KUTYANYELV - MIT ÉRDEMES TUDNI RÓLA?
A kutya nyelve sokféleképpen vizsgálható. Egyesek számára a száj lényeges részét jelenti, míg mások számára a kutya által közvetíteni kívánt érzelmekkel hozható összefüggésbe. Függetlenül attól, hogy hogyan értelmezzük a kifejezést, a kutya nyelve nagyon fontos funkcióval rendelkezik. Mit kell tudni róla?
Mire használják a nyelvet? A nyelv, mint testrész, pontosabban izom, számos mindennapi funkcióban segít bennünket. Többek között a beszédhez, az evéshez és az ételek ízleléséhez használjuk. E funkciók közül néhány a kutyáknál is fontos. Az emberekhez hasonlóan a négylábúaknak is van nyelvük, amelyen az ízlelőbimbók helyezkednek el.
Ezért előfordulhat, hogy kedvence kedvel vagy éppen nem kedvel egy adott táplálékot. A kutyák megkülönböztetik az olyan ízeket, mint az édes, a savanyú, a keserű és a sós, és az egyes ízekért felelős receptorok a nyelvük különböző pontjain helyezkednek el.
Milyen feladatokat lát el a kutya nyelve?
A kutya nyelve szintén nagyon fontos szerepet játszik a táplálék felszívódásakor és a víziváskor is. A lassított felvételekkel készült videókon látható, hogy a nyelv hatékony használata teszi lehetővé, hogy a kutyák gyorsan igyanak vizet. A nyelv ugyanis olyan különleges módon rendeződik el, amely lehetővé teszi, hogy a tálból elég nagy mennyiségű vizet juttasson egyenesen a pofába, méghozzá nagyon gyors ütemben.
A kutyák és az emberek nyelvi funkcióját az különbözteti meg, hogy a kutyák nem tudják használni a nyelvet beszéd közben, vagy legalábbis nem abban az értelemben, ahogyan az emberek. A kutyák nyelve azonban elég sok információt közvetíthet egy figyelmes gazdi számára, különösen a háziállat egészségi állapotáról, valamint fáradtságáról vagy hangulatáról. Mit érdemes tudni a kutyák nyelvéről?
Kutyanyelv - a fáradtság első jele
Amit a kutyáknál mindenképpen érdemes megfigyelni, az elsősorban a nyelv alakja, színe és az a pillanat, amikor a nyelv láthatóvá válik. Általában a kutya kiálló nyelve a fokozott fizikai aktivitással járó pillanathoz kapcsolódik. A ziháló kutya ül és enyhén lihegve kidugja a nyelvét. Ha a kitett nyelv mellett megnagyobbodott nyelvet is észlel, kutyája zihál és gyorsan lélegzik, ez annak a jele, hogy kedvencének egy pillanatnyi pihenésre van szüksége.
Fajtától és mérettől függően a kutyák nagyon különböző módon fáradnak el. Sok múlik a távolságon, a napi kondíciótól és a kinti időjárástól. Ha azonban hosszan tartó tevékenység után megnagyobbodott, lógó nyelvet észlelsz a kutyádon, különösen olyan tevékenység után, amihez a kutyád nincs hozzászokva, adj neki hosszabb pihenőt. Ha kint nagy a hőség, vigye kedvencét egy árnyékos helyre, ahol lehűlhet és regenerálódhat.
A kutyák azért nyújtják ki a nyelvüket, mert így szabályozzák a testük hőháztartását. Az emberek izzadással szabályozzák a hőmérsékletüket, de a kutyák erre nem képesek. Ezért teszik ezt a nyelvük kidugásával.
Kutyanyelv és túlmelegedés
Ha kutyája úgy ül vagy fekszik, hogy a nyelve kilóg, ami a fáradtság vagy a túlmelegedés jele, érdemes figyelni a nyelvének alakjára. Ha a hegye akár csak kissé is felfelé görbül, és kutyája láthatóan fáradt, ez azt jelzi Önnek, hogy kedvence szomjúságát csillapítani kell.
A kutyák a nyelvüket iváskor vízkosár formájúra görgetik, és hasonló alakot vesz fel a nyelvük, ha szomjasak. Ha hosszú sétára indulsz a kutyáddal, vagy más tevékenységgel töltöd vele az időt, mindig legyen nálad víz, hogy ellensúlyozd a túlmelegedés és az agyvérzés kockázatát.
Az is előfordulhat, hogy a kutya kidugja a nyelvét, amelyet erősen borít a nyál. Ha ez a helyzet, érdemes közelebbről is megvizsgálni kedvencét. A nyelvén lévő nyál annak a jele, hogy valami nincs rendben. Ez lehet túlzott fáradtság, kiszáradás vagy a háziállat egészségi állapotának bármely figyelmeztető jele.
Sötétvörös nyelv a kutyánál - mit jelent?
A háziállat nyelvének színe szintén figyelmeztető jel. Az egészséges kutyák túlnyomó többségének nyelve rózsaszínes árnyalatú - sima, puha és kellemes tapintású. Előfordul azonban, hogy a kutya nyelve más, aggasztó színt vesz fel. Az egyik ilyen a nyelv sötétvörös, téglavörös színe. Mit jelent ez?
A kutya sötétvörös nyelve a hőguta, vagyis a test túlmelegedésének egyik első és legjellemzőbb tünete. A hőguta súlyos betegség, amelyet semmilyen körülmények között nem szabad figyelmen kívül hagyni. Ha azt látja, hogy kutyája fáradt, ásít és nyáladzik a nyelve, ellenőrizze, hogy a nyelve nem változott-e sötétvörösre.
Ha hányás, hasmenés vagy görcsök is jelentkeznek perceken belül, vigye kedvencét minél hamarabb állatorvoshoz. Ha van hozzáférése hűvös, de nem jéghideg! vízhez, készítsen hűsítő borogatást és hűtse kíméletesebben kutyája testét, amíg el nem jut az állatorvoshoz.
Fekete nyelv a kutyában - légzési problémák
A kutya sötétvörös nyelve más állapotok és betegségek tünete is lehet, ezért soha ne becsülje alá. Ha nem tudja, mi bántja kedvencét, ne késlekedjen a szakember felkeresésével. Hasonlóan cselekedjen, ha fekete nyelvet is észlel kutyáján. Ez csak néhány fajtánál, köztük a kínai chow chow és a shar pei esetében természetes szín, és náluk lilásabb árnyalatot is felvehet.
Ha azonban a kutya nyelve rózsaszínről kékesszürkére vagy feketére változik, az azt jelenti, hogy kedvencének komoly légzési problémái vannak. A megfelelő oxigén hiánya okozza a nyelv elkékülését. Ez leggyakrabban szívproblémák vagy elzáródott légutak tünete. Ha ez a helyzet, azonnal vigye kutyáját állatorvoshoz.
Mit árul el a kutya nyelve az egészségéről? A rózsaszínű, kilógó nyelv egy teljesen természetes jelenség lehet, amellyel a kutya a testhőmérsékletét szabályozza. Ha azonban a lógó nyelv sötétvörössé kezd válni, és a túlmelegedés más tünetei, azaz hőguta is társul hozzá, vigye kedvencét minél hamarabb állatorvoshoz. Légzési problémák esetén próbáljon meg minél gyorsabban segíteni kutyáján, mielőtt a nyelve súlyosan kékre és feketére színeződik.