MILYEN GYAKRAN FÉREGTELENÍTSE A KUTYÁJÁT ÉS A KISKUTYÁJÁT?
A kutyákban előforduló férgek veszélyt jelentenek az állatok egészségére, de a parazita zoonózisos betegségeknek kitett emberekre is. Éppen ezért a kutyák szisztematikus féregtelenítése az egyik legfontosabb megelőző intézkedés. Mikor és hogyan kell féregteleníteni?
Miért kell féregteleníteni a kölyköket?
A kölykök nagyon korán, már magzati életkorban ki vannak téve a parazita invázióknak. Hogyan történik ez? Az anya még a terhesség előtt is megeheti orsóféreg tojásait. A szuka testében lévő lárvák egy része a bélfalon át az izmokba jut, ahol alvó stádiumban maradhatnak. A terhesség hormonális változásokat okoz, amelyek aktiválják a lárvákat. Legtöbbjük a méhlepényen keresztül jut el a magzat májába, kisebb részük a női emlőmirigybe jut. A születés pillanatában a kölykök már fertőzöttek, az anyatejjel több lárvát vesznek fel. A súlyos invázió az alom súlygyarapodásának hiányát, a kölyökkutya rossz fejlődését, vérszegénységet és extrém esetekben a test pusztulását eredményezi, ami a kölyökkutya halálához vezethet.
Ezért fontos, hogy a szukáját vemhesség alatt féregtelenítse. A szoptató nőstény kutyákat a kölykök első féregtelenítésével egy időben kell kezelni. Ez egy különleges időszak a nőstény kutyák és kölykök életében, és a féregtelenítés csak állatorvos felügyelete mellett javasolt.
Mikor kell féregteleníteni egy kiskutyát?
A legtöbb új kutyatulajdonos úgy gondolja, hogy elegendő a kennelben végzett féregtelenítés. Semmi sem állhat távolabb az igazságtól. A féregtelenítés ütemezése sokkal bonyolultabb. Az első féregtelenítést a kölyökkutya életének második hetében végezzük, majd 14 naponta az elválasztást követő 2 hétig. Az ezt követő féregtelenítést 6 hónapos korig 4 hetente végezzük.
Mikor kell féregteleníteni a kutyát?
Minden attól függ, hogy milyen környezetben él a kutyánk, milyen a temperamentuma, és hogy vannak-e gyerekek a közelben. Ne felejtsük el, hogy a féregtelenítés egyben az is, hogy megvédjen minket - gazdikokat - a kutyától elkapható veszélyes parazita betegségektől. Leggyakrabban legalább 3 havonta javasolt a féregtelenítés. A dolgozó állatokat és a kisgyerekekkel együtt élő, illetve legyengült immunitású embereket azonban évente 12 alkalommal kell féregteleníteni. Hasonló mintát lehet használni olyan kutyáknál is, amelyek más állatok ürülékét eszik. Ha kedvence kiállításokon, versenyeken vesz részt, vagy állatszállodában tartózkodik, ahol sokkal nagyobb a fertőzésveszély, akkor a kezelést kétszer végezzük el: maximum 4 héttel a rendezvény előtt és 2-4 héttel utána. Azokban a gazdaságokban, ahol nincs rendszeres székletvizsgálat, 4 hetente végeznek féregtelenítést.
Hogyan lehet féregteleníteni a kutyát?
Érdemes a Drontal Dog Flavor kocka formájú ízesített tablettákhoz nyúlni, amelyeket szívesen megesznek a kutyák, így biztosak lehetünk abban, hogy a készítményt nem köpték ki, ezért vették be teljes egészében. Ekkor biztosak lehetünk abban, hogy hatékony adagot adunk be.