HOGYAN LESZ EGY NYÚL VEMHES? HOGYAN LEHET FELISMERNI ÉS MEDDIG TART? VÁLASZOLUNK!
A kedvtelésből tartott házinyulaknak sokkal jobb, ha ivartalanítják őket, és nem hagyják, hogy vemhesek legyenek. Különösen akkor, ha nem hivatásszerűen tenyészt, nem ismeri a vemhes nyúl megfelelő gondozását, és nem tudja, mit csinálna a kicsikkel utána. Meddig tart egy nyúl vemhessége? Hogyan viselkedik egy nyúl a vemhesség alatt? Milyen gondozásra van szüksége? Olvasson tovább!
A nyulak az ivartalanítás után nyugodtabbak, még akkor is, ha érzékelik az ellenkező nemű egyed jelenlétét, mert már nem éreznek nemi vágyat. Néha azonban azt szeretnénk, hogy a nyúl vemhes legyen, mert tenyésztünk, és bővíteni szeretnénk a szaporulatot.
Mikor lehet egy nyúl vemhes?
A nyulak hatalmas termékenységükről híresek. És ezekben a mesékben nincs túlzás. Házi körülmények között egy nőstény nyúl évente akár nyolcszor is vemhes lehet. Az utódok születése után 24 órával válik termékennyé, és ha ezután egy hím párzik vele, újra vemhes lehet.
A nyulak fajtától függetlenül három-négy hónapos koruk körül érik el a teljes ivarérettséget. A kis és közepes fajták viszont öt-hét hónapos koruk körül, a nagytestű fajták pedig nyolc hónapos koruk körül vagy később érik el az ivarérettséget. Bár a hímeket már tizenkét hetes koruk körül célszerű elválasztani a nőstényektől, mivel az állatok elkezdhetnek egymással kereszteződni.
Ha azonban azt szeretné, hogy a nyúl vemhessége bekövetkezzen, akkor a megfelelő módon kell megközelítenie a dolgokat. A nyúltenyésztésben elkövetett gyakori hibák általában kettő. Az első az, hogy a nyulakat felügyelet nélkül hagyjuk - ekkor fogalmunk sincs arról, hogy egyáltalán megtörtént-e a párzás, vagy a találkozás eredménytelen volt.
A második az, hogy a hímet a nőstény ketrecébe helyezzük. Ha azt szeretnénk, hogy szaporodásra kerüljön sor, mindig a nőstényt tegyük a hím ketrecébe. Ez nagyon fontos. Ismeretlen területen a hím vizelettel fogja megjelölni a területet, és a nőstény esetleg el akarja távolítani. Emellett ideges és félős is lehet, ami nem kedvez az egész helyzetnek.
Az udvarlás során a nőstény nyúl úgy tesz, mintha elmenekülne a hím elől, de ezt úgy teszi, hogy a hímnek mindig van esélye utolérni és megérinteni. Ha azonban a hím nem tetszik neki, a nőstény a ketrec egyik sarkába böki a fenekét, és agresszívan is viselkedik, és védekezik - ebben az esetben azonnal el kell venni a hímetől.
A párzás után azonnal vigye el a nőt, hogy ne kerüljön sor további párzásra, mivel ez túlságosan kizsákmányolja a hímet. Az első párzás tizenhat-tizenhét hetes korban kezdhető el a nősténnyel.
Hogyan lehet megállapítani, hogy egy nyúl vemhes?
Ha egy nőstényt vitt egy hímhez, és volt fedés, akkor jó esély van arra, hogy megtörtént a megtermékenyülés. Mindez azért van így, mert a nyulaknál a peteérést maga a szexuális aktus váltja ki, így minden fedeztetésnél jó esély van a megtermékenyülésre. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden párzás vemhességgel végződik - soha nincs 100%-os bizonyosság.
Négy-öt nap elteltével célszerű kontrollpárzást végezni, ha a nőstény elszökik, akkor feltételezhető, hogy vemhes. Nem tanácsos azonban a nőstényt ugyanazon a napon belül ugyanazzal a hímmel párosítani - a nyúl stresszes és frusztrált lehet. Egyesek egy hét után megismétlik az egész folyamatot. Hogyan lehet megállapítani, hogy egy nyúl vemhes-e?
Az első jele annak, hogy a nyúl vemhes lehet, az lehet, hogy nem engedi többé a hímet magához. Ez például egy hét múlva, a következő párzásnál figyelhető meg - a vemhes nőstény nyúl szervezetében végbemenő hormonális változások befolyásolják, hogy nem szívesen van együtt a hímmel. Azonban nem ez a szabály - ismertek olyan esetek, amikor a nőstények a vemhesség ellenére továbbra is megengedték a hímeknek a párzást, és a párosodás megtörtént.
Az otthoni vemhesség megállapításának jó módja az is, ha rendszeresen megmérjük a nőstényt. Ha a hímmel való találkozás után a súlya növekedni kezd - ez azt jelenti, hogy vemhes lett, és már kölykök fejlődnek a testében.
Figyeljen a háziállatára is - ahogy vemhes lesz, többet fog inni és enni. Eleinte egyre több vizet fog felvenni, mivel a szervezete visszatartja azt, és idővel a táplálékigénye is megnő. A mellbimbói is egyre nagyobbak lesznek - általában a bundájába rejtve, nagyobbak és duzzadtabbak lesznek.
Mennyit jár a nyúl a vemhesség alatt? Ez egy körülbelül harminc-harmincöt napos időszak, amely után bekövetkezik a szülés. A nyúl vemhessége megterhelő a szervezet számára - ne habozzon, kérje ki állatorvosa tanácsát, és vigye be kedvencét ellenőrzésre és vizsgálatra.
A szállítás időpontja
A vemhesség előrehaladtával a nőstény nyúl agresszívabbá és zárkózottabbá válik - nem lesz kedve másokkal érintkezni. Az utolsó héten elkezd fészket készíteni magának - azt szőrrel keni be, amit maga húz ki a hasából. Ez segít neki abban is, hogy mellbimbóit felfedje, így a kölykök jobban hozzáférhetnek hozzájuk. Ne avatkozzunk bele a fészekkészítésbe - a nyuszi ezt magától is megoldja.
A szülés általában éjszaka vagy a kora reggeli órákban zajlik, és nem valószínű, hogy Ön szemtanúja lesz. Előfordulnak azonban súlyos szülések; ilyenkor elengedhetetlen a gyors reagálás. A nyúl mérete miatt általában a császármetszés az egyetlen lehetőség, ami segíthet.
Hogyan gondozzuk megfelelően a vemhes nyulat ?
A vemhes nyúl megfelelő gondoskodást érdemel. Biztosítsunk nyugalmat és kényelmet, hogy ne legyen stresszes. Ne feledje, hogy a leendő anyanyúl számára nagyon fontos a friss víz, és soha nem fogyhat ki. Különösen azért, mert egyre többre és többre lesz szüksége belőle.
Idővel növelje a táplálék mennyiségét is, mivel a nyuszinak egyre többre lesz szüksége belőle. Tizennégy nappal a szülés előtt érdemes olyan gyógynövényeket bevezetni az étrendbe, amelyek támogatják a szoptatást és jót tesznek a vemhességnek: nigella, gyermekláncfű, édeskömény, málnalevél, citromfű, sárgarépa petrezselyem vagy bazsalikom.
Ehelyett kerülje a vemhes nyúlnak a szeretetvirág, a menta, a zeller, a zsálya vagy a petrezselyem adását, mivel ezek árthatnak az állatnak ebben az állapotban. Csökkentik a laktációt vagy görcsöket okoznak.
"A nyulak nagyon nagy szaporodási potenciállal rendelkeznek, ezért olyan fontos, hogy a tenyésztés ellenőrzött módon történjen. Így többek között kizárjuk a beltenyésztés lehetőségét, ami nemcsak az embrióhalálozáshoz, hanem számos fejlődési rendellenességhez is hozzájárul.
Az ellenőrzött szaporítással elkerülhető a túlméretezett hímek véletlen párosodása is, gondoskodik a vemhes nőstény egészségéről és a vemhességek közötti megfelelő időközökről. Lehetőség van a fajtatisztaság fenntartására is, ami lehetővé teszi az állat sajátos fizikai tulajdonságainak elérését." - állatorvos. Hanna Pietruszka
Hogyan kell gondozni a nyulat és a kicsinyeket a születés után?
Nem számít, hogy egy nyúl vemhessége meddig tart - legyen az harminc vagy harmincöt nap -, mindig születéssel végződik, és akkor az Ön gondozói szerepe egyáltalán nem ér véget. A nyuszi általában egyedül is boldogul a fészekrakással. Néha előfordul, hogy stressz miatt nem készíti el a fészket, vagy nem helyezi bele a kicsinyeket - ilyenkor neked kell kijavítanod a fészket, és beletenni a kicsinyeket.
Születés után ne nézzen bele többet, és ne érintse meg a kicsinyeket - ez csak stresszelni fogja a nyuszit, és arra késztetheti, hogy elutasítsa a kicsinyeit. Legalább néhány órával a születés után érdemes az anyát egy időre elvinni, és megnézni az alomszámot és az életképességet.
A fészekből se vigye el őket. Lehet, hogy úgy gondolod, hogy a nyuszid egyáltalán nem jó anya, és egyáltalán nem gondoskodik a kicsinyeiről. Ez azonban csak a látszat. A nyúl úgy viselkedik, hogy megvédi a kicsinyeit a veszélytől, és ez a viselkedés teljesen természetes. Néha azonban, de nem mindig, ez a viselkedés a nyúl részéről jelentkező stresszre vagy például tőgygyulladásra utal.
A vadon élő nyulak nem nagyon mennek be a fészekbe, nehogy megmutassák a ragadozóknak, hol várakoznak a kicsinyeik. Naponta csak két-három alkalommal jönnek etetni őket. Többnyire ezt egyébként is az éjszakai és a nagyon kora reggeli órákban teszik, így nem biztos, hogy szemtanúja leszel ennek az eseménynek.
A fennmaradó időben a nyuszi úgy viselkedik, mintha a kölykök nem is lennének ott, mert a túlélési ösztöne ezt súgja neki. Ne aggódj, a kölykök nem éhesek. A nyulak teje nagyon zsíros, így a ritkán történő etetés elegendő számukra.
Az ellést követően biztosítsa, hogy a nyúl folyamatosan friss vízhez jusson, és továbbra is etesse nagyobb adagokban a szoptatást elősegítő gyógynövényekkel dúsított eledelt. A szülés utáni napon alaposan nézzen be a fészekbe is, és távolítsa el a nyúl erősen véres alomanyagát. Ezt akkor tegye, amikor az anya nincs a közelben.
Ha aggódsz, hogy a kölykök éheznek, megnézheted, hogy kapnak-e táplálékot. Ezt a gömbölyödő pocakok fogják bizonyítani. Ha azonban ezt szeretné tenni - a nyúlanyának a ketrecben kell lennie, hogy ne legyen stresszes. Ha a pocakjuk beesett - a kicsik nem kaptak táplálékot. Ilyenkor megpróbálhatod a nyuszi mellbimbójához rögzíteni őket.
Egy másik lehetőség a speciális tej etetése, ha a nyúl elutasítja a kicsinyeit, és nem akarja őket etetni - de erről konzultáljon állatorvosával.
Vemhes nyúl - összefoglaló
A nyulak nagyon termékenyek - mivel a peteérést maga a szexuális aktus váltja ki náluk. Egy alomban általában öt-hat kölyök van, de akár tizenhárom is lehet. Hogyan viselkedik egy vemhes nyúl? Az első menstruáció alatt elég könnyű nem észrevenni a tüneteket, mivel nem sok minden változik. Ha azonban ismeri kedvence szokásait, észre fogja venni, hogy többet iszik és több táplálékot vesz magához - ez az első jele annak, hogy a párzás után megtörténhetett a megtermékenyülés. A hímekkel szembeni ellenszenv szintén ilyen jelzés.
Egy vemhes nyúl körülbelül egy hónapig - négy-öt hétig. A szülés előtt fészket rak. Ebben az időszakban elsősorban nyugalomra és jó táplálékra van szüksége, hogy erőt gyűjtsön és serkentse a szoptatást.
A szülés után ne nézzünk túl gyakran a kölykökre, és ne stresszeljük a nyulat - természetes, hogy távol marad a kölyköktől, hogy ne hozzon rájuk veszélyt. A nyúl vemhessége alatt konzultáljon állatorvosával.