KUTYANYAKÖRV - TÉNYEK ÉS MÍTOSZOK
Egészen a közelmúltig a kutyák felszúrása meglehetősen gyakori jelenség volt, különösen a nagytestű kutyák esetében, amelyek a fajta szerint hajlamosak az agresszió több jelét mutatni. Manapság azonban a spiccelésre egyre inkább nemcsak ellenszenvvel és negatív megjegyzésekkel reagálnak, hanem egyes országokban bevezetett tilalmakkal is. Mik tehát a tények és a mítoszok a tüskés kutyanyakörvvel kapcsolatban?
A kutyanyakörv egyesek szerint a végső viselkedési nyakörv. Általában egy fém nyakörv formájában kerül a kutya nyakára, amely több, tompa tüskékben végződő láncszemből áll. Ezek állítólag "hatékony" hatást gyakorolnak a kutya viselkedésére. A tüskés nyakörv készülhet bőr anyagból is, de ebben az esetben a belső oldalán apró szegecsekkel van ellátva, amelyek hasonlóan hatnak, mint a tompa fémtüskék. Mindkét esetben a kutyatüske használata ugyanolyan jellegű, ugyanolyan hatású és hasonló fájdalmat okoz kedvencének. E fájdalom miatt a kutyatüske egyes országokban be van tiltva.
Mi az a viselkedési nyakörv?
Körülbelül egy évtizeddel ezelőttig a nyakörv-nyakörv a nagyobb kutyák kiképzésének szokásos tartozéka volt. Egyes, agresszív fajtáknak minősülő kutyák a napi séták alkalmával is viseltek vagy viselnek ma is tüskés nyakörvet. A kutyatulajdonosok szerint a tüske használata gyors eredményt hoz a kiképzésben, ami az ő szemükben hatékony és tartós. Hogyan néz ki azonban ez a valóságban?
A kutyakapocslánc fő célja, hogy megakadályozza, hogy a kutya húzza a pórázt és váratlanul leugorjon, például egy másik kutya, egy ember vagy egy kerékpáros felé. A póráz rántásakor a nyakörv megfeszül, és a tüskék vagy szegecsek a kutya nyakába vájnak, fájdalmat okozva és a jövőben elriasztva a hasonló rántásokat.
A tüske tehát egy egyszerű és sajnos a leggyorsabb reakció alapján működik, amely minden élőlényen működik. A fájdalomfaktor célja, hogy egy adott cselekvés negatív asszociációval járjon, és hatékonyan visszatartson az ismétléstől. A nyakörv meghúzásának célja, hogy megmutassa a kutyának, hogy a laza pórázon való húzás vagy az utcán elhaladó kutya vagy ember felé ugrás rossz dolog, és fájdalommal kell társítani. Ily módon a hasonló viselkedés ismétlődését hivatott elsajátítani.
Hogyan működik a kutyanyakörv?
A kutyanyakörv is pontosan így működik? Nem igazán. A viselkedéskutatók bebizonyították, hogy a kutya pszichéjére gyakorolt hatása nagyon negatív. A tüske használata egy egyszerű gondolatmenet kialakulásához vezet az állatban: az elhaladó kutyákat és embereket fájdalommal társítják, amelynek okát nem értik. Ez ahhoz vezet, hogy ahelyett, hogy tudatosan, nyugalommal mennének el a kutyák és az emberek mellett, a kutyák még agresszívabbá válhatnak, mert megértésükben védekezni fognak a fájdalom ellen.
Ellenkező esetben a kutyák súlyos szorongást élhetnek át, amikor "akadályok" mellett haladnak el, mert tudják, hogy minden kutya vagy ember, akivel találkoznak, fájdalmat okoz a nyakuk területén. Ez ahhoz vezethet, hogy a kutya idegenkedik a sétáktól, amelyek ahelyett, hogy örömöt jelentenének, inkább fájdalmat és félelmet okoznak neki.
A fájdalomra alapozott kiképzés semmiképpen sem hatékony módja a kutyanevelésnek. Többek között ezért is tiltják a kutyasarkantyút olyan országokban, mint Ausztria, amely elsőként tiltotta be a kutyasarkantyút. Ausztrián kívül Svájc, Norvégia, Norvégia, Svédország, Új-Zéland, Ausztrália és Finnország is csatlakozott a tilalomhoz. Számos európai országban figyelemfelkeltő kampányok is zajlanak, hogy felhívják a figyelmet a kutyasarkantyúzás kutyák mentális egészségére gyakorolt káros hatásaira. A fájdalommal való tenyésztés a legkevésbé felelősségteljes, jó eredményt nem hozó kiképzési forma.
Nyomólánc kutyák és agresszió ellen
De vajon agresszív kutyák esetében tolerálható-e a tüske, ahogyan az a gyakorlatban gyakran előfordul? Egyértelműen nem, mert itt pontosan ugyanaz a mechanizmus működik, mint bármely más kutyánál. Az agresszió fájdalommal való elfojtása még több agresszióhoz vezethet, amely a legkevésbé váratlan pillanatban jelentkezhet. Ez irányulhat a gazdi vagy a háztartás valamelyik tagja ellen. Még akkor is, ha a kutya korábban nem mutatott ilyen viselkedést.
Továbbá a tüskés vagy klipszes nyakörv használata maradandó sérüléseket okozhat a nyak és a gerinc területén. A pórázon sétáltatás közben rángatózó kutya a blokkoló nyakörvön keresztül fulladozni és visítani fog, ezért sok esetben a nyakörv helyett inkább egy speciális, a kutya méretéhez és súlyához igazított hám ajánlott. A nyakörvek és a klipszes nyakörvek maradandó károsodást okozhatnak a nyak és a gerinc területén. Ez egyensúlyzavarokat, járászavarokat eredményez, és megbénít egyes négylábú mozgásokat.
Kutyanyakörv - a fájdalom betiltása
Mi tehát a tüskék és nyakörvek alternatívája a kutya kiképzésében? Mindenekelőtt a büntetés helyett a jutalmazás rendszere. A fájdalmat a jól elvégzett feladat kellemes társításával helyettesíti. Amikor a kutyája elhalad egy másik kutya vagy ember mellett anélkül, hogy rángatná vagy ugrálna, vagy az agresszió jeleit mutatná, dicsérje meg egyértelműen, és jutalmazza meg jutalomfalattal.
Ha nem engedelmeskedik egy parancsnak, ne büntesse meg, és ne okozzon neki fájdalmat. A jó viselkedésért járó jutalmazási rendszert már régóta kedvelik a tudósok és a pszichiáterek, nemcsak azok, akik állatokkal, hanem az emberi pszichével is foglalkoznak. Így nemcsak megtaníthatod kedvencednek, hogy megfelelően viselkedjen, hanem olyan köteléket is kialakíthatsz vele, amely a szereteten és a bizalmon alapul, nem pedig a fájdalmon és az erőszakon.
Mi haszna van ma egy kutyatüskének? A használatának számos európai országban történő betiltása, valamint a kiképzők és a tudósok negatív visszajelzései elég meggyőzőek kellene, hogy legyenek ahhoz, hogy teljesen lemondjunk a tüske használatáról mind a kiképzésben, mind a mindennapi életben. Sajnos még mindig vannak olyan kutyaiskolák, amelyek használják ezt a kiegészítőt, de az már az Ön döntésén múlik, hogy melyik kutyaiskolát választja.
Ha olyan kapcsolatot szeretne kialakítani a kutyájával, amely a pszichológiai jóléten és a kölcsönös bizalmon alapul, zárja ki a tüskét a háziállat kiképzésének módjaiból. Meg fogja köszönni, és egy kis türelemmel megmutatja az élvezetes jutalomszindrómán alapuló kiképzés eredményeit.