Ingyenes szállítás a címről 10 900,00 Ft
Mentés a bevásárlólistára
Új bevásárlólista létrehozása

MACSKACSENGŐ - IGEN VAGY NEM? VISELKEDÉSKUTATÓ ELOSZLATJA A KÉTELYEKET

2023-08-18
MACSKACSENGŐ - IGEN VAGY NEM? VISELKEDÉSKUTATÓ ELOSZLATJA A KÉTELYEKET

A macskacsengő - sok macskabarát kedvenc kütyüje. Különösen népszerű a kültéri macskák tulajdonosai körében, bár néha mi is felrakjuk a nem kültéri szőrmókjainkra. Ezt praktikus okokból tesszük, vagy egyszerűen csak azért, mert kielégíti esztétikai érzékünket. De vajon helyesen cselekszünk? Árthat-e a csengővel ellátott macskanyakörv a háziállatnak?

Miért teszünk nyakörvet a macskára?

A macskacsengőt általában a macska nyakörvéhez rögzítik. Néha a hámon is látható, de ez ritka. Mindezek után először is mondjunk valamit a macskanyakörvekről. Mire használják őket, és egyáltalán szükség van-e rájuk?

Kutyák esetében a nyakörv funkciója nyilvánvaló - a háziállat pórázon történő vezetésére szolgál. A macskákat általában nem így sétáltatjuk, és ha mégis, akkor hámot használunk, nem pedig nyakörvet. Ennek teljesen más a funkciója.

A nyakörv elsősorban a szabadban tartott macskák számára készült, és célja, hogy mindenki számára jelezze, hogy az állat nem hajléktalan. Ráadásul egy úgynevezett címkét is csatolunk, amely egy olyan címke, amelyen a tulajdonos adatai szerepelnek, arra az esetre, ha a háziállat eltűnne.

Mire használják a macskacsengőt?

Visszatérve a macskacsengőkre - milyen funkciót töltenek be? Egyes állattartók számára nagyon vonzó dekorációnak tűnhetnek, de mégis valami mást hivatottak szolgálni.

A macskacsengőt a madarak elriasztására tervezték, amelyekre sok macska nagyon szívesen vadászik. A csengő hangjától figyelmeztetve a szárnyasnak van ideje elmenekülni a ragadozó elől. Így próbáljuk megakadályozni, hogy a doromboló háziállatok madarakat öljenek.

A macskák ragadozók, a madarak pedig természetes zsákmányuk, így a macskák természetéből fakad, hogy megölik és megeszik őket. Természetesen semmi baj nincs azzal, ha gondoskodunk városaink és falvaink szárnyas lakóiról, de a csengőgallér - ahogyan arról a későbbiekben szó lesz - nem a megfelelő megoldás.

Tényleg működik a haranggallér?

Az igazság azonban az, hogy a csengőnyakörv többet árt a macskáknak, mint amennyit megakadályozza őket a madarak megölésében.

Vadászat közben a szőrmókjaink rendkívül óvatosan mozognak, hogy a zsákmányuk ne vegye észre őket. Egy ügyes vadász olyan ügyesen tud lopakodni, hogy a nyakában lévő harang még csak meg sem rezzen. Csak akkor szólal meg, amikor a macska megtámadja zsákmányát - de akkor már késő a madárnak.

Amikor egy vadászó macska hívását halljuk, akkor vagy egy tapasztalatlan vadásszal van dolgunk, vagy az állat inkább játszik, mint valóban vadászik.

Szüksége van a macskának csengő nyakörvre?

Szükséges-e tehát a csengővel ellátott nyakörv - vagy maga a nyakörv - egy macskának? Hogy őszinte legyek: teljesen felesleges. Nemcsak, hogy nem hasznos, ha sétáltatjuk kedvencünket, de más szerepét sem tölti be túl jól.

Ha nyakörvvel sétáltatja macskáját, az a végén még megsebesítheti kedvence nyakát. Igen, rögzíthetünk címkét a nyakörvre, de ezt a háziállatok gyakran elveszítik, ezért sokkal jobb megoldás, ha macskánkat mikrochippel látjuk el. Ez jelenleg a legjobb módja a háziállatok azonosításának.

A gallérról lelógó csengő sem mindig szolgálja a célját, mint már említettük. Ehelyett kárt okozhat kedvencünknek.

Milyen kockázatokkal jár a macskanyakörv?

A csengővel ellátott - vagy csengő nélküli - nyakörv nem csak egy felesleges szerkentyű. Komoly veszélyt is jelenthet szőrmókja egészségére és életére. Miért?

A szabadtéri macska, amely járőrözik a területén és vadászik, bokrok közé szorul, kerítésekre és fákra mászik. Így jó esély van arra, hogy bolyongásai során a szőrös macska a nyakörvével beleakad valamibe - egy ágba, egy kiálló drótba stb. Ez tragikusan végződhet számára. Ez tragikusan végződhet számára. Ha az állatnak nem sikerül kiszabadítania magát, megfullad vagy kimerültségtől elpusztul.

Egy ilyen rossz kaland nem csak egy kinti macskával történhet meg. Megtörténhet egy tipikus benti macskával is, aki csak az ablakon néz ki. A lakásban a háziállatod nyakörve is beleakadhat valamibe. És ha nem segítünk időben, a következmények tragikusak lehetnek.

Ezért ha feltétlenül nyakörvet kell tennünk kedvencünkre, akkor nyúljunk az úgynevezett biztonsági nyakörvhöz. Az ilyen típusú termékek vagy nagyon rugalmasak, vagy olyan zárral rendelkeznek, amely egy erősebb rántásra kioldódik. Ezáltal a macska könnyen kiszabadíthatja magát a nyakörvből, ha az valahol fennakadna. A baj csak az, hogy néhány szőrmók hamar megtanulja, hogyan kell egy ilyen nyakörvet magától lehúzni a nyakáról!

A csengetés árthat a macskáknak?

Vegyük most magát a macskacsengőt. Arról már beszéltünk, hogy nem védi annyira a madárvilágot, mint szeretnénk. Sajnos kiderült, hogy doromboló kedvencünk mentális és fizikai egészségére is rossz hatással lehet. Hiszen a kisállat kénytelen minden nap és minden este hallani a hangját, gyakran egész életében!

A csengő negatív hatása a macskák hallására

Kezdjük azzal, hogy a macskacsengő hogyan hat az állat hallására. Egy húsevő állat esetében, amely főként napnyugta után vadászik, a hallás rendkívül fontos érzékszerv - akár azzal a véleménnyel is találkozhatunk, hogy ez a legfontosabb macskaérzékszerv.

Tagadhatatlan, hogy szőrös kedvenceinknek sokkal érzékenyebb a hallásuk, mint nekünk, embereknek. Az ember által hallható legmagasabb hangfrekvencia 20 000 Hz, míg doromboló kedvenceink 30 000 Hz frekvenciájú hangokat hallanak. Ezért olyan hangokat is hallanak, amelyeket a kevésbé tökéletes emberi fülek nem képesek érzékelni, beleértve az ultrahangot is. Ennek gyakorlati jelentősége van a macskák számára: sötétben lehetővé teszi számukra, hogy megtalálják a zsákmányt, például a kis rágcsálókat; a macskák meghallják az általuk kibocsátott magas hangokat.

Ezért nem nehéz elképzelni, hogy a macskacsengő magas hangjai, amelyeket a macska minden mozdulatnál hallani kényszerül, milyen negatív hatással lehetnek kedvencünk hallására. Bizonyára nagyon irritálják a macska hallását. A világhálón nem kevés olyan publikáció található, amely azt hirdeti, hogy még károsítják is azt. Személy szerint azonban nem tudok semmilyen bizonyítékról arra vonatkozóan, hogy a macskacsengő hangja károsítja-e, vagy milyen mértékben károsítja az állat hallását.

A csengő hangja nagyon idegesítő lehet egy macska számára

Akár károsítja a csengő hangja a macska hallását, akár nem, nagyon irritáló lehet az állat számára. Minket is irritálnak a hangok, különösen a magas hangok, amelyeknek folyamatosan ki vagyunk téve. Miért ne lehetne tehát a háziállatunk is bosszús?

Azt lehet állítani, hogy idővel a macska agya megtanulja, hogy figyelmen kívül hagyja a macskacsengő állandóan ismétlődő ingereit. Ezt a jelenséget szoktatásnak, vagy megszokásnak nevezik. Ez a folyamat megvédi az agyat a túlzott stressztől.

Úgy tűnik, hogy sok macska nem reagál a nyakában viselt nyakörvéről lelógó csengő hangjára. A macskacsengő azonban nem csak az állat hallásérzékére hat.

A csengő hangja elárulja az állat tartózkodási helyét

Sok macskagondozó a macskacsengő nagy előnyének tartja, hogy hangja lehetővé teszi a kertben bokrosodó háziállat felkutatását. A macska szempontjából azonban ez az egyik komoly hátránya ezeknek a kütyüknek.

A csengő nyakörv a macskának elárulja az állat helyzetét, ami nagy problémát jelent a macska számára. Nem csak arról van szó, hogy elriasztja azokat az állatokat, amelyekre a macska vadászik. Doromboló háziállataink kis termetűek. Ez azt jelenti, hogy - bár ők maguk is ragadozók - számos más ragadozó potenciális prédájává válhatnak.

A fenti okok miatt a macskáknak veleszületett szükségük van a rejtőzködésre. Ezért mozognak ezek az állatok olyan halkan - hogy elkerüljék, hogy mások észrevegyék őket. A macskacsengő pedig elárulja helyzetüket a ragadozók és a prédák számára egyaránt. Ez minden bizonnyal nagy pszichológiai kellemetlenséget okoz szőrmókjainknak. Elveszítik a biztonságérzetüket, ami nagyon fontos számukra.

A csengőhangok hozzájárulnak a viselkedési zavarokhoz

A fentiek alapján nem meglepő, hogy a csengővel ellátott macskanyakörv állandó stressz forrása lehet kedvencünk számára. Ez pedig, mint tudjuk, számos fiziológiai és viselkedési rendellenesség okozója.

A stresszes állat elveszítheti étvágyát, az alomtálcán kívül rendezheti fiziológiai szükségleteit, és túlzott izgatottságot mutathat. A macskák túlzottan félénkek vagy éppen ellenkezőleg, agresszívek lehetnek. Problémák alakulhatnak ki a szociális interakciókkal kapcsolatban.

Sajnos az állandó stressz egészségügyi problémák forrása is lehet. Csökkent immunitást, az emésztőrendszer vagy az idegrendszer rendellenességeit eredményezheti. És így tovább.

IdoSell Trusted Reviews
4.78 / 5.00 7414 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-12-04
A rendelt termék a tájékoztatásnak megfelelően, pontosan érkezett, nagyon jó áron. :)
2024-12-01
Minden ok.
pixel