Ingyenes szállítás a címről 10 900,00 Ft
Mentés a bevásárlólistára
Új bevásárlólista létrehozása

HOGYAN KELL MEGSZELÍDÍTENI EGY MACSKÁT - KICSI ÉS FELNŐTT? A SZŐRMÓKOK MEGSZELÍDÍTÉSÉNEK MŰVÉSZETÉRŐL

2024-02-22
HOGYAN KELL MEGSZELÍDÍTENI EGY MACSKÁT - KICSI ÉS FELNŐTT? A SZŐRMÓKOK MEGSZELÍDÍTÉSÉNEK MŰVÉSZETÉRŐL

A macska háziasított faj. Sőt, képviselőit az úgynevezett társállatok, vagy egyszerűen a háziállatok közé sorolják. Definíció szerint bízniuk kell az emberekben, és keresniük kell a kapcsolatot gazdáikkal. A szabadon élő macskák mellett a macskák emberfélelmét természetellenes dologként kell kezelni. Sajnos különböző okok miatt egyes szőrmókok félnek az emberektől, néha még pánikszerűen is.

A jó hír az ilyen vadmacskák gondozóinak az, hogy a megfelelő viselkedésterápiával megváltoztatható az állat és az ember kapcsolata. Tudnunk kell azonban, hogy a macskák megszelídítése nem mindig könnyű feladat. Néha sok munkát igényel, de az erőfeszítés megéri. Mindenekelőtt a türelem a siker kulcsa, bár olyan tényezők is szerepet játszanak, mint a macska kora és az embertől való félelem oka. Hogyan szelídítsünk meg egy macskát?

Miért "vad" a macska?

Honnan jönnek a "macskavagányok", akik kerülik az emberi kapcsolatokat, sőt néha még pánikba is esnek az emberektől? Ennek a viselkedésnek számos oka lehet, a - nevezhetjük úgy is - elsődlegestől a másodlagosig. A tőlünk való félelem elsődleges forrása az emberrel való közvetlen kapcsolat teljes hiánya gyermekkorban. Ez különösen igaz a szabadon élő macskákra, amelyeket születésüktől fogva az embertől elszigetelten nevelnek, és soha nem vették fel őket, sőt még csak meg sem érintik őket.

Ezek a macskák nem feltétlenül tapasztaltak emberi agressziót. Egyszerűen csak arról van szó, hogy - mint minden vadállatnál - náluk is érvényesül az úgynevezett önfenntartási ösztön. Ez az ösztön azt súgja nekik, hogy meneküljenek a nagyobb és erősebb teremtmények elől, mivel azok veszélyesek lehetnek. A macskák emberi kapcsolat kerülésének másodlagos forrása a helytelen szocializáció. Bár a macskák emberközelben születtek, sőt otthonukban is, helytelenül nevelték őket.

Ide tartozik a gondozóval való elégtelen kapcsolattartás, aki kevés időt tölt a macskával. Természetesen a macskák emberektől való másodlagos félelmének hátterében a mi fajunk képviselőivel szerzett negatív tapasztalatok is állnak. A szőrmókok a tőlük elszenvedett sérelmek következtében elvesztették bizalmukat az emberek iránt.

A macskák félelmének leküzdése

A macska megszelídítése arról szól, hogy legyőzzük a tőlünk, a közelségünktől és az érintésünktől való félelmét. Ez a folyamat nagyon hosszú lehet, és sok türelmet és következetességet igényel. Azt sem szabad elfelejtenünk, hogy egyes szélsőséges esetekben akár egy apró hiba is a terápia során visszacsinálhatja az állattal végzett több hetes korábbi munkát.

Hogyan szelídítsünk meg egy macskát? Ahhoz, hogy elnyerjük a doromboló négylábú bizalmát, pozitív asszociációkat kell kialakítanunk a fejében az emberrel kapcsolatban. Ehhez különböző eszközöket használhatunk, például jutalomfalatokat és játékokat. A legfontosabb azonban, hogy finoman bánjunk az állattal. Van néhány általános szabály a nyűgös macskával való bánásmódra, amelyeket mindjárt tárgyalunk. Terápiánkat azonban az egyedi esethez kell igazítani a maximális hatás elérése érdekében. Ennek során érdemes figyelembe venni a macska emberektől való félelmének forrását - természetesen, ha ez ismert számunkra.

A cicák megszelídítése

A macskaszelídítés folyamatát befolyásoló nagyon fontos tényező a macska kora. Egy kis szőrös macska bizalmába férkőzni sokkal könnyebb, mint egy felnőtt macskánál. Mint minden gyermek, a cicák is bizalomgerjesztőbbek, mint a felnőttek, és gyorsabban alkalmazkodnak az új körülményekhez. Minél fiatalabb a macska, annál könnyebb megszelídíteni.

A jó kennelekből származó cicáknak nem okoz különösebb gondot az új gazdihoz való hozzászoktatás, mivel már születésüktől fogva kapcsolatban vannak az emberekkel. Még ha egy ilyen cica eleinte kissé félénk is velünk szemben, elég, ha az első napokban gyakran ölelgetjük, simogatjuk és játszunk vele, hogy elnyerjük a szeretetét. Itt is fontos, hogy az ilyen cicák anyja is teljesen háziasított állat.

Ez azért van, mert a kis szőrmókok utánzással tanulnak, a szüleik viselkedését figyelve. Ha ő nem menekül az emberek elől, akkor a kicsinyei sem teszik ezt. A kicsik más macskáktól is tanulhatnak, így azok a kiscicák, akik idősebb, szelíd szőrmókok társaságában vannak, hamarabb megszelídülnek. Nagyobb a kihívás, ha menhelyről vagy egyenesen az utcáról fogadsz be egy cicát. Ilyenkor nagy a valószínűsége, hogy negatív tapasztalatai vannak az emberekkel kapcsolatban, és az emberi otthon teljesen idegen környezetet jelent számára. Egy ilyen cicának egy kicsit több időt kell adnunk.

Általánosságban elmondható, hogy egy kis vadmacska megszelídítése pontosan ugyanúgy néz ki, mint egy felnőtt macska megszelídítése. Csakhogy a folyamat egyes szakaszai sokkal rövidebbek, és sokkal korábban elkezdhetjük - és el is kell kezdenünk - a kicsikhez nyúlni. Nagyobb szerepet kap a játék is, amire a fiatal állatok nagyon hajlamosak.

Hogyan szelídítsünk meg egy felnőtt macskát?

Egy felnőtt macska megszelídítése nagyon hosszú és fáradságos folyamat lehet. "Vademberünknek" nemcsak bennünk kell bíznia, hanem az új otthonhoz is hozzá kell szoknia, ami nem könnyű számára. A macskák nagyon ragaszkodnak a területükhöz, és ha új, ismeretlen helyre költöznek, elveszítik a biztonságérzetüket.

Amikor hazahozza macskáját, jobb, ha nem teszi egyszerre elérhetővé számára az összes helyiséget. Kezdetben a legjobb, ha egy szobát jelöl ki számára, ahol garantáltan nyugalom és csend lesz. Tegyünk bele búvóhelyeket - ezek lehetnek akár kartondobozok is, amelyeket minden szőrmók imád. Ugyanakkor meg kell akadályoznunk, hogy a háziállat a szekrény mögé vagy más olyan helyre bújjon, ahonnan nehéz lenne kivenni. A búvóhelyeken kívül természetesen a szobának tartalmaznia kell minden egyéb, a macskák számára szükséges kiegészítőt is. Ezek közé tartozik az alomtálca, a kaparófa, a vizes- és eleségtálak, valamint a különböző játékok. Jó lenne, ha ezek közül legalább néhány tárgy a macska előző lakóhelyéről származna, mivel így a macska könnyebben beilleszkedik új otthonába. A macska tető alatt töltött első hetekben gondoskodnunk kell arról, hogy a lehető legnyugodtabb legyen.

Természetesen nem szabad az állatot teljes elszigeteltségben tartani. Ellenkezőleg, célszerű a közelében tartózkodnunk, hogy megfigyelhessen minket, de idegeneket ne engedjünk a közelébe. Ne erőltessük azonban a fizikai kontaktust, ha ő nem akarja. Várjuk meg, amíg megengedi, hogy megsimogassuk, majd vegyük a karjainkba. Kiváló módszer a gondozóval való kapcsolatteremtés ösztönzésére, ha különböző finomságokat adunk a kisállatnak. Ez az egyik módja annak, hogy pozitív asszociációkat alakítsunk ki az emberekkel és a helyekkel. Jutalmazza kedvencének pozitív viselkedését jutalmakkal. Ne vigyük azonban túlzásba a jutalomfalatokat, mert a macska hamar megunhatja azokat.

Ha egy szőrmók társaságában vagyunk, jó ötlet, ha minél gyakrabban beszélünk hozzá lágy, nyugodt és halk hangon. Ideális esetben a lehető leggyakrabban hajoljunk le a szőrmók szintjére. Szó szerint! Guggoljunk le, vagy üljünk le a földre, hiszen így kevésbé tűnünk fenyegetőnek a macska számára! Ha sikerült elnyernünk a macska bizalmát - legalább annyira, hogy ne féljen közeledni hozzánk, és hagyja, hogy megérintsük -, akkor hagyhatjuk, hogy megismerkedjen az egész lakással. Ehhez nyissuk ki az ajtót azokról a szobákról, ahol a macska tartózkodik, és hagyjuk, hogy fokozatosan egyedül fedezze fel a többi helyiséget.

Macskaferomonok, macskamenta és hasonló anyagok

Egy felnőtt, szabadon élő macska megszelídítése lehetséges, de nagyon nehéz. Sok viselkedéskutató úgy véli, hogy egy ilyen szőrös macska soha nem fog úgy viselkedni, mint egy háziállat. Ennek oka az emberrel való gyermekkori kapcsolat hiánya. Ezért sokkal könnyebb megszelídíteni egy vadon született cicát. Őszintén szólva azonban a vadmacskák megszelídítése csak kivételes helyzetekben elfogadható. Legyen különleges igény, jobb, ha nem így teszünk. Az ilyen szőrmókoknak a saját érdekükben bizalmatlannak kell maradniuk az emberekkel szemben. A felnőtt, szabadon élő macskákat nem szabad elvenni a környezetükből. Még az ideiglenesen, pl. orvosi kezelés céljából befogottakat is vissza kell engedni a természetbe.

IdoSell Trusted Reviews
4.78 / 5.00 7410 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-12-01
Minden ok.
2024-12-01
Nagyon meg vagyok elégedve, mint a megrendelt termékek visszaigazolásával, mint a pontossággal. Köszönöm
pixel