Ingyenes szállítás a címről 10 900,00 Ft
Mentés a bevásárlólistára
Új bevásárlólista létrehozása

MACSKASZISZEGÉS - MIT JELENT?

2023-06-13
MACSKASZISZEGÉS - MIT JELENT?

Egy sziszegő macska teljesen normális látvány. Gyanítom, hogy a legtöbben találkoztak már vele, bár nem biztos, hogy mindannyian tudják, miért sziszeg egy macska. Vajon ez az agresszió jele (ami valószínűleg az első dolog, ami eszébe jut)? Vagy valami egészen másról van szó? Ezekre a kérdésekre úgy keressük a választ, hogy elemezzük azokat a helyzeteket, amelyekben kedvenceink ezt a fülünknek kellemetlen hangot adják ki. És ha megismerjük ezeket, tudni fogjuk, hogyan viselkedjünk, ha egy macska sziszeg ránk vagy más állatokra.

A sziszegő macska, avagy néhány szó a macskanyelvről

A macskák - a közhiedelemmel ellentétben - meglehetősen kiterjedt társasági életet élnek. Ezért kifejlesztettek egy összetett kommunikációs rendszert, amelyet a társakkal és más fajok képviselőivel, köztük az emberrel való kapcsolatfelvételre használnak.

A macskák nyelve sokkal összetettebb, mint gondolnánk. Elsősorban a testbeszéd által alakul ki, de az illatok is nagy szerepet játszanak háziállataink kommunikációjában. A macskanyelv számos és igen változatos hangból is áll. Amikor egymással és velünk kommunikálnak, különböző hangokon nyávognak, morgolódnak, dorombolnak, horkantanak és persze... sziszegnek.

A macska sziszegése tehát nem több, mint egy összetett kommunikációs rendszer egyik része. Ha ismerjük ennek a hangnak (és az összes többinek) a jelentését, jobban megérthetjük doromboló védencünket.

Miért sziszeg a macska?

A macskák hangjai gyakran az általuk átélt érzelmek külső megnyilvánulásai. A dorombolás elégedettséget, a nyávogás magányt, a morgás pedig dühöt fejezhet ki. És milyen érzelmeket kísér a sziszegés? Ez elég könnyen kideríthető, ha elemezzük azokat a helyzeteket, amelyekben a macska sziszeg.

Láttál már macskát kutyára sziszegni? Valószínűleg igen, mivel ez egy gyakori viselkedés a szőrös macskáknál, ha ismeretlen fajtársukkal találkoznak. Különösen igaz ez olyan helyzetekben, amikor a macskát "sarokba szorítja" egy nála nagyobb és erősebb, ugató háziállat. Ilyenkor a macska sziszegése átmehet rikácsolásba és köpködésbe.

Amint azt könnyen kitalálhatjuk, az érzelem, amit kedvencünk ilyen helyzetekben érez, a félelem egy nagyobb és erősebb állattól. Ezt jelzi a vele járó sziszegő arckifejezés és testtartás. A macska lehajtja a fülét, szemei tágra nyíltak, néha a földre borul vagy meggörbíti a hátát, izmai pedig láthatóan megfeszülnek. A háziállat viselkedéséből megállapíthatjuk, hogy mennyire fél.

A macska sziszegése tehát a félelem tünete. Az állat akkor adja ki ezt a hangot, ha félelmet érez egy kutyától, fajtársaitól, egy másik állattól vagy embertől, vagy akár egy meghatározatlan fenyegetéstől.

A szorongás azonban dühvel is járhat. Amikor ez utóbbi érzelem kezd eluralkodni, a sziszegés sikoltozássá vagy akár sajátos hangú sikolyba változik, amit általában az ellenség megtámadása követ. A macskák gyakran félelemből támadnak olyan helyzetekben, amikor nincs menekülési lehetőségük. Sajnos ez történik, ha egy szőrös macska a lakás négy falába van bezárva.

Egy gondozónak, aki szereti doromboló kedvencét, nehéz elhinnie, hogy a háziállat félhet tőle, mégis előfordul. Amikor egy macska sziszeg a gazdájára, biztosak lehetünk benne, hogy fél tőle. És ha megfosztják a szökés lehetőségétől, állandó kapcsolatba kényszerítik egy olyan emberrel, aki félelmet ébreszt benne, a szőrös macska elkezdheti megtámadni a gondozóját.

A macska sziszeg, mert fenyegetőnek akar tűnni

A macska sziszegése nem csak a félelem jele. Ezzel a, kellemetlen hanggal a szőrös macska egy feltételezett vagy tényleges ellenséget is meg akar ijeszteni. Ezért a sziszegést általában más fenyegető jelzések is kísérik, például a fülek felszegése.

Érdemes azonban feltenni a kérdést, hogy miért éppen a sziszegés tölti be ezt a funkciót, és nem valami más hang. Van egy nagyon érdekes elmélet, amely ezt megmagyarázza. Hirdetői között van a jól ismert brit zoológus, Desmond Morris.

Nos, a kérdéses hang itt azért hangzik olyan fenyegetően, mert a kígyók sziszegésére hasonlít! A macska azért sziszeg, mert úgy tesz, mintha ez a hüllő lenne, sokkal veszélyesebbnek akar tűnni, mint amilyen valójában. Ez egyfajta védekező viselkedés, amit mimikri-nek neveznek.

A veszélyes állatfajok viselkedésének utánzása, sőt a hozzájuk való fizikai hasonlóság sem szokatlan az állatvilágban. A fajok így védekeznek ellenségeikkel szemben. Bár a macskák maguk is ragadozók, kis testméretük miatt számos más húsevő állat támadásának vannak kitéve.

A kígyónak tettetés meglehetősen hatékony módja az ellenség elijesztésének. E hüllők mérges képviselői a Föld legveszélyesebb teremtményei közé tartoznak. Ezért sok faj veleszületett félelmet érez a kígyóktól, és kerüli a velük való érintkezést. A macskák is félnek tőlük.

Desmond Morris, akit korábban már említettem, azt állítja továbbá, hogy a macskák nemcsak a sziszegésükkel hasonlítanak a kígyókra. Háziállataink bundájának elsődleges színezete, amely vad őseiknek is megvolt, szintén ezt a célt szolgálja. Egy cirmos macska, amely a földön összekuporodva fekszik, állítólag messziről hasonlít egy mérges hüllőre.

Macska sziszegés - mit tegyünk ellene?

A macskák sziszegése teljesen természetes, normális, veleszületett viselkedés. Csak akkor válik problémává, ha a macska sziszeg a gazdájára, esetleg a család más tagjaira. Azonban semmiképpen se próbáljuk megállítani, kiabálni vagy büntetni a szőrös macskát ezért a viselkedéséért. Nem szabad ugyanis elfelejtenünk, hogy az igazi probléma nem a sziszegés, hanem a szorongás, amelynek ez a hang a tünete.

A mi feladatunk tehát az lesz, hogy megtaláljuk a macska félelmének forrását, és megszüntessük az okot, vagy meggyőzzük a macskát, hogy félelme alaptalan. Akkor a szőrmók megszűnik félni, és ha ez megtörténik, nem fog sziszegni. Ezt nem mindig könnyű megvalósítani, de mindig fontos, hogy megpróbáljuk, a cselekvéseket az adott helyzethez igazítva.

Képzeljük el például, hogy egy macska sziszeg egy másik állatra a házunkban. Az első dolog, amit figyelembe kell vennünk, hogy ez az állat most érkezett-e a tetőnk alá, vagy már régóta együtt él a macskával, és a konfliktus csak most kezdődött.

Teljesen normális, ha egy macska fél egy ismeretlen állattól. A legnagyobb potenciális veszélyt egy szőrös macska számára egy másik fajtársa vagy egy kutya jelenti. Azonban egy nagytestű papagáj vagy nyúl is megijesztheti a doromboló macskát, ha még soha nem találkozott ilyen élőlénnyel, hiszen születése óta a világtól elszigetelten él.

A legtöbb új állati családtaggal a macska gyorsan megtanulja, hogy nem jelentenek veszélyt rá. Csak hagynunk kell, hogy a doromboló háziállat megismerkedjen új társaival, ha csak a ketrec rácsain keresztül is, a hordozóban.

Egy kicsit hosszabb időbe telhet, amíg egy macska összebarátkozik egy kutyával. Különösen, ha az ugató háziállat felnőtt és jóval nagyobb, mint a mi szőrösünk. A macskákat könnyebb rábeszélni a kölyökkutyákra, mivel a kisgyerekek természetüknél fogva bizalommal és barátságosan viszonyulnak a környezetükhöz és más állatokhoz.

A legtöbb probléma akkor merül fel, amikor egy új macska kerül a lakásba. Ilyenkor ugyanis a fajon belüli rivalizálás kerül a képbe. Ne feledjük, hogy a macskák territoriális állatok, így az új szőrmókot a lakó nagy valószínűséggel riválisnak fogja tekinteni, aki át akarja venni a területét.

Természetesen az is előfordulhat, hogy korábban egymással harmóniában élő állatok valamilyen okból konfliktusba kerülnek. Ilyenkor a mi feladatunk, hogy megtaláljuk a vita okát, és megfelelő viselkedésterápiával enyhítsük azt.

A legrosszabb helyzet az, amikor a macska sziszeg a gazdájára. Ez azt jelenti, hogy a gondozója iránti bizalma megingott, aminek soha nem szabadna megtörténnie. Ennek okai valóban sokfélék lehetnek, de szinte mindig az ember a hibás a viselkedésével, bár más, pl. orvosi problémaforrásokat sem lehet kizárni. Nem mindig lehet azonosítani az okot, de a legtöbb esetben helyreállítható a megfelelő kapcsolat ember és macska között.

És még egy dolog - nem ritka, hogy a macska sziszeg a házba hozott újszülöttre. Most már tudod, miért - egyszerűen fél tőle, hiszen még sosem látott ilyen lényt. Hagyd, hogy a doromboló háziállat megismerkedjen a babával, és minden rendben lesz.

A macska sziszeg, vagy az ördög nem is olyan szörnyű, mint amilyennek lefestették

Amint láthatja, a macskasziszegés nem olyan nagy probléma, mint amilyennek látszik. Valójában csak akkor kell beavatkoznunk, ha ez a viselkedés komoly viselkedési problémát jelez, és megzavarja a kapcsolatot köztünk és doromboló védencünk, vagy közte és a háztartás többi tagja között. Az ilyen helyzeteket nem szabad alábecsülni, mert negatív következményei lehetnek. Szerencsére a probléma megoldása elég egyszerű - ha magunk nem tudjuk megoldani, érdemes macskaviselkedés-szakértő segítségét kérni.

IdoSell Trusted Reviews
4.78 / 5.00 7414 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-12-04
A rendelt termék a tájékoztatásnak megfelelően, pontosan érkezett, nagyon jó áron. :)
2024-12-02
Good price and fast
pixel