Hol a legvalószínűbb, hogy a kullancsok csípnek? Tudja meg, hogyan védheti meg kutyáját és macskáját a AbisZoo segítségével!
Néhány évvel ezelőtt az állattartóknak nem kellett elfelejteniük, hogy tavasztól őszig hatékonyan védjék háziállataikat a kullancsoktól, mivel ezek a paraziták télen nem tudtak működni. Napjainkban a globális felmelegedés nemcsak a mi életünkre van óriási hatással. A klímaváltozás a kullancsok és bolhák életciklusának megváltozásához vezetett, ezért egész évben védenünk kell háziállatainkat. Mit kell tennie, ha kullancsot észlel háziállatán? Hogyan védheti meg kutyáját és macskáját a kullancsoktól? Olvassa el a cikket.
Mik azok a kullancsok?
Mielőtt válaszolnánk erre a kérdésre, hasznos tudni, hogy hol fordulnak elő leggyakrabban kullancsok, azaz hol találkozhatunk velük. A kullancsok kedvelik az erdős és bokros területeket, de ugyanúgy találkozhatunk velük kevésbé nyilvánvaló helyeken, például vízpartokon vagy vizes élőhelyeken. Gyakoriak a városközpontokban, városi parkokban vagy gyepeken is.
A kullancsok külső élősködők, amelyek vérrel táplálkoznak. Tudta, hogy 850 leírt kullancsfaj létezik? A Közép-Európában leggyakrabban előforduló kullancsok a következők: Ixodes ricinus, Dermacentor reticulatus és Rhipicephalus sanguineus. A kullancsok nem tudnak ugrani, hanem alacsony növényzetből érik el gazdatestüket. Érzékelik a rezgéseket, a szén-dioxidot (CO2), a hőmérsékletet és a páratartalmat egy elhaladó állatról, átmásznak rajta, és megfelelő helyet keresnek a vérszíváshoz.
Hol csípnek a kullancsok? A legveszélyeztetettebb helyek
A kullancscsípés a test bármely pontján előfordulhat. A kullancsok azonban a puha és jó vérellátású helyeket részesítik előnyben. Hol csípnek tehát leggyakrabban kullancsok, ha négylábúakról van szó? Kutyák és macskák esetében a kullancsok által lakott helyek közé tartoznak a fülek, a gallér alatti tér, a háziállatok lábujjai között és a farok alatt. A kullancscsípés helyei közé tartozik még a négylábúak hónalja, sőt a pofa és a szemhéj is!
Veszélyes a kullancscsípés?
A kullancsok komoly veszélyt jelentenek a macskák, kutyák és emberek egészségére. Azt már tudja, hogy a kullancsok hol csípnek a legnagyobb valószínűséggel. De nem szabad elfelejtenie, hogy minden csípés ugyanolyan veszélyes. Az alábbiakban példákat mutatunk a kullancsok által Közép-Európában átvihető betegségekre:
Lyme-kór
Ez az emberek, kutyák, lovak és macskák bakteriális betegsége, amely egyre nagyobb problémát jelent Európában. A tünetek közé tartozhat a bőrpír, az influenzaszerű tünetek és az ízületeket, a szívet vagy az idegrendszert érintő rendellenességek.
Anaplazmózis
A fertőzés a kórokozó baktériumok gazdaszervezetbe való bejutásával történik. A betegség leggyakoribb tünetei a láz és a gyengeség, néha az étvágytalanság és a vérszegénység.
Bartonellosis
A betegséget egy Bartonella nemzetségbe tartozó baktérium okozza, amelyet paraziták és rovarok terjesztenek. Nemcsak a kutyákra és macskákra, hanem az emberekre is veszélyes lehet. Macskáknál, kutyáknál lázzal, fogyással és étvágytalansággal, embereknél pedig időnként fejfájással jár.
Mycoplasmosis
A fertőzés vérrel való érintkezés útján történik, például bolha- és kullancscsípés útján. A mikoplazmák (a betegséget okozó mikroorganizmusok) megtámadják a vörösvértesteket, ami vérszegénységhez vezet. A betegség leggyakrabban enyhe lefolyású, és a tünetek közé tartozik többek között a gyengeség és apátia, étvágytalanság, magas testhőmérséklet.
Hogyan kezeljük a kullancscsípéseket?
Ha kullancsot vagy kullancshelyet talál a háziállat testén, csipesszel ragadja meg a pókot a fejénél fogva, a bőrhöz minél közelebb, és húzza felfelé. Fertőtlenítse a csípés helyét, és ha a következő hetekben bármilyen tünet jelentkezik, keresse fel állatorvosát.
Hogyan védekezhet a kullancscsípés ellen?
Készítettünk néhány tanácsot, pontosabban tippet arra vonatkozóan, hogy mit kell szem előtt tartanod, hogy még inkább garantáljátok a közös biztonságotokat, különösen, ha sétálni mentek.
- Kerülje azokat a területeket, ahol kullancsok élhetnek, különösen tavasszal
- Használjon megfelelő élősködőriasztó szereket
- Séta közben maradjon az ösvényeken, és kerülje a magas fűféléket.
- Mosson ruhát magas hőmérsékleten
- Napi rendszerességgel ellenőrizze kutyája vagy macskája bundáját, különös figyelmet fordítva azokra a területekre, ahol a kullancsok a legnagyobb valószínűséggel csípnek.
Kullancs elleni készítmények típusai
Manapság már számos módja van annak, hogy megvédjük kedvencünket a kullancsoktól. A szabadban tartott macskák esetében a Frexin rovarölő nyakörvek nagyon jól működnek. Hatékonyak és biztonságosak a macskák számára - biztonságos rögzítéssel rendelkeznek, akár 90 napig is tartanak, és csengővel vannak ellátva. Ez a termék a 3 hónaposnál idősebb macskák kullancsirtására készült. Az innovatív polimer lehetővé teszi, hogy a hatóanyag lassan szabaduljon fel, így hosszan tartó védelmet nyújt az ektoparaziták fertőzése ellen.
A kullancsnyakörv szintén jó ötlet a kutyák védelmére. Az ilyen nyakörvek különböző hosszúságban kaphatók. A háziállat nyakához igazíthatja, annak vastagságától függően. A termék a bolhák és kullancsok elleni védekezésre szolgál a 3 hónaposnál idősebb kutyák és kölyökkutyák esetében. A Frexin rovarölő kutyanyakörv a felhelyezést követően akár 150 napig is védi kedvencét a bolhák és kullancsok ellen.
A kullancsok elleni védekezésre és az ektoparaziták elleni védelemre szolgáló másik termék a cseppekben kiszerelt spot-on termékek. A cseppek ideálisak az ektoparaziták elleni kezelésre. Kényelmes és hatékony eszközt jelentenek a bolhák és kullancsok elleni küzdelemben. A termék természetes eredetű összetevők, például illóolajok hatásán alapul. Ezenkívül tápláló és regeneráló hatású vitaminokat tartalmaznak, a fényesítőanyag hozzáadása pedig hidratálja és kisimítja a szőrzetet. Az ilyen készítmények hatóideje akár négy hét is lehet.
Ezenkívül speciális samponokat is használhat. A Frexin sampon kiváló része az ektoparaziták elleni kezelésnek. Ápoló tulajdonságokkal rendelkezik, és A- és E-vitaminjának köszönhetően enyhíti az irritációt és hidratálja a bőrt. A készítményben található olajok parazitaellenes hatásúak, emellett hipoallergén és tonizáló hatásúak, így allergiás és érzékeny bőrű kutyáknál is használható. Hipoallergén, tonizáló hatású, enyhíti az irritációkat, hidratálja a bőrt és tökéletesen ápolja a szőrzetet.
És Ön? Hogyan védi meg kedvencét a kullancsoktól?