Ingyenes szállítás a címről 10 900,00 Ft
Mentés a bevásárlólistára
Új bevásárlólista létrehozása

IJEDT MACSKA - HOGYAN SEGÍTSÜNK RAJTA?

2023-12-05
IJEDT MACSKA - HOGYAN SEGÍTSÜNK RAJTA?

A szorongás egy teljesen természetes (fiziológiai) érzelmi állapot, amelynek fontos biológiai funkciója van. Lehetővé teszi a macskák számára, hogy más állatokhoz hasonlóan, elkerüljék az egészségüket vagy életüket fenyegető potenciális veszélyeket. Itt azonban alkalmi félelemről van szó, amely menekülésre vagy védekezésre ösztönzi az állatot, majd elmúlik.

Ha a szorongás érzései hosszú időn keresztül folyamatosan kísérik a macskát, viselkedési zavarok, sőt súlyos egészségügyi problémák okozójává válnak. Mik az okai a rövid távú és a tartós szorongásnak háziállatainkban? Hogyan segíthetünk egy ijedt macskán? És honnan tudjuk, ha kedvencünk fél valamitől?

A macskák kétféle szorongása

A félelem nagyon erős ösztönző erő, amely az állatok viselkedését irányítja. A kis cicák kezdetben szinte mindentől félnek - hangos zajoktól, idegen emberektől, más lényektől és így tovább. Idővel azonban megtanulják, mi az, ami valóban fenyegeti őket, és mitől nem kell félniük. Ennek a tudásnak a forrása a saját anyjuk (a kiscicák utánzással tanulnak) és az egyéni élettapasztalatok.

A macskáknál kétféle szorongás létezik - rövid távú és állandó. A krónikus szorongás esetében az azt kiváltó inger folyamatosan elkíséri az állatot. Sajnos ez gyakran előfordul a lakás vagy ház négy falába zárt szőrmókok esetében. Egy rémült, szabadon élő macska megszökhet, egy tipikus házi kedvenc nem.

Egy ijedt macska - a megfigyelhető tünetek

Háziállataink félelme többek között az arckifejezésekben és a testtartásban mutatkozik meg. Egy ijedt macska megállhat mozdulatlanul, a földre roskadhat, összegömbölyödhet és lehajthatja a fülét. A szemei tágra nyílhatnak, és a pupillák kitágulhatnak. A sziszegés, a horkantás, a szőrmarás és a hát meggörbülése (az úgynevezett macskahát) szintén a félelem jelei.

A mozgásképtelenség az úgynevezett passzív félelemre jellemző. Szélsőséges esetekben, rendkívül súlyos félelem esetén akár ájulás vagy átmeneti izombénulás is előfordulhat, amely megakadályoz minden mozgást. A rémült macskák aktívabb módon is reagálhatnak, például elszaladhatnak. Szőrmókjaink kis termetűek, így - bár jól felfegyverzett ragadozók - nem ritka, hogy éppen ezt a megoldást választják. Ez különösen akkor fordul elő, ha a fenyegetés nagyobb és erősebb náluk. Előfordul, hogy egy erősen megrémült macska meg is támadja az ellenséget.

Mitől félnek a macskák?

A macskák szorongását számos olyan tényező válthatja ki, amelyeket még felsorolni is nehéz. A szőrmókok például veleszületett félelmet éreznek a víztől, annak ellenére, hogy tudnak úszni. Az állatok félnek a náluk nagyobb és erősebb ragadozóktól is, például a kutyáktól vagy a nagytestű ragadozómadaraktól. A kígyókkal való találkozáskor is rendkívül óvatosak.

Minden szabadon élő macska elmenekül az ember elől. Ez azért van, mert mi sokkal nagyobbak és erősebbek vagyunk náluk. A házi szőrmókok, bár hozzászoktak az emberi érintkezéshez, szintén félelemmel reagálhatnak idegenek láttán. Egy macska megijedhet, ha valami meglepi, még akkor is, ha normális esetben nem fél tőle.

A macska félelmének forrása lehet a környezet nagymértékű változása. Az állatok szoronganak, ha helyváltoztatásra kényszerülnek - ezért a macskák általában nem szeretnek utazni, különösen, ha az úti cél egy állatorvosi rendelő. Ez egy szerzett félelem, mivel kellemetlen asszociációjuk van azzal, hogy állatorvosnál vannak.

Egy ijedt cica - hogyan segítsünk rajta?

Hogyan segítsünk egy ijedt macskán? Ha rövid távú, azaz hirtelen fellépő szorongással van dolgunk, a legtöbb esetben nem kell semmit sem tennünk.

Ha például szőrmókunkat megijeszti az utcai zaj, a vendégeink vagy akár a szilveszteri tűzijáték, jobb, ha nem próbáljuk megvigasztalni. Akarva-akaratlanul is csak állandósíthatjuk a félelmeit. Ehelyett olyan búvóhelyeket biztosíthatunk kedvencünknek, ahol biztonságban érezheti magát ilyen helyzetekben.

A macskában a stressz, például a látogatók vagy a tűzijáték miatt, nem tart sokáig, és a mi beavatkozásunk nélkül is elmúlik, amint a stresszor megszűnik. Néha, ha a stressztényező rendszeresen ismétlődik, de nem árt az állatnak, az állat hozzászokik, és megszűnik félni. Az ilyen típusú jelenséget szoktatásnak, vagy megszokásnak nevezzük.

Sajnos ez nem mindig működik. Néhány szőrmók sosem szokik hozzá a stresszfaktorhoz. Meglehetősen kevés macska szokik hozzá például az állatorvosi rendelőben tett látogatásokhoz - kétségtelenül azért, mert általában ritkán látogatják őket, és ezek a látogatások nem kellemes élményt jelentenek.

Különleges helyzetekben, például állatorvosi látogatás esetén gyengéd simogatással vagy meleg szavakkal megnyugtathatjuk a megrémült macskát. Mindenekelőtt azonban nekünk magunknak kell nyugodtan viselkednünk, és nem szabad idegeskednünk. Ne feledjük, hogy a macskák nagyon jól megérzik az idegességünket, ami növeli a saját stresszüket.

Krónikus szorongás a macskában - mik az okai?

A macskafélelemnek megvan a módja, hogy elmúljon, amint a konkrét oka megszűnik. Doromboló kedvenceinket nem gyötrik azok az irracionális félelmek, amelyeket mi oly gyakran tapasztalunk. Azonban, mint már említettem, náluk is kialakulhat krónikus szorongás, ha folyamatosan valamilyen stresszor hatása alatt állnak.

A macskák krónikus szorongásának egyik forrása az egy fedél alatt élő szőrmókok közötti konfliktus lehet. Nem minden háziállat képes harmóniában élni egymással. Előfordul, hogy intenzíven versengenek egymással, és egyikük erősen dominál a másik felett. A rivális által megfélemlített egyednek nincs hová menekülnie, így állandó stresszben él.

A krónikusan ijedt macskák néha feldúltak, amikor új családtag érkezik az otthonukba, például egy gyermek, kutya vagy más állat. Néha a stressz forrása a szomszéd háziállata. A költözés vagy akár egy általános, bútorcserével járó felújítás is stresszel tölti el szőrmókjainkat. Egy másik ok lehet a krónikusan beteg állatok esetében a nagyon gyakori állatorvoslátogatás.

Sajnos néha az is előfordul, hogy a macskák állandó félelmét a gazdik okozzák. Előfordul, hogy a gondozó viselkedése, gyakran öntudatlanul is, félelmet vált ki kedvencéből. Lehet, hogy ez számunkra meglepő és nehezen hihető, de tudatában kell lennünk ennek.

Hogyan jelentkezik a krónikus szorongás a macskáknál?

A krónikus szorongás fő tünetei szőrmókjainknál a viselkedési zavarok különböző típusai. Nem ritka, hogy egy rémült macska az alomtálcán kívül ürít. Ha az ágyra vizel vagy a cipőkre, ruhákra pisil, feltételezhetjük, hogy konfliktus van a gondozóval. A lakásban lévő piszok a macskák közötti konfliktus egyik jele - a gyengébb, domináns egyed fél ugyanannak az alomtálcának a használatától, mint erősebb lakótársa.

Az állandó stresszhez társuló egyéb viselkedési zavarok közé tartozik a hangulatcsökkenés és az apátia, bizonyos tevékenységek túlzott végzése, például a túlzott ápolás, az éjszakai nyávogás, az ideges mozgások vagy a gyakori bujkálás. Az alvás- és táplálkozási zavarok is megfigyelhetők a megrémült macskáknál. Emellett a stressz csökkenti az immunitást, így a stresszes állat fogékonyabb a betegségekre.

Hogyan segíthetsz egy krónikus félelemmel küzdő macskának?

A hosszan tartó stressz minden szempontból káros a macskák számára, ezért segítenünk kell nekik, hogy megbirkózzanak vele. Mint azt könnyen kitalálhatjuk, ez nem mindig könnyű feladat. Először is azonosítani kell a krónikus félelem okát, ami önmagában is nehéz lehet. Ez azonban megkönnyíti számunkra, hogy hatékony terápiát dolgozzunk ki a rettegő macska számára. Bizonyos esetekben a stressz forrásának egyszerű megszüntetése hatékonyan megoldhatja a problémát.

A macskák krónikus szorongásának kezelésénél figyelembe kell vennünk azt is, hogy a szorongás milyen módon jelentkezik az állatban, valamint a szőrös állat pszichológiai hajlamát és a környezetének sajátosságait. A félős macskával való munka többek között a stresszingerre adott reakció gyengítését és a biztonságérzet erősítését jelenti. Ezt simogatással és játékkal lehet elérni - érdemes beruházni interaktív játékokba és egyéb eszközökbe, hogy változatosabbá tegyük a háziállat életét, amely otthon nagyon egyhangú lehet.

A fenti intézkedések felkészítik kedvencünket a terápia utolsó szakaszára, a nemkívánatos viselkedésmódok megváltoztatására vagy megszüntetésére, ha vannak ilyenek.

A megfelelő nyugtatók segíthetnek a megrémült macska gyógyításában - de a legjobb, ha csak szélsőséges esetekben és az állatorvossal való konzultációt követően folyamodunk ezekhez. Magunktól, ilyen konzultáció nélkül is használhatunk speciális macskaferomonokat, amelyek nyugtató hatásúak és növelik a szőrmókok önbizalmát. Ezek biztosan nem ártanak, és segíthetnek.

Egy ijedt macska - egy megoldható probléma

Egyrészt a macskák félelme teljesen természetes, másrészt azonban bizonyos helyzetekben hatalmas problémát jelenthet mind a szőrös állat, mind a gazdája számára. Sajnos a kiváltó ingerek sokfélesége és számos más kísérő tényező miatt nehéz egyformán alkalmazható tanácsokat adni arra vonatkozóan, hogyan segíthetünk egy ijedt macskán. A terápiákat az adott esetre kell szabni, hogy a lehető leghatékonyabbak legyenek. Azt azonban elmondhatjuk, hogy mindig törekednünk kell a megfelelő kapcsolatra köztünk és védenceink között. A siker kulcsa az állat viselkedésének megértése és természetes szükségleteinek kielégítése, valamint sok türelem. Egy ijedt macska olyan probléma, amely megoldható!

IdoSell Trusted Reviews
4.78 / 5.00 7412 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-12-02
A termék a leírásnak megfelelő, és gyorsan meg is érkezett+++
2024-12-01
Jó a termék.
pixel