Mikor lehet fürdetni a kiskutyát és hogyan?
Amikor meghozzuk a döntést, hogy gondozásba veszünk egy kutyát, és először hozzuk haza, rengeteg kérdés és kétely merül fel bennünk. Étkezés, séták, játékidő, oltások - ezek azok a dolgok, amelyeken minden négylábú gazdi gondolkodik. Nem kevésbé fontos a kutya higiéniájának fenntartása, beleértve a fürdetést is. Mikor lehet és kell-e fürdetni a kiskutyát?
Hogyan gondoskodik a kiskutyák higiéniájáról?
A kölyökkutyák életének első heteiben az anya gondoskodik a tisztaságról. Egy bizonyos ponton a kisállat már nem függ tőle, és ez az az idő, amikor új otthonába mehet. Ettől kezdve a gondozók feladata, hogy gondoskodjanak a megfelelő táplálékról, a játékhoz és alváshoz szükséges helyről, valamint a megfelelő ápolásról. A különböző kutyafajtáknak különböző igényeik vannak - néha a fülekre kell vigyázni, néha a szemekre, fésülésre vagy trimmelésre is szükség lehet, míg a legtöbb kutyának rendszeres karomkorrekcióra van szüksége.
Elég sok ápolási eljárás létezik, bár a legtöbbet csak a kissé idősebb kölyökkutyákon végzik el. Fontos azonban megtanítani az állatnak, hogy néha szükség van a különböző testrészek megfogására, érintésére vagy mosására. Ezért már a kezdetektől fogva érdemes például megfésülni a kölyköt, megmosni a szemhéját vagy az orrát, belenézni a fülébe, a pofájába vagy megfogni a mancsát. A kiskutya, akit megtanítottunk arra, hogy ezek a tevékenységek normálisak és ártalmatlanok, a jövőben együttműködőbb lesz az ápolás során.
Mikor van szüksége egy kiskutyának a mi beavatkozásunkra?
A fiatal kölyökkutyák még ügyetlenek, és nem mindig képesek például tisztán megenni az ételt. Játék közben is gyakran összepiszkolódnak. Másrészt azok a kölykök, akik már kimehetnek a kertbe, kezdik megismerni a pázsit, a rét és az erdő minden báját - amikor visszatérnek az ilyen sétákról, általában teljesen másképp néznek ki, mint mielőtt kimentek volna.
Ilyenkor van szükség a segítségünkre - a száj, a mancsok, a has vagy az anális terület mosása a bélmozgás után elengedhetetlen. Sok esetben a háziállat egyedül nem képes megbirkózni a problémával. Ha nem sietünk a segítségére, a szájkosár szőrére száradt étel vagy az anális területen lévő ürülék fájdalmat és kellemetlenséget fog okozni neki.
Ezenkívül sok kutyafajtánál kialakul a kötőhártya-zsákokból történő túlzott ürítés problémája. Az ilyen váladékot rendszeresen ki kell mosni és el kell távolítani. Ha ez nem történik meg, akkor elkezd beszáradni és fájdalmas sebek alakulnak ki.
A rövid farkú kutyáknál viszont rendszeresen és gondosan meg kell tisztítani a fangon lévő ráncokat, gyakran a nyakon és a farok közelében lévő ráncokat is, hogy megelőzzük a gyulladás kialakulását.
Mi a helyzet a kiskutya fürdetésével?
Amikor egy kutyát befogadunk, általában 7-9 hetes. A lakóhelyváltás, a gondozók, gyakran más állatok jelenléte a házban, a másként tálalt ételek és a sok új szag - mindez hatalmas stresszt jelent egy ilyen kicsi számára. Problémát jelent a betegségekre való nagyfokú fogékonyság is.
Ha a kölyökkutya az anyatejből ivott, az általa átadott immunitás már fokozatosan elhalványul, miközben a védőoltások még nem fejeződtek be. Ezért sokkal nagyobb a kockázata a fertőzések kialakulásának, mint az idősebb kutyáknál. Éppen ezért a kölyökkutya első fürdetésével várjunk addig, amíg egy kicsit idősebb és immunisabb nem lesz.
A helyzet teljesen más a kissé idősebb állatok esetében. Amikor a kutya már beilleszkedett és magabiztosan érzi magát új otthonában, amikor az oltások és a féregtelenítés befejeződött, akkor van itt az ideje a fürdetésnek. A kérdés az, hogy szükséges-e?
Mikor lehet a kölyökkutyát fürdetni?
Egy jó kennelből származó, jól ápolt cica általában nem igényel fürdetést ilyen fiatal korban. Elég az egyszerű mosás és fésülködés. Más a helyzet az elhanyagolt állatokkal, amelyeknek göndör a bundájuk vagy bőrproblémáik vannak. Itt mindenképpen tanácsos a fürdetés, de ha bőrbetegségek késztetnek erre - jobb, ha előbb felkeresünk egy állatorvost.
Arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy ne csak a kölyökkutyák, hanem a felnőtt kutyák esetében is kerüljük a gyakori fürdetést. A kutyák bőre ugyanis védőszűrőt termel, ami szükséges a megfelelő hidratálásához. Emellett védőgátat képez a környezetben található mikroorganizmusokkal szemben is. A tisztítószerek használatával eltávolítjuk a bőrfilmet, és így a bőrt keményebb munkára kényszerítjük.
A kiskutya első fürdetése - előkészületek
A kiskutya első fürdetése elég nagy kihívás. Lehet, hogy a kutya nagyon örül neki, de az is előfordulhat, hogy megijed, vagy akár el is akar szaladni. Éppen ezért mindent előzetesen elő kell készítenünk, hogy maga a fürdetés zökkenőmentesen menjen végbe.
Amikor sampont választunk kedvencünknek, ügyeljünk arra, hogy az kíméletes, lehetőleg hipoallergén, a kölyökkutyák érzékeny bőréhez igazodó sampon legyen. Semmiképpen sem olyan samponok, amelyek összetevői például kifehérítik a szőrzetet, vagy erős szagot hagynak rajta. Ne használjunk olyan kondicionálókat sem, amelyek megkönnyítik a fésülést - minderre még van idő.
A helynek, ahol a kiskutya fürdetése történik, melegnek kell lennie. Kerüljük a huzatot a fürdetés alatt és után is.
Mit kell szem előtt tartani fürdéskor?
Mindenekelőtt ne tegyen semmit erőszakkal. A kezdetek nehezek lehetnek, és célszerű először megismertetni kedvencét a vízzel. Ezt megteheti játékkal vagy kis mennyiségű jutalomfalat segítségével.
Ne feledje azt sem, hogy a kölyökkutyák szőrének hosszú időbe telik megszáradni. Mikor kell megfürdetni a kiskutyát? Lehetőleg az esti séta után. Így elkerülhető a felesleges megfázás.
Fürdéskor fontos, hogy a víz ne kerüljön az állat fülébe, és a samponhab ne érintkezzen a szemmel vagy az orral. A füleinket úgy védhetjük kiegészítőleg, hogy óvatosan beléjük helyezünk pl. egy gézpárnát, amelynek mérete kedvenceink füléhez igazodik. Természetesen a tampont felületesen kell a hallójáratba helyezni, és elég nagynak kell lennie ahhoz, hogy gond nélkül eltávolítható legyen.