REFLUX A KUTYÁBAN - HOGYAN ISMERJÜK FEL ÉS KEZELJÜK?
Miután a táplálékot bevittük, az emésztőrendszer automatikusan működik. Az emésztőenzimek kiválasztása, a tápanyagok felszívódása és a tartalom továbbítása a további szakaszokba csak néhány a feladatai közül. Vannak azonban olyan esetek, amikor ez a munka megszakad, aminek súlyos következményei lehetnek. Mikor gyanakodjunk refluxra a kutyánál és hogyan kezeljük?
Mi a reflux a kutyában?
A reflux az emésztőrendszer tartalmának az emésztőrendszer korábbi részeibe történő ürülése. Előfordul, hogy a nyombéltartalom visszaszorul a gyomorba, ilyenkor duodenogasztrikus refluxról beszélünk. A gasztro-oesophagealis reflux azonban sokkal könnyebben megfigyelhető, amikor a gyomortartalom a nyelőcsőbe kerül.
Az is előfordulhat, hogy a probléma kombinálódik, és nyombél-gyomor-nyelőcső reflux lép fel. Akárhogy is, meg kell különböztetnünk, hogy ezek az események fiziológiaiak-e, vagy az okot sokkal mélyebben kell keresni. És itt van egy másik nehézség - a reflux okának megtalálása mellett azt is meg kell figyelni, hogy történtek-e további változások, azaz kialakult-e refluxbetegség. Ha igen, akkor a reflux csak tünete lesz ennek. Emiatt alapos diagnózisra van szükség, hogy az esetleges rendellenességeket észrevegyük, és pontos diagnózist állíthassunk fel.
Mik a reflux okai?
Az emésztőrendszer a tartalmat az egyik oldalra tolja - így az étel lenyelhető, és a tartalom a testhelyzettől függetlenül áthalad. Hogyan fordulhat elő tehát a reflux? Ennek több oka is van.
Az első az lehet, amikor a perisztaltikus összehúzódások gyakorisága hirtelen megváltozik. A másik, ha ezen összehúzódások erőssége változik. Még egy másik ok, lehet a gyomor végső részének, a pylorusnak a működésében bekövetkező változás - ennek rendellenességei kihatnak az emésztőrendszer többi részére, és hozzájárulhatnak a refluxhoz.
Ezenkívül a gasztro-oesophageális reflux esetén a gyomorban lévő túlzott nyomás is hatással lehet. Ha ez meghaladja a nyelőcső nyomását, és a nyelőcső záróizma ellazul, ezek a körülmények kedveznek a reflux kialakulásának. A gyomor megváltozott pH-értéke, amely e szerv gyulladásával jár, szintén hozzájárulhat a problémához. A gyomorfekélybetegség, a nyelőcsőgyulladás, az epekőgyulladás vagy a kutya túlsavasodása szintén szerepet játszik.
Fontos felismerni, hogy az alkalmi reflux fiziológiai jelenség. Leggyakrabban akkor fordul elő, amikor a kutya éhes - a reggeli étkezés előtt, vagy amikor a kutya naponta egyszer kap enni. Az étkezés előtti refluxot természetesen figyelemmel kell kísérni, de ha kivételes esetekben fordul elő, akkor fiziológiásnak tekinthető.
Reflux a kutyában - tünetek
A gyomortartalom visszaszorulása a nyelőcsőbe okozza a gyomorégésnek nevezett kellemetlen érzést - a kutyáknál azonban nem biztos, hogy észrevesszük, mivel a háziállatok elrejtik az ilyen problémákat. A nyelőcső lumenébe való visszaszorulás esetén a gazdi megfigyelheti a háziállat nyakának pillanatnyi rendellenes mozgását, mint a hányinger, és néha fokozott nyálfolyást.
A kutyák többnyire kilökik a refluxált tartalmat - ezt leggyakrabban fehér vagy sárga habként írják le -, minden attól függ, hogy az emésztőrendszer melyik részéből származik. Ez azonban nem a norma, így az alkalmi refluxot nehéz lehet kiszűrni.
Nem ez a helyzet a reflux esetében, amely gyakori és kóros jelenség. Amikor a visszahúzódó tartalom felborítja az emésztőrendszer nyálkahártyájának és más szerveknek az egyensúlyát, gastro-oesophagealis refluxbetegség lép fel. Ilyenkor számos tünet jelentkezhet. Ezek megfigyelése és további vizsgálatok nagyon fontosak a probléma okának és következményeinek meghatározásához.
Gyomor-bélrendszeri tünetek
Először is, a kutya kellemetlen érzéseket, sőt fájdalmat érez a nyelőcső és a gyomor felől. A hasonló problémával küzdő emberek a gyomorban és a nyelőcső alsó részén jelentkező égő érzésként írják le az érzést. Ugyanakkor teltségérzetet éreznek a gyomorban. A kutya nem adja meg nekünk ezeket az információkat - a viselkedéséből kell következtetéseket levonnunk. Apátia, sántítás, vonakodás a mozgástól és az evéstől, öklendezés, hányás, néha nyáladzás - ezek mind jelzik, hogy valami baj van a gyomor-bélrendszerben.
A nyálkahártya folyamatos irritációja a nyelőcső, sőt a torok és más struktúrák gyulladásához vezet. A betegség előrehaladtával a nyelőcső szűkülete is kialakulhat. Ez a területén fennálló hosszan tartó gyulladás következménye. Ez az állapot súlyosbítja kedvence étvágytalanságát, és akár nyelési zavarokhoz is vezethet. Ezt követheti a gyomor vagy a nyelőcső fekélyesedése. Ez még intenzívebb fájdalommal és a táplálékfelvételtől való vonakodással jár. A reflux során kilökött tartalomban vérnyomok találhatók.
Idővel a refluxbetegség a nyelőcsőben vagy a gyomorban tumorokhoz vezethet. Ez súlyosbítja a korábban említett tüneteket, és a kutya állapotának további romlását okozza.
Más szervekből származó tünetek
Amikor egy kutya fejlődik gyomor reflux, tünetek általában azonnal jelentkeznek. Egyesek azonban később is jelentkeznek - amikor a reflux hosszabb időn keresztül ismétlődik.
Az emésztőrendszeren kívül más szervek is érintettek lehetnek. A fogak és az íny fájdalmassá válhatnak - mindez a periodontitis és a fogzománc károsodása miatt. Ezek a változások a kutya szájában a megváltozott pH miatt következnek be.
További jelek vonatkozhatnak a légzőrendszerre: orrfolyás, légszomj, zihálás, köhögés, megváltozott hang - ezek a tünetek otthon is megfigyelhetők. Az állatorvosi rendelőben tett látogatás során az orvos a mellkas auskultálásával és mellkasröntgenfelvétel készítésével gyulladást találhat a hörgők területén, a tüdőben, valamint az asztma jellemzőit. Az is előfordulhat, hogy az orrmelléküregek, a gége, sőt az Eustachi cső és a középfül is begyulladt. A további vizsgálatok minden bizonnyal eloszlatják a kételyeket, és lehetővé teszik a pontos diagnózis felállítását.
Hogyan kezeljük a refluxot egy kutyában?
A betegség hatékony kezelésének megkezdéséhez alapos diagnózisra van szükség. Az endoszkópos vizsgálat többek között számos kérdésre választ adhat, és mindenképpen megkönnyíti a kezelést. Az orvos ekkor pontosan tisztában van azzal, hogy milyen problémával küzd az állat.
A gyógyszeres kezelés enyhülést hozhat az állat számára, de sok esetben a betegség krónikus és visszatérő, ezért folyamatos vagy pulzáló gyógyszeres kezelésre van szükség.
Az orvos rendelkezésére állnak olyan készítmények, amelyek javítják a gyomor-bélmozgást, csökkentik a gyomorsav kiválasztását. Sok esetben a nyelőcső és a gyomor nyálkahártyáját védő hatású gyógyszerek segítenek, amelyek enyhítik a kellemetlen érzést és megkönnyebbülést adnak. Bizonyos helyzetekben antibiotikumos kezelésre is szükség van.
Mikor kell orvoshoz menni?
A háziállat bármilyen szokatlan viselkedésére fel kell hívni a figyelmünket. Ha a kutya nem akar étkezni, hány, letargikus - a látogatás elengedhetetlen. Néha a tünetek nem különösebben erősek, de észrevehető, hogy valami zavarja a kutyát. Néha azonban szórványos öklendezést vagy hányást figyelhetünk meg.
Még ilyen ügyekben is érdemes állatorvosi rendelővel konzultálni, mivel a kezeletlen reflux sokkal komolyabb problémák okozója lehet.
Lehet-e segíteni egy kutyának otthon?
Előfordul, hogy egy kutya egyértelműen rosszul érzi magát az étkezés előtt, például a reggeli séta után, amikor még nem készítettük el az első ételt. Néha viszont előfordul, hogy a háziállat naponta egyszer kap ételt, és a nap hosszabb részében üres marad a gyomra.
Előfordulhat, hogy a kutya étkezés előtt egyértelműen rosszul érzi magát, például egy reggeli séta után, amikor az első étkezés még nem készült el. Néha azonban előfordulhat, hogy az állatot naponta egyszer etetik, és a nap nagy részében üres gyomorral rendelkezik.
Bizonyos helyzetekben azonban az orvos az adott ételek típusának megváltoztatását javasolhatja, ezért fontos, hogy az egész családot mozgósítsuk a tiltott ételek nassolásának elkerülése érdekében.
Reflux a kutyában - összefoglaló
A kutya refluxát nehéz lehet észrevenni. Az első problémák meglehetősen finom módon jelentkeznek, és idővel a tünetek további problémák okozóivá válnak. Az ilyen állapotot már gasztro-oesophageális refluxbetegségnek nevezik, és meglehetősen nagy veszélyt jelent a kutyára.
A gondos diagnózis és a megfelelően kiválasztott gyógyszerek megkönnyebbülést hozhatnak a kedvence számára. A diéta típusa és az alkalmazás módja is befolyásolja a terápia sikerét. Az állatorvos ajánlásainak következetes követése segít a kutyának elfelejteni a kellemetlen betegségeket és újra gondtalanul tölteni minden pillanatát.