Ingyenes szállítás a címről 10 900,00 Ft
Mentés a bevásárlólistára
Új bevásárlólista létrehozása

RÜH A TENGERIMALACBAN - OKOK, TÜNETEK ÉS KEZELÉS. MEGFERTŐZŐDHET?

2024-02-24
RÜH A TENGERIMALACBAN - OKOK, TÜNETEK ÉS KEZELÉS. MEGFERTŐZŐDHET?

A tengerimalac vagy házimacska az egyik legnépszerűbb haszonállat. Kicsi, barátságos rágcsáló, amely nem igényel nagy tapasztalatot a gondozásában. Azonban, mint minden háziállatot, a tengerimalacot is számos betegség veszélye fenyegeti. Ezek egyike a tengerimalacnál a rüh. Milyen tünetei vannak, honnan jelentkezik, és hogyan viselkedjünk, ha észrevesszük a betegség első tüneteit?

A házi tengerimalac egészségére különösen veszélyes a rüh. A tengerimalac érzékeny állat, amely nemcsak jó tartási körülményeket igényel, hanem megfelelő védelmet is a lehetséges parazitákkal szemben. A rüh azért bizonyulhat veszélyesnek, mert meglehetősen gyors ütemben fejlődik.

A tünetek felismerése, a betegség pontos diagnózisa és végül a megfelelő szakorvosi kezelés azonban jelentősen hozzájárulhat kedvence gyógyulásához. Mit kell tudnia a rühről, hogy minimalizálja a fertőzés és a betegség előrehaladásának kockázatát?

Rüh a tengerimalacban - mi a betegség?

A rüh egy parazitás betegség, amelyet a Trixacarus caviae rühös parazita okoz. Ezek a paraziták az emberi szem számára láthatatlanok, és nagyon gyors ütemben támadják meg az állatot. A rühösség atka nagyságú, és az állat hámjának mély rétegeiben él. A paraziták alagutakat fúrnak, amelyeken keresztül a test más területeire vándorolnak. Ez a mozgás fájdalmat és viszketést okoz, amelyek általában a rüh első tünetei a tengerimalacnál.

Hogyan betegedhet meg egy tengerimalac? A rüh egy parazitás betegség

Hogyan történik a fertőzés? A házimacska kétféleképpen fertőződhet meg rühvel. Az első a beteg egyeddel való közvetlen érintkezés útján. Egyes malacok azonban ellenállóbbak, mint mások, így nem mindegyikükön mutatkoznak a betegség jelei, ha egyszer megfertőződött.

Ebben az esetben a rüh elkerülheti a tulajdonos figyelmét. A tengerimalac akár 21 hónapig is hordozhatja az invazív tojásokat - megfertőződhet velük, mielőtt még a betegség első jeleit mutatná. Ez a helyzet azonban megváltozhat, amint a háziállat immunrendszere legyengül. Ekkor a paraziták megtámadhatják és jelentősen legyengíthetik a házi sakál szervezetét.

A második fertőzési mód a közvetett útvonal. A betegséget okozhatja például az állat fertőzött tárgyakkal, ápolókefékkel stb. való érintkezése.

Rüh - a tengerimalac megharapja magát és nyílt sebei vannak

A rüh első és legkönnyebben észrevehető tünetei közé tartozik a viszketés és ennek következtében a vakarózás. A házi sertések akár meg is haraphatják magukat ott, ahol a rüh a legintenzívebben támad. A fertőzött területek a sertés testén a ritkított szőrzetről is felismerhetők. A harapdálás és az intenzív vakarózás következtében a szőrzet rongyossá válik, és a rüh jelenléte ráadásul helyi kopaszodást is okoz.

A különösen kellemetlen rüh esetén a mumpsz tünetei a testen látható sebek formájában jelentkezhetnek, amelyeket a viszkető területek vakarása okoz. A vakarózással a sertések nagyon gyorsan károsítják a bőrüket, és ez másodlagos fertőzéseket okozhat. Ha tehát élősködők jelenlétére gyanakszik a malacánál, keresse fel állatorvosát kedvencével együtt, amilyen hamar csak lehet.

A mumpsz viselkedése, szintén a rühes paraziták támadásának egyik látható jele. Ez a betegség sok kellemetlenséget és fájdalmat okoz, ezért előfordulhat, hogy a mumpszod a megszokottól eltérően viselkedik. Az apátia, a fájdalomtól vonaglás, az intenzív vakarózás, az ideges viselkedés és a játéktól való vonakodás a leggyakoribb riasztó jelek közé tartozik. Egyes malacok akár agresszív viselkedést is tanúsíthatnak a tartóval vagy a ketrecben lévő más egyedekkel szemben.

Ha tehát a fenti tünetek bármelyikét észleli, nézze meg közelebbről háziállatát. Ha a tünetek súlyosbodni kezdenek, azonnal forduljon állatorvosához.

Hogyan kezeljük a rühességet a tengerimalacban?

Hogyan ismeri fel, hogy mitől szenved a tengerimalaca? A rüh különösen veszélyes betegség, ezért amint az első aggasztó tüneteket észleli, érdemes azonnal állatorvoshoz fordulni. A szakember ellenőrizni fogja, hogy nem fertőzött-e meg tengerimalacát egy olyan parazita, mint a rüh.

Ne feledje, hogy bizonyos esetekben a házimacska egynél több betegségben is szenvedhet. Ilyenkor a tünetek átfedhetik egymást, és egy orvos által felállított szakszerű diagnózis nemcsak a háziállat egészségét, hanem az életét is megváltoztathatja.

Számos hatékony gyógyszer létezik a rüh ellen, amelyek injekcióban vagy szájon át adhatók. Ne feledje azonban, hogy egy adott gyógyszer felírásáról és adagolásáról az orvos dönt. Bármilyen gyógyszer saját maga történő beadása valódi kockázatot jelent kedvence életére nézve.

Mitől szenved az Ön tengerimalaca? Rüh vagy gyűrűsféreg?

A rüh mellett a tengerimalacokat gyakran érinti egy másik hasonló betegség is - a gyűrűsféreg. Hogyan ismerheti fel, hogy tengerimalaca mitől szenved? Rüh vagy gyűrűsféreg, mindkét betegség egyformán veszélyes kedvence számára. Ahhoz azonban, hogy hatékonyan lehessen kezelni őket, először is megfelelő diagnózist kell felállítani.

A két betegség megkülönböztetésének problémája a hasonló tünetekben rejlik, amelyeket a sertéstulajdonosok gyakran összekevernek. A gyűrűsféreg, amelyről ebben a cikkben írtunk bővebben, szintén okozhat viszketést és helyi sebeket az állat testén. A rühhöz hasonlóan a karmolások általában a sertés fangjánál jelennek meg (különösen a fejen, a vállon és a háton), és csak később az egész törzsön.

A gyűrűsféreg, akárcsak a rüh, általában élő szervezet által terjed, ezért a sertések általában fertőzött egyedektől fertőződnek meg. A rühességgel ellentétben azonban a gyűrűsféreg a gazdaszervezeten kívül sokkal hosszabb ideig aktív maradhat, például a ketrec szennyezett területein.

A betegség pontos diagnosztizálásához és megkülönböztetéséhez azonban állatorvos véleménye szükséges. A betegség diagnosztizálása érdekében bőrkaparékot vehet, amelyből végül kiderül, hogy a háziállat problémáinak oka rüh vagy gyűrűsféreg.

Rühösség tengerimalacokban és emberekben

Egy utolsó pont a tengerimalacok rühessége és az emberre jelentett kockázat közötti kapcsolat. Rüh a tengerimalacban és az emberben - elkaphatja a parazitát a háziállatától? A vélemények megoszlanak ebben a témában, mivel nehéz egyértelműen megállapítani, hogy a rühes paraziták veszélyt jelentenek-e az emberre.

Az igazság középen van. Egyrészt a tengerimalacok rühének nem szabadna túlélnie az emberi szervezetben. Másfelől azonban olyan embereknél, akik kapcsolatba kerültek a betegséggel, átmeneti bőrelváltozásokról számoltak be. Ez azt jelenti, hogy a rüh nem teljesen közömbös az emberi szervezet számára, de nem is jelent rá komoly veszélyt. Ha azonban a házi sertésünk rühvel fertőzött, akkor tanácsos a különleges gondoskodás - a fokozott higiénia ebben az esetben elengedhetetlen.

Hogyan lehet tehát megelőzni vagy csökkenteni annak kockázatát, hogy háziállatunk kaviárja megfertőződjön a rühes parazitával? Először is, tartsa szemmel háziállatát, különösen, ha egynél több sertést tart. Ha az egyik kaviárnál a betegség jeleit észleli, a többi egyedet mindenképpen karanténba kell helyezni. Ha a házisertésnek saját ketrece van, sokkal kisebb az esélye a rühesség megjelenésének, de minden aggasztó jelet szorosan figyelni kell.

Ha úgy döntött, hogy két háziállatot tart, vagy a malackája akár csak átmenetileg is érintkezett egy másik háziállattal, akkor automatikusan megnő a rüh fertőzés kockázata. Ilyenkor különösen oda kell figyelnie mindenféle tünetre. Ne felejtse el mindig rendszeresen és alaposan kitakarítani malackája környezetét sem.

A tengerimalacok rühessége nagyon veszélyes egészségügyi állapot lehet. Sajnos elég gyakran jelentkezik ezeknél a háziállatoknál, fájdalmat és kellemetlenséget okozva kedvencének. A tünetek eleinte finomnak tűnhetnek, de idővel nehéz figyelmen kívül hagyni őket. Azonnali állatorvosi látogatás jelentős változást jelenthet kedvence egészségében és jólétében.

"Az egészséges bőr a szervezet hatékony védekező eszköze a mikroorganizmusokkal szemben, de bizonyos esetekben a bőr a betegségek kialakulásának helyszínévé válhat. Ehhez nemcsak a vágások és a sebek járulnak hozzá, hanem a stressz is - a túlmelegedés, a hely szűkössége, amelyben a malac él, vagy a kiállításokon való részvétel. A táplálék, amivel a kisállatot etetjük, szintén jelentős hatással van - a hiányos táplálék és a C-vitamin-pótlás hiánya, felelős lehet a kisállat immunitásának csökkenéséért."

- állatorvos. Hanna Pietruszka

IdoSell Trusted Reviews
4.78 / 5.00 7457 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-12-06
Minden megfelelően történt. Gyors kiszállítás.
2024-12-06
Rendben volt minden köszönöm szépen!
pixel