Ingyenes szállítás a címről 10 900,00 Ft
Mentés a bevásárlólistára
Új bevásárlólista létrehozása

HŐGUTA A KUTYÁBAN - TÜNETEK, KEZELÉS ÉS MEGELŐZÉS

2024-03-15
HŐGUTA A KUTYÁBAN - TÜNETEK, KEZELÉS ÉS MEGELŐZÉS

A meleg nyári időjárás hosszabb sétákra és a kutyával való játékra ösztönöz a házon kívül. Ha grillezést, kirándulást vagy akár nyaralást szervezünk - négylábú barátunk velünk tart. Nem szabad azonban elfelejtenünk, hogy a hosszan tartó napsütés és a megfelelő hűtés hiánya nagyon veszélyes lehet a kutyára. Amellett, hogy megfelelően védjük kedvencünket, nagyon fontos, hogy folyamatosan figyeljünk rá, hogy megelőzzük a hőguta kialakulását.

Hogyan alakul ki a hőguta egy kutyában?

A hőguta a túlmelegedés következménye. Akkor következik be, amikor a kutya magas hőmérsékletnek van kitéve, és a teste nem tud lehűlni a hőségtől való védekezésre tett különböző kísérletek ellenére sem. Ilyenkor, amikor a hőguta tünetei láthatóak, a kutya testhőmérséklete általában 41-42 ºC körül van. Magas páratartalom esetén kedvencünk kevésbé képes lehűlni. Ilyen körülmények között a belső hőmérséklet gyorsabban emelkedik, ezért nagyobb a túlmelegedés veszélye.

Nem csak a napon való tartózkodás az egyetlen oka a stroke kialakulásának a kutyáknál. A túlzott testmozgás is okozhatja. Bár ez a probléma leggyakrabban a munkakutyákat érinti, fontos szem előtt tartani, hogy a fokozott aktivitás egy forró napon, felgyorsíthatja a betegség kialakulását.

A stroke során a szervezetben gyulladásos reakció alakul ki, amely számos belső szerv működését befolyásolja, és azok meghibásodásához vezet. A legnagyobb zavarok a keringési rendszert, a kiválasztó rendszert, a gyomor-bélrendszert és a légzőrendszert is érintik.

Mely állatoknál alakul ki nagyobb valószínűséggel a betegség?

Vannak olyan kutyák, amelyek imádják a napos időt, és vannak olyanok, amelyek láthatóan fáradnak a forróságban. A magas hőmérséklet, különösen, ha magas páratartalommal párosul, különösen kellemetlen a vastag és sötét bundájú kutyák számára, de nem csak nekik. A beszűkült légutakkal rendelkező kutyáknak, azaz főként a rövid bőrű fajtáknak és a légcső-összeomlásban szenvedő kutyáknak gondot okoz a szervezet megfelelő oxigénellátása.

Ez a test rosszabb hűtését eredményezi, és a hatás a napon való gyorsabb fáradtságban nyilvánul meg. Hasonló a helyzet az elhízott vagy szív- és érrendszeri betegségben szenvedő háziállatoknál is. Az állat kora is számít - az idősebb és a nagyon fiatal kutyák is gyorsabban túlmelegednek a napon, mivel a szervezetük nem rendelkezik megfelelő hűtési mechanizmusokkal.

A mi döntéseink is számítanak

Vannak olyan tényezők is, amelyek hozzájárulnak a stroke kialakulásához, és amelyekre közvetlen befolyásunk van. Ezért mielőtt hosszú sétára indulna a kutyájával, vagy magára hagyná egy forró napon, fontolja meg, hogy kényelmes-e a környezete. A legfontosabb a friss, tiszta vízhez való állandó hozzáférés. Ez megkönnyebbülést hoz, és csökkenti a kiszáradás kockázatát. Ezt akkor is szem előtt kell tartani, ha kutyánk szájkosarat visel.

Időnként álljon meg, és hagyja, hogy a kutya szabadon igyon vizet. Ami magát a szájkosarat illeti - csak akkor tesszük fel, ha szükséges. Feltétlenül elég nagynak kell lennie ahhoz, hogy a kutya tudjon ásítani, mivel ez nagyon hatékony módja a felesleges hő leadásának. Ezért olyan veszélyesek meleg időben a szájkosarat összeszorító szájkosarak. Ha a kutya lakásban, garázsban, karámban vagy más zárt térben van, akkor mérlegelni kell, hogy az megfelelően szellőzik-e.

Ezen a ponton érdemes felidézni, hogy a gépkocsiban egy felbillentett ablak nem elegendő a megfelelő szellőzéshez. Már körülbelül 30 perc elteltével olyan magas a hőmérséklet az autó belsejében, hogy a sejtek károsodnak.

Hogyan ismerjük fel a stroke-ot egy kutyánál? Tünetek

A stroke során a kutya kimerült. A zihálás és a felgyorsult légzés elvileg segít lehűlni, de ennek ellenére a testhőmérséklete elérheti a 41 °C-ot vagy még annál is magasabb lehet. A nyálkahártyák szárazak és kipirosodnak, néha petechiákkal. Ez legkönnyebben a kötőhártyán vagy az ínyen figyelhető meg, amikor a.

A bőr alatti petechiális vérzések is előfordulnak, de a háziállat szőre miatt nem olyan könnyű észrevenni őket. A vizes széklet és a hányás, amelyben vér látható, szintén a stroke jelei. A kutya néha nincs magánál, koordinálatlanul mozoghat, és akár görcsök vagy reszketés is előfordulhat.

Stroke egy kutyában - kezelés

Ha napszúrásra gyanakszik a kutyánál, a legfontosabb, hogy a lehető leggyorsabban lehűtse, és vigye állatorvoshoz. Saját maga is lehűtheti, például úgy, hogy az állatot egy ventilátor mellé helyezi, és vízzel permetezi a testét. Az állatorvosi rendelőben az állatorvosnak más lehetőségei is vannak, például hűsítő vizes beöntés elvégzése vagy hűsítő folyadék intravénás beadása.

Ez a kezelés nem csak segít az állat hőmérsékletének csökkentésében, hanem rehidratálja és pótolja az elektrolit- és glükózszintet is. A megfelelő folyadékok kiválasztásában vérvizsgálat segít. Az orvos vérvételt is javasolhat a belső szervek - különösen a vesék - állapotának ellenőrzésére.

A hűtés és a megfelelő folyadékpótlás mellett fontos az elegendő oxigén biztosítása is, hogy megelőzzük a szervi iszkémiát. Mindezek a kezelések időigényesek és az állat folyamatos megfigyelését igénylik, ezért a beteg kutyát leggyakrabban kórházba szállítják, és ott is marad, amíg az általános állapot stabilizálódik. A kutya általános állapotától függően az orvos dönt a folyadék- és oxigénterápia időtartamáról és a megfelelő gyógyszerek beadásáról.

Ha a napon játszik, ne felejtsen el mindig árnyékot biztosítani a kutyának, vagy időnként menjen vele egy jól szellőző helyiségbe, ahol kipihenheti a hőséget. Ne feledkezzen meg egy tál friss vízről sem, amelynek folyamatosan elérhetőnek kell lennie. Érdemes tudni, hogy a kutyák izzadási képessége nagyon korlátozott, ezért a hőségtől való megszabadulásuk módja az ásítás.

Ezért, ha kutyánknak szájkosarat kell viselnie, győződjünk meg róla, hogy képes teljesen kinyitni a száját. A lehűlésnek sokféle módja van, és minden attól függ, hogy hol vagyunk és milyen lehetőségeink vannak. Néhány kutya biztosan örömmel ugrik a vízbe, hogy ússzon egy kicsit, vagy legalábbis csobbanjon, a zuhany vagy a locsoló is használható. Ha nincs ilyen lehetőségünk, érdemes előre felkészülni, és például hűtőszőnyeget vinni magunkkal.

Minden kutya más és más, így a magas hőmérséklet tűrése is eltérő. Fontos szem előtt tartani, hogy az idősebb vagy szívbeteg állatok sokkal kevésbé tolerálják a hőséget. Hasonlóképpen azok a kutyák is, amelyeknek különböző okokból szűkek a légútjaik. Ne kényszerítsük őket hosszú sétákra vagy játékra, mert lehet, hogy fizikailag nem tudnak lépést tartani velünk. Azoknak az állatoknak, amelyek a melegben láthatóan elfáradnak, mindenkor árnyékot és jó szellőzést kell biztosítani. Ha tudjuk, hogy hosszabb időt fogunk a napon tölteni, fontoljuk meg, hogy a túlmelegedés elkerülése érdekében otthon hagyjuk a kutyát.

Mi van még veszélyben?

A kutyák hőgutája nem csak a napfény következménye. Ne feledje, hogy a túlmelegedés a túlterhelés, azaz a háziállat túlhajszolása következtében is bekövetkezhet. A túlzott fizikai aktivitás egy forró napon olyan kombináció, amely gyorsan kellemetlen következményekhez vezethet.

Mit kell szem előtt tartanunk?

A kutyák nem csak a nyaralás és a séták során kerülnek kapcsolatba a magas hőmérséklettel. Az állatok egyedül maradnak a házban, vagy állandóan a hátsó udvarban élnek. Ezért gondoskodjon árnyékról és megfelelő szellőzésről azokban a helyiségekben, ahol tartózkodnak. Gondoskodjon arról is, hogy a vizes tál mindig tele legyen, és ne tegye szájkosárral a kutyáját, hacsak nem muszáj. Ha hűsítő szőnyeggel látja el a kutyáját, és vízzel játszik locsoló vagy akár kerti slag formájában, az további hűtést biztosít.

Mindannyian szeretnénk megvédeni kutyánkat a nap káros hatásaitól. Ugyanakkor szeretnénk, ha kedvencünk elkísérne minket, amikor szabadidőnket otthonunktól távol töltjük. Érdemes tehát tudni, hogy mit tehetünk annak érdekében, hogy csökkentsük kutyánk túlmelegedésének kockázatát. Ne feledkezzünk meg azokról a háziállatokról sem, amelyek állandóan az udvaron tartózkodnak, és gondoljunk azokra a létesítményekre, amelyek javítják a kényelmüket. Ha odafigyelünk, biztosíthatjuk, hogy háziállataink kellemes és biztonságos időt töltsenek a szabadban.

IdoSell Trusted Reviews
4.78 / 5.00 7409 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-12-04
A rendelt termék a tájékoztatásnak megfelelően, pontosan érkezett, nagyon jó áron. :)
2024-12-01
Minden ok.
pixel