SZÁNKÁZÁS A KUTYÁKNÁL. MIT JELENT ÉS MIÉRT CSINÁLJA EZT A KUTYÁD?
Kutyája testbeszédének megértése nagyon fontos, ha harmóniát szeretne elérni a kutyájával való kapcsolatában. Kedvence nap mint nap számos nem verbális jelzést ad Önnek, amelyek nem csak a jóllétével kapcsolatosak, hanem képesek jelezni az egészségügyi problémákat is. Ezek közé a jelzések közé tartozik a szánkózás, vagy a fenekének a földhöz dörzsölése. Tudja meg, miért szánkózik a kutyája, és hogyan segíthet neki kezelni ezt a problémát.
Kutyaszánkázás - mit jelent ez?
A kutyaszánkázás olyan viselkedés, amelyet nagyon könnyű észrevenni. Az állat leül a földre, hátsó mancsait előre nyújtja, és a fenekét a talajhoz nyomja, majd az első mancsaival "lovagol" előre, így a fenekét a padlóhoz vagy a talajhoz dörzsöli.
Miért csinálja ezt a kutyád? Bár ez a viselkedés mulatságosnak tűnhet, sajnos kellemetlenséggel jár, viszketés vagy fájdalom formájában az állat végbélnyílásának területén. A fenekének a talajhoz való dörzsölése enyhíti ezt a kellemetlenséget. Milyen egyéb viszketési tünetek kísérik a szánkózást? A viszketés csökkentésére tett kísérletként a kutya megpróbálhatja a saját farkát is kergetni, harapdálni és nyalogatni az anális területet, vagy akár a bundáját is kihúzhatja.
Egy dolog biztos - a szánkózás és az azt kísérő viselkedésformák a kutya szervezetében kialakuló egészségügyi problémákra utalnak, és ha nem diagnosztizálják gyorsan, súlyos betegségekhez vezethetnek.
Kutyaszánkázás - okok
A végbélnyílás földön való meglovaglása alkalmanként előfordulhat, de ciklikus vagy krónikus állapotként is jelentkezhet. Minden attól függ, hogy mi okozza ezt a viselkedést. Miért szánkózik tehát a kutyája?
Akkor van a legkevesebb okod az aggodalomra, ha időnként ezt teszi. Ilyenkor általában csak erősebben akar vakarózni, és a fogai nehezen érik el a farát. Ha időszakos hasmenésben szenved, lehet, hogy azért is szánkózik, hogy jobban megtörölje a bundáját az ürülékmaradványoktól.
Mindenképpen jobban meg kell néznie, ha a kutyája gyakran és rendszeresen szánkózik. Ennek több oka is lehet. Ezek a következők:
- A perianális mirigyek elzáródása,
- a parietális sinus túlzsúfoltsága,
- hüvelygyulladás (szukáknál),
- gyomor-bélrendszeri paraziták,
- féregtelenítés,
- anatómiai problémák,
- allergia.
Ha észreveszi, hogy kutyája gyakran kezd szánkázni, ne várjon a reakcióval. Menjen el állatorvosához, aki a kórtörténet felvétele és megfelelő vizsgálatok után diagnosztizálni fogja ennek az aggasztó viselkedésnek az okát. Ne büntesse kedvencét a szánkózásért, de ne is becsülje alá a helyzetet.
Kutyaszánkázás - hogyan segíthetünk rajta?
Azok a módszerek, amelyek a kutya szánkázásának megszüntetéséhez vezetnek, a probléma okától függően változnak.
Kezdjük azzal a helyzettel, amikor a perianális mirigyek elzáródnak. Mik azok és hol helyezkednek el? A perianális mirigyek a kutya végbélnyílásának jobb és bal oldalán található kis belső szervek. A székletürítéskor ki kell ürülniük. Ha az emésztőrendszer zavart szenved, és az állatnak problémái vannak a székletürítéssel (székrekedés, hasmenés stb.), a végbélmirigyek megduzzadhatnak, és viszketést és fájdalmat okozhatnak.
A következtetés egyszerű - annak érdekében, hogy ez ne történhessen meg, kiváló minőségű kutyaeledellel kell etetnie kutyáját, hogy emésztőrendszere tökéletesen működjön. Mit kell azonban tennie, ha a mirigyek duzzanata és elzáródása jelentkezik? Azonnal menjen állatorvoshoz, aki kézzel eltávolítja a mirigyeket. Ne késlekedjen, mivel az eltömődött mirigyek következménye tályog kialakulásához vezethet. Ez nem mindig kezelhető farmakológiai úton, néha sebészeti beavatkozásra is szükség van.
A hatásfolyamat hasonló, amikor a mirigyeket tartalmazó orrmelléküreg túlságosan megtelik. Ezeket a melléküregben lévő váladék veszi körül, amelyet rendszeresen ki kell üríteni a szervezetből. A túl sok váladék gyulladáshoz vezet. A feleslegét kézzel eltávolíthatja az állatorvos, de meg is tanulhatja ezt, és maga is elvégezhet egy ilyen beavatkozást.
Szukák esetében a farok földhöz dörzsölése nem székletürítési problémák, hanem hüvelygyulladás lehet az oka. Ez a betegség leggyakrabban fiatal, még ivaréretlen szukáknál alakul ki. A hüvelygyulladás oka a baktériumflóra egyensúlyának felborulása, pl. az immunitás csökkenésével vagy hormonális zavarokkal. A betegséget hüvelyváladékozás, a nyálkahártya kipirosodása, valamint viszketés és fájdalom kíséri, amit a szuka többek között lihegéssel próbál enyhíteni. A kutya azonnali állatorvosi látogatást igényel, aki végrehajtja a megfelelő kezelést.
A kutya ilyen viselkedése a szervezetében lévő paraziták jelenlétére is visszavezethető. A galandféreg vagy a kutyaféreg tagjainak vedlése okozza a viszketést, amit az állat a végbélnyílásának a földhöz dörzsölésével próbál leküzdeni. Ez elősegíti a paraziták terjedését pl. a ház körül, ami veszélyes lehet a háztartás minden tagjának egészségére. A paraziták elleni küzdelem elsősorban a megfelelő farmakológiai szerekkel történő féregtelenítésből áll.
Hozzátennénk, hogy a féregtelenítést rendszeresen kell végezni, és lehetséges, hogy a kutya a tabletta beadása után rövid ideig szürcsölni fog. Ha azonban a folyamatot rendszeresen végezzük, a végbél dörzsölés csak átmeneti lehet.
Néha előfordul, hogy a kutyáknál a szánkázásnak anatómiai okai vannak, például egyes állatoknál a mirigyek túl mélyen helyezkednek el, vagy a folyásnak megfelelő csatornák túl vékonyak. Ezt azonban csak állatorvos tudja felmérni, aki a megfelelő intézkedést választja.
A perianális mirigyek eltömődését allergia, például ételallergia is okozhatja. Ebben a helyzetben az állatorvos, miután diagnosztizálta az allergént, nem csak átmeneti kezelést vezet be, amely megszünteti a viszketést, hanem azt is megmondja, hogy milyen tényezőt kell kiiktatni a kutya mindennapi életéből, hogy a probléma ne térjen vissza.
Segítsen kutyájának házi módszerekkel
Kutyája fokozott, rendszeres szánkózása leggyakrabban állatorvosi beavatkozást igényel, de léteznek otthoni módszerek is a viselkedéssel járó kellemetlenségek enyhítésére. Ezek mindegyike nagyon könnyen megvalósítható, így biztosan nem vesznek el sok időt, sőt, a legtöbbjüknek a napi rutin részévé kell válnia.
Mindenekelőtt a testmozgás és a víz. A napi adag testmozgás és a megfelelő vízbevitel támogatja a perianális mirigyek spontán ürülését, mivel pozitív hatással van az egészséges bélmozgásra. Ezáltal minimálisra csökken a mirigyek eltömődésének kockázata.
A megfelelő emésztési funkciót, és így az egészséges bélműködést is segíti a kutya étrendjében lévő extra adag rost. Fél teáskanál (ha szükséges, növelheti egy teáskanálra) rostot, amelyet az állatkereskedésben vásárolhat, adjon kutyája reggeli étkezéséhez. Használhat ebben az összetevőben gazdag zöldségeket is - sárgarépát, sütőtököt vagy céklát. A rostok mellett a lenmag is segíti a bélmozgást.
Ügyeljen arra, hogy megőrizze kedvence súlyát. A karcsú testalkatú kutyák természetesen nem teljesen mentesek a perianális mirigyelzáródás veszélyétől, de a tanulmányok szerint ez ritkábban fordul elő velük, mint a túlsúlyos háziállatokkal.
Kutyája egészséges emésztőrendszerét és a végbélmirigyek önürítését segíti, ha probiotikumokkal eteti kedvencét, hogy helyreállítsa a bélrendszer baktériumflórájának egyensúlyát. Ha kutyája elzáródott végbélmirigyektől szenved, átmeneti enyhülést biztosíthat a területre tett meleg borogatással, amely elősegíti a természetes lefolyást és enyhülést hoz. Ne feledje, hogy az ilyen kezelés során ügyeljen a higiéniára - használjon minden alkalommal tiszta ruhát, és használjon eldobható kesztyűt.
Szánkázás a kutyával - ne becsülje alá a problémát
Azt már tudod, hogy a kutyád a fenekét a földhöz dörzsölve, más néven szánkázva nem túl szórakoztató. Ez egy kellemetlen betegség, amelyet viszketés vagy fájdalom, és néha mindkettő egyszerre kísér. Ennek a viselkedésnek különböző okai lehetnek, de soha nem szabad félvállról venni, ha a kutya szánkózik, mivel komoly egészségügyi problémákkal járhat.