MIÉRT ÁSSA EL A KUTYÁJA AZ ÉTELÉT? A KUTYA VISELKEDÉSE EGY VISELKEDÉSKUTATÓ SZEMÉVEL
Adtál már a kutyádnak egy friss, étvágygerjesztő illatú csontot, és ő... kirohant a kertbe és elkezdte elásni, vagy megpróbálta a kanapé párnája alá gyömöszölni? Kiderült, hogy sok négylábú kutya teszi ezt, de nem mind ugyanabból az okból. Miért ássa el a kutyád az ételt? Erre a kérdésre most válaszolunk.
A kutyák elképesztő rejtekhelyeket tudnak találni a táplálékuknak. Nemcsak a kertben vagy az udvaron, hanem a házban is elássák őket - takarókba, ágyneműbe vagy a saját ágyneműjükbe. Talán az ön kutyája, akárcsak az enyém, megpróbál lyukat ásni... a szőnyegbe. Szerencsére eddig nem járt sikerrel.
Ha egyenes választ keres arra a kérdésre, hogy "miért ássa el a kutya az ételt?", biztosan nem fogja megkapni. Az állatok viselkedését, akárcsak az emberi viselkedést, különböző okok vagy szükségletek vezérlik. Ha ismeri az okát annak, hogy kutyája miért ássa el az ételt, akkor elkezdhet dolgozni a viselkedés megváltoztatásán.
Nem csak a kutya rejti el az ételt
Eszedbe jutott már, hogy az emberek nagyon hasonlóan viselkednek, mint a kutyák? Míg a háziállatod a csontjait temeti el a jövőre nézve, addig te olyan élelmiszereket vásárolsz, amelyeknek már rég lejárt a szavatossági ideje. Biztosítja az otthoni éléskamrát, például egy kereskedés nélküli vasárnapra vagy váratlan vendéglátásra. Lehet, hogy négylábú barátja csak magának tárolja az élelmet, de a szándékai pontosan ugyanazok - egy védett adag élelemmel akar rendelkezni az úgynevezett "fekete órára".
Más állatok, például a mókusok és a madarak is ugyanezt teszik. Azokban az időszakokban, amikor sok táplálék áll rendelkezésre, elraktározzák a táplálékot, télen pedig visszatérnek a rejtekhelyükre, és felhasználják a tartalékaikat. Ez egy természetes túlélési ösztönhöz kapcsolódik.
Figyeljen arra, hogy rendszeres időközönként eteti-e a kutyáját. Ha véletlenül elfelejti ezt megtenni, akkor kedvencének gondoskodnia kell a teli gyomráról. Érdekes módon vannak olyan háziállatok, amelyek nem esznek, ha a gondozójuk nincs otthon. Maximálisan elhalasztják az étkezést, mert attól félnek, hogy nem kapnak még egyet.
Kutya elássa az ételt... unaloműzésből
Bár a kutyák falánkak, semmiképpen sem lehet, hogy az egész életük az étel körül forogna. Ha a háziállatodat megfosztják a megfelelő mennyiségű mozgástól, játéktól és testmozgástól, előbb-utóbb elkezd magának keresni elfoglaltságot. Ha szilárd táplálék áll a rendelkezésére, akkor elkezdheti azt nem étkezésként használni, hanem pontosan arra, hogy érdekesebbé tegye a napját. Ez egyben egyfajta figyelemfelkeltés is.
Ezért nemcsak négylábú barátja teli hasáról kell gondoskodnia, hanem fizikai aktivitásáról és lelki kényelméről is. Szervezze úgy a napi programját, hogy legalább egy hosszú sétára el tudjon menni a kutyájával. Egy kiadós adag mozgás után kedvence nem az étel elásásán fog gondolkodni, hanem azon, hogy a gyomrába kerüljön.
Ne feledkezzünk meg a szellemi és szaglógyakorlatokról sem. Már egy negyedórás engedelmességi tréning is megfelel egy óra sétának. Egy ilyen intenzív edzés után kutyája biztosan a pihentető alvást fogja választani a kertben való ásás helyett. Amíg Ön távol van, addig viszont tökéletesek az illatos jutalomfalatokat rejtő szaglójátékok. Az unaloműzésből eleséget rejtegető kutya biztosan kísértésbe esik, hogy felfedezze, mit rejtett el gondozója a különleges rejtekhelyeken vagy jutalomfalat-golyókban.
Az egyhangúság nem jó
Az Idefixem nagyon nem szereti, ha néhány nap különbséggel ugyanazt a csontot adom neki rágcsálni. Az első olyan gyorsan eltűnik a gyomrában, ahogy sikerül megrágnia. A következő már nem ilyen lelkes. Előfordul, hogy néhány órán keresztül érintetlenül fekszik, majd Idefix megpróbálja az orrával a fészke alá tolni, vagy ajándékba hordja a gyerekeknek. Ez nem történik meg, ha valami mást kap a csontok közé, például egy füstölt fület.
Háziállataink sem szeretik az egyhangúságot az étrendjükben, és az olyan finomságokat, amelyeket megunnak, egyszerűen elássák későbbre. Igyekezzünk tehát változatosságot vinni kedvencünk étrendjébe. Teszteljen új ízeket és illatokat. Ne feledje azt sem, hogy ne etesse túl kedvencét. Ha mindig tele van a tál, és mindig az orra elé rakja a rágcsálnivalókat, az biztosan nem tesz jót a barátjának.
Miért ássák el a kutyák a csontjaikat? A választ az etológiában találhatod meg, a zoológia egyik ágában, amely az állatok öröklött és szerzett viselkedését tanulmányozza. Mint jól tudjuk, a kutyák a farkasok leszármazottai, akik számára természetes volt és maradt a későbbi táplálék elásása.
A zsákmányolt élelem szinte mindig több étkezésre volt elég, és a dögevő állatok várták a maradékot. Házi kutyáink őseinek ezért el kellett rejteniük a maradék élelmet későbbre. Ezzel megvédték a készleteiket a többi állattól, sőt gyakran még a csordatársaiktól is. Az élelem elásása nem csak a rosszabb időkre való tárolás szükségessége miatt történt. A hideg talaj vagy homok miatt az elásott hús tovább maradt friss és ehető.
Egyes négylábúak, bár úgy élnek, mint a közmondásos fánk a vajban, mégis kiemelkedően erős késztetést éreznek az étel elásására. Ezek közé tartoznak az olyan fajták kutyái, mint a tacskó, a beagle vagy a terrier, olyan fajták, amelyeket generációkon át kisállatok vadászatára tenyésztettek és tanítottak. Különösen ezeknek a fajtáknak beléjük ivódott az ásás szeretete, és a rágcsálók üregeiben való nyomkeresést azzal helyettesítik, hogy egyszerűen elássák az élelmet, és később előkerítik.
Nem csak élelmiszer
Ebben a cikkben elsősorban arra a kérdésre kerestük a választ, hogy "miért temetik el a kutyák az ételt". Sok négylábú kutya azonban nemcsak csontokat vagy egyéb jutalomfalatokat ás el, hanem játéktárgyakat is. Ne lepődjön meg tehát, ha a kertben vagy a saját alomban tartósított labdát vagy más játékot talál.
A négylábú háziállatok úgy bánnak a labdákkal és egyéb kütyükkel, mint a kincseikkel, amelyeket a játékidő végeztével mélyen el kell rejteni. Ez gyakran előfordul olyan otthonokban, ahol több háziállat is van. Az ott lakó kutya, amelyhez egy másik négylábú kutya alkalmazkodik, nem biztos, hogy szívesen megosztja kedvenc játékait. Ennek következtében elkezdi úgy érezni, hogy el kell rejtenie őket. Ha lehetősége van arra, hogy elásson egy labdát vagy a földbe rágcsáljon, több mint valószínű, hogy élni fog ezzel a lehetőséggel. Ha nem, akkor megpróbál egy hatékony rejtekhelyet találni a lakásban.
Hogyan tanítsuk meg a kutyánkat ásni?
A kert állandó felásása vagy a csontok megtalálása az ágyásban nagyon bosszantó lehet. Ahelyett azonban, hogy azon tűnődne, miért ássa el a kutyája az ételt, és dühös lenne rá, kezdjen el vele együtt dolgozni, hogy elfelejtse ezt a viselkedést. Ez könnyebb, mint gondolnád. Amint diagnosztizálta az okot, elkezdheti új szokások megtanítását. A cikkben: "Hogyan tanítsuk meg a kutyánkat ásni? Nem is olyan nehéz", megtalálod a módját, hogyan kezeld a kutyát, aki imádja holdbéli felületté változtatni az otthoni pázsitot. Megtudhatja, hogyan irányíthatja át kutyája figyelmét más tevékenységekre vagy célpontokra.
A legfontosabb azonban az, hogy maradjunk nyugodtak. Ez különösen akkor igaz, ha hosszú távollét után hazatérve felásva találja a kertet vagy csontszagú ágyneműt. A háziállata nem fogja megérteni, hogy ön valami olyan dolog miatt dühös, ami egy-két órával ezelőtt történt. Az Ön elégedetlenségét az aktuális helyzetre fogja asszociálni, például arra, hogy örül, hogy visszatér.