HOGYAN KELL SIMOGATNI A KUTYÁT ÉS HOGYAN NEM? RÖVID ÚTMUTATÓ A SIMOGATÁSHOZ
Vannak olyan háziállatok, amelyek mindig a kezelőjük közelében szeretnének lenni, és a legnagyobb örömet a simogatás és a vakarózás okozza nekik. Azonban nem ez a szabály. Vannak esetek, amikor a kutyák simogatása nem tanácsos. Tudja meg, hol és milyen körülmények között kell ezt megfelelően tenni.
Számunkra, emberek számára az érintés rendkívül fontos. Nem csoda, hogy tudat alatt testi közelségre tanítjuk kutyáinkat. Ölelgetjük négylábú kutyáinkat kölyökkorukban, hagyjuk, hogy a saját ágyukban aludjanak, és potenciálisan veszélyes helyzetben a karjainkba vesszük őket. A legtöbb kutya átveszi az érintés iránti igényt a gondozójától; szeretik, ha simogatják és vakargatják őket. A testi kontaktus elősegíti az állat és az ember közötti szorosabb kötődést.
Vannak azonban olyan kutyák, amelyek nem szeretik, ha simogatják őket. Némelyikük csak a gondozójuk által engedi meg ezt a simogatást. Vannak olyanok is, amelyek ódzkodnak a simogatástól, és például a közös játékból merítenek örömet. Az érintés formájától is függ, hogy a kutya hogyan fogadja a simogatást. Ha meg akarja nyugtatni és meg akarja nyugtatni kedvencét, simogassa meg nyugodtan, finoman mozgatva kezét az oldalán vagy a hátán.
Másrészt egy gyors és erőteljes érintés, valamint egy hátba veregetés felélénkíti őt. Ha megtanulja helyesen simogatni a kutyáját, az számos előnnyel jár. A tudósok azt állítják, hogy fél óra simogatás és játék a kedvenceddel elég ahhoz, hogy fokozza az oxitocin nevű boldogsághormon kiválasztását.
Másrészt a kutya simogatása és vakarása pozitív hatással van az ember kortizolszintjére, a stresszhormonra. Nem csoda, hogy néha tudtunkon kívül úgy nyúlunk egy háziállat felé, hogy nem gondolkodunk azon, hogy az akarja-e, hogy megsimogassuk.
Kényelmi zónák - stroke me here
Kíváncsi, hol a legjobb hely, ahol megsimogathatja a kutyáját? Ismerje meg az úgynevezett komfortzónákat, vagyis azokat a helyeket, ahol a simogatás nagy örömet okozhat kedvencének. Egyes kutyák szeretik, ha a nyakukon és a mellkasukon simogatják őket. A legtöbb kutya azt is nagyon élvezi, ha a hasán és a comb belső oldalán simogatják.
Igazi öröm számukra a farok tövénél való vakarózás. Ez a simogatás kombinálható gyengéd hátmasszázzsal. Egyre népszerűbb a kutyatartók körében az úgynevezett TTouch masszázs, amely csökkenti a stresszt a háziállatokban, és erősíti a kötődést a háziállat és az ember között.
Ha tisztában van azzal, hogy hol kell megsimogatni a kutyáját, az mind Önnek, mind kedvencének előnyére válik. Tudni fogja, hogyan érintse meg az állatot, hogy megnyugtassa, de azt is, hogyan tegye, hogy serkentse a kutya aktivitását.
Azt már tudod, hogy hol, de azt is tudod, hogyan?
Az első lecke már mögötted van. Megtanultad, hogy a kutyád mely testrészeit simogathatod úgy, hogy ne érezhesse magát kényelmetlenül. Ugyanilyen fontos, hogy milyen körülmények között akarod megsimogatni az állatot. Fontos az első kapcsolatfelvétel a kedvenceddel. Még ha a kutyavezető bátorít is arra, hogy simogasd meg a kutyát, ne feledkezz meg néhány fontos szabályról.
Kerülje a közvetlen szemkontaktust, guggoljon oldalra a kutya mellé. Ez arra fogja ösztönözni a kutyát, hogy közeledjen. Hagyja, hogy körbeszaglásszon, megismerje az Ön illatát. Ezután nyújtsa ki a kezét a kutya felé. Ne feledje azonban, hogy ezt ne tegye gyorsan és idegesen. Ha van nálad jutalomfalat, akkor azt a kezed tetejére helyezheted, és odacsúsztathatod a négylábú kutyádnak. Ez bizalmat ad neki, és nagyobb valószínűséggel engedi, hogy közeledj.
Ne lépjen fel erőszakosan, figyelje a kutya viselkedését. Ha a kutya elkezd visszahúzódni, ne erőltesse. Egy állat nem plüssjáték, lehet, hogy éppen most nem érzi úgy, hogy simogatni kellene.
A kutya fejének simogatása - határozott NEM!
Nem csak olyan területek vannak, ahol a kutya szereti, ha simogatják. Vannak olyan területek is, amelyeket jobb, ha jó ok nélkül nem érint meg. Ne simogassa meg kedvence farkát vagy mancsait. Ettől az állat kényelmetlenül érzi magát, és stresszt okoz. A kutya fejének simogatása szintén rossz ötlet.
Tartózkodjon attól is, hogy megölelje, átölelje vagy megsimogassa kedvence fejét. Bár ez az Ön számára a szeretet jele és az állat jutalmazásának vágya, az állat ezt inkább büntetésnek fogja fel. Ha otthonában gyerekek élnek, különösen figyeljen oda a kutyával szembeni viselkedésükre. A kisgyermekek szeretnek ölelkezni, és ezt gyakran spontán módon teszik. Egy ilyen hirtelen gesztus a gyermek részéről megijesztheti négylábú barátját, és védekező reakciót válthat ki belőle. Talán meglepődve olvassa, hogy nem szabad megsimogatni a kutya mancsát vagy fejét.
Végül is a kutya tiltakozás nélkül engedi, hogy ezeken a területeken megérintsék. Ne feledje azonban, hogy a háziak gyakran különleges bánásmódot kapnak a kutyáktól. Az állat többet enged meg a gondozóinak vagy egy kiválasztottjának, mint más embereknek. És bár ez nem esik jól neki, képes elfogadni bizonyos gesztusokat "az ő" emberétől.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy más emberek számára is megengedné az ilyen simogatást. Nyugodtan mondja meg a vendégeknek, hogyan ne simogassák a kutyáját. Ezzel biztosíthatja az ő kényelmét és az ő biztonságukat.
Most pedig hagyj békén!
Vannak olyan helyzetek, amikor a legtöbb négylábú kutya inkább csak egymás társaságában szeretne lenni. Mikor nem a legjobb ötlet a kutya simogatása? Amikor a kutyád alszik vagy pihen, ne zavard meg. Ön sem szereti, ha hirtelen kizökkentik álmából. Pedig a kutyák naponta akár több órát is alszanak.
Amikor kedvet kap a simogatáshoz, lehet, hogy csak szundikálni szeretne. Ha igazán aktívvá akarja tenni kedvencét, akkor először keltse ki az ágyból, és hagyja, hogy felkeljen. Háziállata számára nagyon fontos pont a házban a tála. Amikor éppen eszik, ne közelítsen hozzá, nemhogy megérintse. Sok állat agresszióval reagál ebben a helyzetben. Egy kutya étkezése nem tart sokáig, ezért hagyja békén négylábú barátját erre a néhány percre. Míg kutyája minden nap alszik vagy eszik, a betegség szokatlan helyzet számára és önnek is.
Egy beteg állatnak nyugalomra és csendre van szüksége. Ne lepődjön meg, ha kerüli a társaságát. Az is előfordulhat, hogy kedvencének fájdalmai vannak, de ő ezt nem jelzi. Ha kedvence napi szinten szereti, ha simogatják, de hirtelen idegesen kezd reagálni az érintésére - menjen el az állatorvoshoz, és nézze meg, hogy ezt a viselkedést betegség vagy sérülés okozza-e. Ne közelítsen olyan állathoz, amelyet nem ismer.
Nem minden kutya szereti, ha megsimogatják, és sosem tudhatjuk, hogyan reagálnak majd az érintkezési vágyunkra. Mindig kérdezzük meg az állat kezelőjét, hogy szabad-e közeledni. Tanítsuk meg ezt a korlátozott bizalomra vonatkozó szabályt a gyerekeknek is. Feltétlenül kerüljük az érintkezést olyan kutyával, amelyik kerítés mögött van, és senki sem irányítja.
Figyelmeztető jelzések - tanulja meg őket
Bármelyik kutya, még a simogatás legnagyobb szerelmese is kifogyhat a türelemből. Ezért olyan fontos, hogy ismerjük a figyelmeztető jeleket. Tudnod kell azonban, hogy ezek közé nemcsak az olyan nyilvánvaló jelzések tartoznak, mint a kanos szőrzet, a fogak mutogatása vagy a morgás.
Figyeljen arra is, ha a testi kontaktus során a kutya lehajtja a fülét, és nyalogatni, valamint intenzíven lihegni kezd. Ezzel azt akarja közölni, hogy a helyzet stresszelte őt. A figyelmeztető jelek közé tartozik még az ásítás, a fejének elfordítása és az oldalra nézés.