arra, hogy a kutyát olyan emberekkel hagyjuk, akiket jól ismer.

Mindazonáltal, amint becsukódik mögöttünk az ajtó, Idefix már várja, hogy visszatérjünk. Hogyan nyilvánul meg ez? Úgy, hogy az erkélyről besétál a szobába, ahol felugrik a kanapéra, és kinéz az ablakon. Ezt nehéz légzés és halk nyikorgás kíséri. Bár nincs egyedül otthon, ideges várakozással várja, hogy visszatérjünk. Ezt a szempontot szem előtt tartva tudnunk kell, hogy egy második kutya hazavitele nem megoldás a problémára. Ami még rosszabb, az új kedvencnél fennáll a veszélye annak, hogy a bentlakó kutyától "elkapja" a szeparációs szorongást.

Hogyan derítheti ki, hogy a háziállatának konkrétan Ön hiányzik-e, és nem általában a társasága? Vigyázzon egy ideig egy másik háziállatra - például, ha egy barátjának szüksége van a háziállata gondozására. Ha az ott lakó kutya nem mutat többé nemkívánatos viselkedést, több mint valószínű, hogy nem szeparációs szorongásban szenved.

Mi segíti elő a szorongást - tényezők

A kutyák szeparációs szorongásának több oka is lehet, ráadásul ezek egymással is összefügghetnek. Ezek közé tartoznak: a fajta, az örökletes tényezők, a megfelelő szocializáció hiánya, traumatikus élmények vagy korábbi betegségek. Elismert tény, hogy a gondozó távollététől való beteges félelemtől gyakrabban szenvednek a kistestű kutyák. Ennek oka, hogy gyakran háztartási kabalaként kezelik őket, és túlzott szeretettel árasztják el őket. Másrészt megfigyelték, hogy a korcsok hajlamosak a szeparációs szorongásra. Az ő esetükben gyakran nem tudjuk, hogy a szülők milyen jellemmel rendelkeztek.

Hogyan nyilvánul meg a beteges vágyakozás?

A szeparációs szorongás nem egyenlő azzal, hogy lépésről lépésre a gazdi mögött járkál. Ennek a pszichés zavarnak számos tünete lehet, és íme néhány közülük.

Fizikai tünetek:

  • A szőrzet harapdálása,
  • étvágytalanság/kívánság hiánya vagy fokozott étvágy/kívánság,
  • gyors, felületes ásítás,
  • izomfeszültség,
  • krónikus hasmenés,
  • fokozott ásítás, 
  • nyáladzás,
  • nyalás,
  • csökkent immunitás,
  • a gyomor- és bélnyálkahártya fekélyei,
  • szív- és érrendszeri/emésztőrendszeri betegségek.

Pszichiátriai tünetek:

  • alvászavar,
  • koncentrációhiány,
  • a fájdalommal szembeni túlérzékenység,
  • túlzott izgatottság, 
  • kitartó ugatás,
  • nagyfokú bizonytalanság a viselkedésben.

Szociális tünetek:

  • depresszió,
  • a többi kutyával való kapcsolat kerülése,
  • a gazdi kényszeres "megfélemlítése".

Néha azonban a szeparációs szorongás szokatlan módon jelentkezik a kutyánál. Vannak ugyanis olyan háziállatok, amelyek már az ajtóban őrködni kezdenek, amint a gazdájuk távozik. Némelyikük órákig képes egy helyben ülni vagy feküdni, figyelmen kívül hagyva a külső ingereket vagy szükségleteket, például a szomjúságot. Érdemes beruházni egy kamerába, és rögzíteni a kutya viselkedését. Így képet kaphat arról, hogy valójában mi történik kedvencével, amíg Ön távol van.

Szeparációs szorongás egy menhelyről származó kutyánál

A menhelyről befogadott állatokat gyakran érinti a gondozó hiányától való beteges félelem. Ez sok esetben az elhagyatottság traumatikus élményeire vezethető vissza. Ha úgy dönt, hogy állatot fogad örökbe menhelyről, számolnia kell azzal, hogy új barátjának több időre lesz szüksége ahhoz, hogy elfogadja az otthoni magányt. Számára ez további elhagyatottsággal jár majd.

Félelmek megszelídítése

Nem fogjuk felfedezni Amerikát azzal, hogy lehetetlen néhány nap alatt hozzászoktatni a kutyát a gondozó távollétéhez. Valójában ezt a folyamatot már néhány nappal azután el kell kezdeni, hogy a kölyök hozzászokott az új otthonához. Itt az egyetlen megoldás a kis lépések módszere. Az állatnak természetes dologként kell asszociálnia, hogy elhagyjuk a házat.

Szoktassa meg a kutyát a kimenőt jelző jelzésekhez - sétáljon körbe a házban cipőben, vegye fel egy időre, majd vegye le anélkül, hogy kimozdulna.

A kulcsokat is zörgeti, miközben a lakásban járkál, és a táskáját/hátizsákját egyik szobából a másikba viszi. Ezzel érzéketlenné teheti a kutyáját azokra az ingerekre, amelyek stresszt okoznak neki. Kezdje a házból való távozást rövid ülésekkel, és fokozatosan növelje a távollét időtartamát.

Pozitív társulások

Előzze meg a házból való kilépést egy hosszabb sétával. Egy játék vagy egy rövid edzés fizikailag és érzelmileg is kifárasztja. Távolléte idejére hagyjon egy különösen vonzó játékot, amelyet majd elrejt, amikor visszatér. Hagyja, hogy a távozását örömre asszociálja, és ne valami negatív dologra.

Ne feledje, hogy nyugodtan hagyja el a házat, és ugyanilyen nyugodtan térjen vissza. Ezekben a pillanatokban próbáljon meg némileg tudomást sem venni kedvencéről, ami persze nem jelenti azt, hogy mindig fenntartással kell bánnia vele. Egy bekapcsolt rádió, egy nyalóka jutalomfalatot tartalmazó kong vagy más szaglójáték is stresszcsökkentő intézkedés lehet.

Stresszcsökkentés érintéssel

Emlékezzen vissza, hogyan érzi magát egy jól végzett relaxációs masszázs után. A tested ellazul, és a stressz elmúlik. A masszőr megnyugtató érintése nyugtató hatással van a testére és az elméjére egyaránt. Tudta, hogy a kutyák is pontosan ugyanígy reagálnak a masszázsra? Nem csoda, hogy a TTouch masszázs egyre népszerűbb a háziállatok gondozói körében. A kezelés rendszeres alkalmazása bizonyítottan javítja a kutyák egész testének működését. A TTouch masszázs csökkenti a stressz-szintet és megnyugtat.

Hogyan kell ezt a masszázst elvégezni? Szerencsére az elvei nem bonyolultak. Abból áll, hogy nyomást gyakorolunk a kutya bőrére, miközben egyszeri körkörös mozdulatokat végzünk (1 és ¼ fordulatot teszünk). Három ujjat használjon: mutatóujj, középső ujj és gyűrűsujj. A nyomás erősségét egyénileg állítsa be a háziállat méretének megfelelően. Az interneten találhat oktatóvideókat, amelyek lépésről lépésre megtanítják, hogyan kell a TTouch masszázst végezni.

A szorongásoldó mellény a masszázs kiegészítője is lehet. Hasonló elven működik. Azáltal, hogy nyomást gyakorol a háziállat testének megfelelő pontjaira, csökkenti a stressz-szintjét. Ez jó megoldás, ha tudja, hogy hosszabb időre el kell mennie. A stressz csökkentése hatással lesz kutyája nemkívánatos viselkedésének megszüntetésére is, amely gyakran kíséri a szeparációs szorongást, beleértve a nyávogást vagy az üvöltést.

Ne feledje, hogy a megfelelő méretű mellényt válassza kedvencének. Álló helyzetben pontosan mérje meg kedvence mellkasának kerületét. A megfelelő méret garantálja a megfelelő tömörítést a testén.

Szeparációs szorongás a kutyában és farmakológia

Az állandó stressz, amelyben a szeparációs szorongásban szenvedő kutya él, minden intézkedést hatástalanná tehet. Néha a viselkedéskutatóval és az állatorvossal való konzultációt követően farmakológiai intézkedéseket kell bevezetni a négylábú megnyugtatására. Az enyhébbek főként gyógynövények, például az orbáncfű, a valeriána vagy a citromfű terápiás hatásán alapulnak.

Néha azonban az állatorvosnak pszichotróp gyógyszereket kell bevezetnie, amelyek hatóanyagai a klomipramin, a fluoxetin vagy az amitriptilin. Kiegészítő terápia lehet a feromonok, amelyek a szoptató szuka faggyúmirigyei által szekretált feromonok szintetikus formája.

A türelem a siker kulcsa

A kutyák szeparációs szorongása érzékeny kérdés, és bizonyára időre lesz szüksége ahhoz, hogy foglalkozzon vele. Érdemes azonban türelmesnek lenni, és minden lehetséges lépést megtenni annak érdekében, hogy négylábú barátja elkezdje természetes dologként kezelni a távollétét. Még ha otthoni irodából dolgozik is, nem lehetséges, hogy a kutyáját mindenhová magával vigye, ahol éppen szüksége van rá.

Ne feledje, hogy a hosszan tartó stressz megviseli kedvence egészségét, amit mindenképpen el akar kerülni. Ezért tegyen meg mindent, amit csak tud, hogy kedvence ne reagáljon érzékenyen a távollétére. Ez a házban mindenki számára előnyös, a berendezés és bizonyos esetekben a szomszédok számára is. Mindenekelőtt azonban nyugodtá és boldoggá teszi kedvencét. Sok sikert!

IdoSell Trusted Reviews
4.78 / 5.00 7409 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-12-04
A rendelt termék a tájékoztatásnak megfelelően, pontosan érkezett, nagyon jó áron. :)
2024-12-02
A termék a leírásnak megfelelő, és gyorsan meg is érkezett+++
pixel