MELY HALAK ÉLHETNEK EGYÜTT EGY AKVÁRIUMBAN? ISMERJE MEG A KÖZÖSSÉGI AKVÁRIUMOKAT
A lenyűgöző víz alatti világ megfigyeléséhez először is meg kell teremteni a megfelelő feltételeket. A tapasztalt akvaristáknak ez nem okoz gondot, de mindenki kezdte egyszer - ez a már nagy tudással rendelkező haladó akvaristákra is vonatkozik. Ezt a tudást tapasztalat útján és ismereteik folyamatos bővítésével szerezték. Ha szeretnél csatlakozni ehhez a csoporthoz, tudj meg többet az akvarisztikáról és arról, hogy mely halak férnek össze egy akváriumban.
Aquarisztika - egy gyönyörű és lebilincselő hobbi
Az akvarisztika egy olyan hobbi, amelynek évek óta széles és elkötelezett rajongói közössége van. Gyakran elég ártatlanul, egyetlen hallal kezdődik egy kis akváriumban. Idővel, ha megharapja a bogár, és a víz alatti világ megfigyelését lenyűgöző és megnyugtató napi rituálévá teszi, a halak akváriuma nagyobb és szebb lehet.
Háziállatként a halak alacsony fenntartásúnak számítanak - csendesek, nem koszolódnak, és egyáltalán nincs szükségük drága és nehezen beszerezhető táplálékra. Nagyon gyakran a halakat a gyerekek első háziállataként is megveszik - nem foglalnak sok helyet, és segítenek megtanítani a gyerekeket a felelősségtudatra.
Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a halak nem játékok, hanem élőlények, amelyeknek megfelelő élet- és fejlődési feltételeket kell biztosítani. Ezért ahelyett, hogy az akvárium gondozását gyermeke vállára helyezné, inkább közösen gondoskodjanak az akváriumról, és kezeljék azt családi kötelezettségként és a közös szabadidő eltöltésének módjaként.
A halak változatosak - találunk nagyon igényes fajokat, amelyeket csak tapasztalt akvaristák tudnak kezelni, és olyan fajokat is, amelyek köztudottan nagyon könnyen tarthatók, és amelyekkel még a nagyon kezdők is elboldogulnak - ez utóbbi csoportba tartoznak például a népszerű guppik.
Mi kell egy akvárium felállításához?
Egy akvárium felállítása egyáltalán nem olyan egyszerű, mint amilyennek látszik. Hiszen ahhoz, hogy a halak jól érezzék magukat az akváriumban, nem elég, ha csak megtöltjük a tartályt vízzel. Olyan körülményeket kell reprodukálnia, amelyek a lehető legközelebb állnak az adott halfaj természetes környezetéhez.
Fontos, hogy a víz pH-értéke megfelelő legyen - a víz nem lehet túl kemény, és ehhez hasznosak az akváriumi víztesztek. A vizet is megfelelően kell fűteni, és a belső hőmérsékletet optimális szinten kell tartani a halak fejlődéséhez. Az akváriummelegítőkön kívül a lámpák, szűrők és számos egyéb tartozék is hasznos a halak számára optimális növekedési feltételek megteremtéséhez.
Ezen kívül szüksége lesz még megfelelő aljzatra, házakra és búvóhelyekre a halak számára, valamint növényzetre. Ezeket ültetheti, vagy választhatja a mesterséges növényeket. Ha azt szeretné, hogy az akváriumnak dekoratív funkciója is legyen, akkor esztétikusan kell berendeznie, és gondoskodnia kell arról, hogy sok szemet gyönyörködtető és halak számára biztonságos elem legyen benne.
Mely halak lehetnek együtt egy akváriumban?
Ha már van akváriuma, akkor beengedheti a halakat, hogy elkezdjenek benne élni. Nem mindegy, hogy milyen halak lesznek ott, hiszen mindegyiknek megvannak a maga sajátos igényei, amelyeknek meg kell felelniük. Viszonylag a legegyszerűbb, ha egyszerűen csak egy halfajt tartasz. Mi van azonban akkor, ha társas akváriumot szeretne létrehozni? Akkor egyszerűen gondosan kell megválasztani a halakat. Mely halak élhetnek együtt egy akváriumban? Itt van néhány általános szabály, amit tudnia kell.
Mindenekelőtt a sós és édesvízi halakat nem szabad kombinálni - teljesen eltérő vízigényük van, és egy akváriumban összeegyeztethetetlenek. Ne kombináljon olyan halakat sem, amelyek más kontinenseken élnek vadon - a megfelelő életkörülményekkel szemben támasztott követelményeik is túlságosan eltérőek.
Kerülje a melegvízi és hidegvízi halak együttes tartását is - az egyik csoport számára a hőmérséklet mindig nem lesz megfelelő, ami az egyik csoport számára rosszul fog végződni.
Egy másik ökölszabály, hogy kerüljük a nagyon forgalmas és a nagyon nyugodt halak kombinálását. A nyugodt halakat bosszanthatják és megijeszthetik a túlságosan élénk és energikus társak, akik viszont túl erősen bánhatnak a túlságosan nyugodt halakkal.
Természetesen a zsákmányt sem szabad ragadozókkal kombinálni - ez olyan látványosság, amit a halak érdekében jobb, ha nem látunk.
Érdemes inkább társaságkedvelő akváriumi halakat választani, vagyis olyanokat, amelyek nem bánják a társaságot, és nagyobb csoportban érzik magukat a legjobban.
Szociális halak
Ön már ismeri az általános szabályokat arra vonatkozóan, hogyan válasszon halakat az akváriumába. Most ismerje meg azokat a konkrét halfajokat, amelyek élvezik a fajok közötti társaságot. Először is érdemes megemlíteni a guppikat - ők az egyik legegyszerűbben tartható hal, és kezdő akvaristák számára is alkalmasak. A guppikkal együtt a kék milliméterhalak, a vörös lábú harcsák vagy a neontangok is tarthatók ugyanabban az akváriumban.
A neonhisztrók szeretik a kis édesvízi halak társaságát - jól kijönnek a pillangóhalas cichlidákkal.
A foltos kardszárnyú szintén nagyon társaságkedvelő hal. Egy akváriumban akár guppikkal, cikrinidákkal vagy páncélférgekkel is úszkálhat. Általánosan elfogadott, hogy minden édesvízi hallal képes kijönni, feltéve, hogy azok békések. Ellenkező esetben nagyon zárkózottak lehetnek.
Szociális akvárium - összefoglaló
Az akvarisztika egy gyönyörű hobbi. És a legszebb, mert a legváltozatosabb akváriumnak a társas akváriumot tartják. Milyen halakat lehet benne tartani? Elég sok szabály van, hiszen a víz alatti világ nagyon változatos, de szerencsére bele lehet jönni.
Érdemes emlékezni az alapokra - nem tartunk zsákmányállatokat ragadozókkal, hidegvízi halakat melegvízi halakkal vagy békés halakat forgalmas halakkal. Ebben az esetben milyen halak lehetnek együtt egy akváriumban?
A guppikat sikeresen kombinálhatja neon bikafejekkel, foltos kardfarkúakkal, páncélférgekkel, corykkal vagy más halakkal a corys csoportból. A társaságkedvelő akváriumba mindig társaságkedvelő halakat válasszon.