MIÉRT NYALOGAT A KUTYA? EZ PUSZTA SZERETET VAGY VALAMI MÁS?
Bizonyára elgondolkodott már azon, hogy a kutyák miért nyalogatják az embereket. Vajon csak szeretetből teszik? Vagy más okuk is van rá? Kiderült, hogy ennek a viselkedésnek valóban sok oka lehet. Elemezzük őket, és adunk néhány tippet is, hogyan kezeld, ha a nyalogatás kellemetlenné válik.
A legtöbben szeretjük, amikor kedvencünk boldogan csóváló farokkal felugrik a kanapéra, és elkezdi nyalogatni a kezünket vagy az arcunkat. Mi több, gyakran mi magunk tanítjuk meg kedvencünknek ezt a viselkedést. Szeretettel felemeljük a kiskutyákat, és hagyjuk, hogy megnyalják az arcunkat. A probléma akkor kezdődik, amikor a kutya felnő, vagy amikor már nem tudunk elszakadni tőle. Nézzük tehát, hogy mi lehet az oka annak, hogy a kutyák megnyalják az embereket.
Kutyapuszik
Sok kutya számára a kutyavezetőjük megnyalása egyfajta üdvözlő rituálé és a rajongás jele. Az állat így fejezi ki, hogy örül az együtt töltött időnek. Egyes kutyák még annyira barátságosak az emberekkel szemben, hogy bárkit megnyalnak, aki ezt megengedi nekik. És itt nem számít, hogy nagyon jól ismerik-e az illetőt, vagy életükben először látják. Éppen ezért nem szabad büntetni a kutyát a nyalogatásért, és elutasítani a barátságos szándékát.
Ha azonban zavarja négylábú kutyája ragaszkodása, a következő cikk elmagyarázza, hogyan kezelje úgy, hogy azt ne büntetésnek érezze. Vannak annak az elméletnek a hívei is, hogy a kutyatartók tévesen a nyalizást a ragaszkodás megnyilvánulásaként magyarázzák. Ők a farkasok világában számos olyan viselkedési formára mutatnak rá, amelyben az állatok különböző szükségletekkel kapcsolatos jeleket adnak magukról, és a nyalogatással jelzik az egyén helyét a csoportban.
Te vagy a főnök
Az emberi családban a legtöbb kutya hierarchizálja a családtagjait. Ez a genetikai kondicionálásnak és a farkasoktól való leszármazásnak köszönhető. Egy falkában a gyengébb tagok a domináns egyedek iránti alárendeltségüket többek között nyalogatással mutatják ki. Ez a tisztelet jele. Ha kutyája a házban csak egy személyt nyalogat meg különösen nagy gyakorisággal, az azt jelentheti, hogy ezt a személyt ismerte el csoportvezetőnek.
Gyakran ez az a személy, aki rendszeresen ad a négylábú kutyának eledelt. A csoportos hierarchiából eredő nyalogatással akkor is találkozhat, amikor a kutyát zoknizza. Ennek eredete a farkasok harcaiban keresendő. A "legyőzött" állat a nyalogatással tiszteletet mutatott a győztesnek. Az Ön kutyája is hasonlóan reagálhat. Ha nemtetszését fejezi ki neki, jön, hogy megmutassa az alárendeltséget.
Miért nyalja a kutya a pofáját?
A gondozó arcának nyalogatására különösen a kölyökkutyák és a fiatal kutyák esetében jellemző. Ez a viselkedés az anyával való együttlét időszakához kapcsolódik. Amikor a tej szopásának ideje véget ér, és megkezdődik a szilárd táplálék tanulása, a szuka kezdetben egyenesen a szájából adja a földi táplálékot. Az éhes kiskölykök ezért megnyalják az anyjuk pofáját, amikor a következő adagot követelik.
Sokan közülük, amikor emberi családjukkal kezdik meg a következő életszakaszt, ugyanígy próbálnak ételt kérni gondozójuktól. Ez a reflex különösen erős lehet, ha olyan kölyökkutya csatlakozik a családunkhoz, aki még nem esett át a szocializációs szakaszon. A kennelekben, mielőtt új gondozóihoz kerülne, a fiatal kutya nemcsak tisztasági képzésen vesz részt, hanem megtanul tálból enni is.
A kutyusok gyakran ilyen alkalmazkodás nélkül érkeznek új otthonukba, így az első napokban igen erős lehet az igényük, hogy megnyalják a gondozó arcát.
Kutyahigiénia
A csoportban élő kutyák, mint a farkasok a falkában, egymást nyalogatják, hogy segítsenek tisztán tartani egymást. A szukák különös gonddal nyalogatják a kölykeiket, különös gondot fordítva a pofájukra, az orrukra és a fülükre. Ez tehát a négylábúak számára teljesen természetes viselkedés, és a falka többi tagja iránti aggodalom jele.
Nagyon gyakori, hogy a felnőtt kutyák meg akarják nyalni a kisgyermekek arcát és fülét. Ez azért van, mert gyengébb egyedként kezelik őket, akikről gondoskodni kell, és a higiénia ennek a megnyilvánulása.
Miért nyalogatja a kutya a mancsát?
Hazaérsz, és a kutyád már a küszöbről elkezd szaglászni és a kezedet nyalogatni? Egyáltalán nem lepődünk meg ezen. Rengeteg ismeretlen szagot és ízt hozol a ruhádon és a testeden a háziállatod számára. Kedvence számára ez a tökéletes módja annak, hogy megismerje őt. Egyes kutyáknak viszont furcsa ízpreferenciáik vannak, ami választ adhat arra a kérdésre, hogy "miért nyalogatja a kutya az ember lábát?".
Mint tudjuk, az emberi izzadságnak különös szaga és sós íze van. Valószínűleg ez az oka annak, hogy egy állat, ha megérzi az emberi lábon lévő izzadságot, nem tud ellenállni a kísértésnek, hogy megnyalja azt.
Figyelj rám!
Az is előfordul, hogy egy kutya unaloműzésből megnyalja a kutyavezetőjét..... Ez egyfajta figyelemfelkeltés, játékra és közös tevékenységre ösztönzés. A frusztrált négylábúak különböző módokat találnak arra, hogy rákényszerítsenek minket arra, hogy odafigyeljünk rájuk. Megfigyelheti, hogy kedvence a kezét dörzsöli vagy nyalogatja, hogy rávegye, kezdjen el játszani vele. Ez annak a jele, hogy túl kevés motoros vagy mentális stimulációban részesül. Gondoskodjon róla, hogy elegendő időt kapjon a közös sétákra - ez elengedhetetlen.
Gondoskodjon a szellemi fejlődéséről is. A parancsok rendszeres gyakorlása és az új trükkök megtanulása csak hasznára válik kedvencének. Használhatsz jutalomfalatokkal töltött szimatjátékokat is, különösen akkor, ha tudod, hogy hosszabb időre egyedül kell hagynod a kutyádat, például amikor munkába indulsz.
Engedélyezni vagy nem engedélyezni? Ez a kérdés
Bizonyára Ön is feltette már magának néha a kérdést: "Megengedjem-e, hogy a kutyám megnyaljon?". Ha ez nem zavarja Önt, akkor nem látunk ellenjavallatot. Egy feltétellel... Hogy kedvence nem nyalja meg az arcát. A kutyanyál és a benne lévő kórokozók ugyanis az orr, a szem és a száj nyálkahártyáján keresztül szívódnak fel a leggyorsabban. Bár a kutyák által emberre átvitt betegségek ritkák, nincs szükség arra, hogy ezt a kockázatot növeljük. A kezek vagy más testrészek nyalogatását is kerülni kell, ha sérült a bőr.
Sokan meg vannak győződve a kutyanyál gyógyhatásáról. Ennek oka, hogy olyan fehérjéket tartalmaz, mint a lizozim és a hisztatin, amelyekről úgy gondolják, hogy bizonyos baktériumok ellen harcolnak. A philadelphiai tudósok azonban hangsúlyozzák, hogy a kutyanyálnak csak tisztító hatása van a kutyák sebeire. Az emberek sajnos megfertőződhetnek így többek között E. coli vagy campylobacter baktériummal. Olyan helyzetben, amikor megsérülsz, mindenképpen jobb, ha magad nyalogatod a sebet, mintha a háziállatod nyalogatná.
Hogyan szoktassuk le a kutyát a nyalogatásról?
Vannak olyan háziállatok, amelyek nemcsak szeretetből, hanem sok más, már ismert okból is nyalogatják a gazdájukat. Ha a kommunikációnak ez a módja nem nagyon tetszik, akkor megpróbálhatod leszoktatni kedvencedet a nyalogatásról. Első körben kezdje azzal, hogy figyelmen kívül hagyja ezt a viselkedést. Rejtse a kezét a háta mögé, miközben kimondja a "nem" parancsot. Ugyanakkor maradjon nyugodt.
Kerülje a kutya félreállítását, és ne kiabáljon vele. Ha eddig hagytad, hogy nyalogasson, akkor meg fog zavarodni a hirtelen változás miatt. Lehet, hogy már nem érzi magát biztonságban. Mi több, még az is lehet, hogy késztetést érez arra, hogy megnyaljon téged, hogy megmutassa a behódolását. Terelje át négylábú kutyája figyelmét egy másik tevékenységre, amiért megdicsérheti.
Hagyja, hogy egy ismerős parancsot hajtson végre, amiért jutalomfalatot kap. Ez arra fogja késztetni, hogy a komfortzónájában maradjon, miközben elveszíti az érdeklődését a nyalogatás iránt. Fontos, hogy az egész családot bevonjuk a kutya nyalogatásra tanításába. Ha csak egy ember tartja magát a szabályokhoz, és a háztartás többi tagja megengedi, sőt bátorítja a kutyát a nyalogatásra, az egész folyamat kudarcot vall.
Kutyapuszi igen, de mértékkel
Most már tudod, miért nyalogatja a kutya a kutyavezetőjét. Mint sok más viselkedésnél, itt is több oka lehet a helyzettől függően. A legtöbb embernek tetszik, hogy így mutatja ki a szeretetét vagy érdeklődését a kedvence, sőt egyesek el is várják ezt a viselkedést. Ne feledje azonban, hogy ne nyalogassa meg kedvence arcát, és alaposan mosson kezet a kedvencével való ilyen érintkezés után. Még ha vigyáz is kedvencének egészségére, sosem tudhatja, mivel találkozik a napi séták során.