MACSKA SZŐRHULLÁS - MIT TEGYÜNK, HA A MACSKA HULLATJA A SZŐRÉT?
Ha egy macska elveszíti a szőrét, az mindig aggodalomra ad okot a gazdájának. Rossz étrend, bőrbetegség vagy talán csak a ciklikus vedlés? A szőrzet első elvékonyodása, amelyet általában viszketés, valamint a macska bőrszínének vagy viselkedésének megváltozása kísér, egy komoly betegség kezdetének jele lehet. Ezért ne késlekedjen, és a legjobb, ha azonnal állatorvoshoz fordul.
Nem szabad elfelejtenünk, hogy a macskák fiziológiailag elveszítik a szőrüket. Minden nap kihullik egy része, hogy helyet adjon egy újnak. Stresszes pillanatokban - például egy műtéti látogatás alkalmával - a macskák sokkal intenzívebben vedlenek. Szerencsére ez átmeneti.
Az őszi időszakban a szőrzetet durvább téli szőrzet váltja fel, amely tavasszal lehullik. Ha azonban azt látja, hogy kedvence túlzott mértékben hullatja a szőrét, érdemes állatorvosi tanácsot kérnie. Annak felmérésekor, hogy mi okozza macskája szőrhullását, fontos, hogy ne csak magát a szőrzetet, hanem a bőr állapotát is ellenőrizzük.
A macskája elveszíti a szőrét? Vessen egy pillantást az étrendjére
A macskáinknak adott tápláléknak nagy hatása van a bőrük és a szőrzetük megjelenésére. A táplálékban található tápanyagoknak, vitaminoknak, ásványi anyagoknak, olajoknak és a megfelelő fehérjeegyensúlynak köszönhetően a szervezetnek van ereje ellátni a bőrt a szükséges összetevőkkel. Ezért egészséges, kiegyensúlyozott étrend vagy vitaminok és ásványi anyagok, illetve omega-savak formájában étrend-kiegészítők formájában történő pótlása ajánlott minden bőrbetegség esetén.
Szőrhullás a macskánál és allergia
A macskák szőrhullását az is okozhatja, hogy allergiásak valamelyik élelmiszer-összetevőre. Annak ellenére, hogy macskánknak kiváló minőségű eledelt adunk, gyakran ugyanazt az eledelt sok hónapon keresztül, kedvencünk allergiássá válhat valamelyik fehérje összetevőre, és allergiás bőrelváltozásokkal kezd el reagálni a táplálékára. Az ilyen elváltozások igen jellemzőek, ezért az orvosnál tett látogatás hasznos lehet a probléma forrásának meghatározásához és a macska számára biztonságos étrend kiválasztásához.
Bőrbetegségek, amelyek szőrhullást okozhatnak
A macska vedlésének komolyabb okai is lehetnek, például parazitás, bakteriális vagy gombás bőrbetegségek. Mindig vannak változások, mint például bőrpír, szivárgás, gennyes hólyagok, hólyagok vagy hámlás. Hogy mi okozza a problémát, az csak mikroszkóp alatt látható, ezért minél hamarabb keressük fel az állatorvost.
Az ilyen esetekben a kezelés az októl, de az állat természetétől is függ. Gyakran nagy megkönnyebbülést jelentenek a gyógyfürdők, de mivel egyes macskák jelentős stresszt élnek át a vízzel való érintkezés során, a tabletták, szirupok, nyákoldók és ritka esetekben a kenőcsök formájában alkalmazott gyógyszereket választják.
A macskák lincselésének egyéb betegségei és lehetséges okai
A macskák vedlésének vannak más, kevésbé nyilvánvaló okai is. Amikor egy háziállat betegségben szenved, gyakran a bőrtől teljesen független betegségben, a szervezetet annyira leköti a probléma leküzdése, hogy már nincs ereje a bőrt jó állapotban tartani. A macskák ilyenkor elhanyagolják a napi ápolást, így a szőrzet foltos, fénytelen és ritkulónak tűnik.
Néha éppen ellenkezőleg, a fájdalom olyan erős, hogy az állat, nem tudván, hogyan birkózzon meg vele, könyörtelenül nyalogatja az érintett területet, a szőrzetet is nyalogatva, néha egészen a csupasz bőrig. Ez akkor is előfordul, ha a macska unatkozik, stresszes vagy mentális zavarban szenved. A szőrzet teljes elvesztése a test bizonyos területeiről, gyakran szimmetrikusan, és a bőr színének feketére váltásával együtt, hormonális rendellenességre utalhat.
Macska elveszti a bundáját - hogyan segíthetsz rajta?
A macska szőrösödésének számos oka lehet. Leggyakrabban nem elhanyagolás, hanem a macskát ért betegség következménye. Általában további vizsgálatok nélkül nem tudjuk megállapítani a probléma okát. A megfelelően megválasztott terápia jelentősen megkönnyítheti a háziállat helyzetét, és segíthet visszanyerni a formáját, ezért az első tünetek jelentkezésekor mindig érdemes állatorvoshoz fordulni egy konzultációra.