Ingyenes szállítás a címről 10 900,00 Ft
Mentés a bevásárlólistára
Új bevásárlólista létrehozása

HIPERAKTÍV KUTYA - HOGYAN LEHET MEGNYUGTATNI? LÉPÉSRŐL LÉPÉSRE SEGÍTSÉG

2023-09-25
HIPERAKTÍV KUTYA - HOGYAN LEHET MEGNYUGTATNI? LÉPÉSRŐL LÉPÉSRE SEGÍTSÉG

Háziállata szokatlanul nagy energiaszintű, ami nem mindig felel meg Önnek? Azt kérdezi magától, hogyan nyugtassa meg hiperaktív kutyáját, és nem talál választ. A frusztráció növekszik Önben és az állatban is, amely nem tudja, mit várnak el tőle. Tudja meg, hogy a hiperaktív kutya megnyugtatása egyáltalán nem olyan nehéz, és sok módszer kapcsolódik a mindennapi életéhez. Egy nyugodt állat boldogabb lesz, és biztosan elkezditek jobban megérteni egymást a mindennapi kapcsolataitokban.

Hiperaktív kutya - okok

Háziállata mindenkire ráugrik, aki átlépi a ház küszöbét. Séta közben majdnem kihúzza a karodat a tóból, és szenvedélyesen megeszi a papucsodat, amíg távol vagy. Ön tehát bosszús, és azon töpreng, hogyan nyugtathatná meg hiperaktív kutyáját. Kezdd azzal, hogy megtalálod ennek a viselkedésnek az okát. Vajon a természet határozza meg? Vagy nevelési hibákról van szó?

Előfordul, hogy egy kutya hiperaktívnak ítélése a háziállat és a gondozó természete közötti eltérésből adódik. Vannak olyan fajták, amelyek természetüknél fogva nagyon aktívak, és sok mozgást és figyelmet igényelnek. Az energiától duzzadó kutyák közé tartozik például a border collie, a jack russell terrier, a husky vagy a beagle.

Természetesen a korcsok is lehetnek energiavulkánok. A "kutya ADHD-ként" értékelt viselkedés sajnos sok esetben a négylábú alapvető szükségleteinek kielégítetlenségéből fakad. Az elégtelen adag testmozgás, a más kutyákkal vagy a gondozóval való közös játék hiánya és a világ leghétköznapibb unalma - az állat frusztrálttá válik, és keresi a növekvő energia levezetésének formáit. A fiatalságnak is megvannak a maga szabályai, ami azt jelenti, hogy egy kölyökkutyának kicsit több mindent szabad, mint egy felnőtt kutyának. Egy fiatal kutya általában több energiával és lelkesedéssel rendelkezik.

Mikor lép be a kiskutya a felnőttkorba? Lehetetlen egyértelmű korhatárt húzni. Egy kutya akkor tekinthető felnőttnek, amikor egy és másfél éves kora között van. Ha kölyökkutyát tart otthonában, készüljön fel az energia különböző megnyilvánulásaira. Azonban Önnek is tudnia kell, hogyan nyugtassa meg az izgatott kutyát.

Ne feledkezzünk meg a hiperaktivitás egészségügyi okairól sem. Ezt a viselkedést bizonyos betegségek, például bőrparaziták okozhatják. Az állapotot viszketés kíséri, ami nagy kellemetlenséget okoz. Ilyen helyzetben csak az állatorvossal való gyors konzultáció segít.

Ha az "ADHD" okaként kizárta a betegséget, itt az ideje, hogy áttérjen a konkrét intézkedésekre, amelyek választ adnak arra a kérdésre, hogyan lehet megnyugtatni egy hiperaktív kutyát.

1. lépés - séta

Mint már említettem, sok háziállat az unalom miatt hiperaktívnak tűnik. Lehet, hogy a kutyája figyelmet akar. Hosszú távon a séták a kedvencével nem lehetnek néhány perces "pisilésből". Legalább napi egy séta legyen hosszabb, legalább fél óra. Az is fontos, hogy stimulálja kedvence számos érzékszervét. Egy ilyen séta során szenteljen időt a szabadban való edzésre és játékra.

A hosszú séta különösen fontos, ha négylábú kutyája van, és fokozottan aktív. Az úgynevezett kanapékedvencek egy 30 perces séta után szívesen szundikálnak egyet, de például egy husky vagy beagle számára a félórás séta csak bemelegítésnek számít.

2. lépés - sport

A testmozgás egy fejlettebb formája, ha a kutyát sportolásra veszi igénybe. Ez tökéletes megoldás azoknak a háziállatoknak, akiknek az egyszerű séta nem elég. Ha a kutyája őrült módjára rohangál, lehet, hogy csak egy sportoló lelke van benne. Legalábbis bevonhatja őt az edzésekbe. Ha gyaloglással vagy futással foglalkozik, a dogtrekking vagy a canicross tökéletes lenne. A lelkes kerékpárosoknak viszont azt javaslom, ugorjanak a következő szintre, azaz a bikejoringre, amelyben egy speciális kötéllel összekötött kutya húzza a kutyavezetője kerékpárját.

A vizet kedvelő háziállatok számára az úszás tökéletes. A saját kertjében vagy a kutyája játszóterén agilityt edzhet, amelynek során kedvence egy speciálisan előkészített akadálypályát teljesít. Bármelyik sportot is választja, biztos lehet benne, hogy gyakorlása pozitív hatással lesz a kutyájára és Önre is. Javítani fogja a fizikai állapototokat, a hangulatotokat, és jól fogjátok érezni magatokat egymás társaságában.

3. lépés - képzés

A fizikai aktivitás szellemében maradva, a kedvenc energiájának levezetése érdekében irányítsa át azt az új parancsok megtanulására és a már megtanultak tökéletesítésére. A 15 perces tréning ugyanolyan energiaráfordítást jelent kutyája számára, mint egy órányi séta. Nemcsak kifárasztja kedvencét, hanem a nem kívánt viselkedést is átirányíthatja az Ön által kívánt viselkedésmódra.

Ilyen például az, ha a háziállatod rád ugrik, amikor hazaérsz. A helyettesítő viselkedésre adott parancs lehet az "ülj" vagy az "őrködj". A kutya a feladat elvégzésére fog összpontosítani, amiért jutalmat kap, Ön pedig kiküszöböli a nem tetsző viselkedést.

4. lépés - szaglójátékok

A kutyát fantasztikusan "kifárasztja" bármilyen szaglásos játék. Kicsi vagy nagy, korcs vagy fajtatiszta - a négylábú kutyák nagyrészt a szagláson keresztül ismerik meg a világot. Ez az érzék hatalmas szerepet fedez fel kedvence mindennapi életében. Észrevetted már, hogy még a legvadabb kutya is megnyugszik, ha elkezd szaglászni egy nyomot? A szagló inger hatására az állat a célpontra összpontosít, és így erősebben stimulálja az agyat.

Ezt a szükségletet tökéletesen átviheti otthon. Kedvence számára szaglójátékokat kínálhat egy puha szőnyeg segítségével, amelybe jutalomfalatokat rejtettek el. Számos olyan játék is kapható, amelyben az állatnak például ki kell nyitnia egy dobozt, amelyben elrejtett jutalomfalat van.

5. lépés - diéta

Érdekes módon a megfelelően kiegyensúlyozott étrend nyugtató hatással is lehet kedvence számára. Nagyon fontos, hogy jó minőségű, a vitamin- és tápanyagszükségletét 100%-ban kielégítő eledelt adjon kedvencének. A kutya hiperaktivitását befolyásolhatja például a túl sok fehérje vagy kukorica. Néha az állatorvosok speciális, triptofán tartalmú tápokat ajánlanak. Ez az az aminosav, amely szerotonint, a boldogsághormont termeli. Elsősorban a tartós stressznek kitett kutyáknak ajánlják.

Kiderült azonban, hogy pozitív hatással van a hiperaktív kutyákra is, akik pontosan a fokozott szerotonintermelés hatására megnyugszanak. Az igazán hosszú rágást igénylő rágókákat is építsük be a napi étrendbe. Ezek akár több órán keresztül is szórakoztatják a kutyát. Különösen akkor használja ezt, ha hosszabb időre megy el, például dolgozni.

A hiperaktív kutyának lehetősége lesz arra is, hogy egyedül vezesse le energiáját, így nem a bútorok vagy például a cipők rágására összpontosítja energiáját. A természetes rágnivalók, pl. marhacsont vagy szarvasagancs nagyszerűek.

6. lépés - Nyugtató masszázs

A kutya megnyugtatásának nagyszerű módja a masszázs. Jó alkalom lenne, ha séta után alkalmazná, hogy ellazítsa a fáradt izmokat. Fontos, hogy maga is nyugodt és pihent legyen, mert a kutya azonnal megérzi az ideges légkört. Hogyan masszírozza meg a kutyáját? Kezdd a tarkónál, és lassan, körkörös mozdulatokkal mozgasd a kezed a far felé. Ha kedvence engedi, finoman masszírozhatja a füleit és a mellkasát is. Az első üléseknek nem kell hosszúnak lenniük; fontos, hogy kutyája hozzászokjon az érintés új formájához.

7. lépés - társadalmi események

A kutyák olyan állatok, amelyek szeretik az emberek és fajtársaik társaságát. Ha kedvence nagyon társaságkedvelő, és szeret más háziállatokkal játszani, keressen egy olyan kutyás barátot, akivel rendszeresen láthatják egymást, és együtt tölthetik az időt kergetőzéssel vagy birkózással.

8. lépés - nyugtatók

Soha ne adjon kutyájának gyógyszert az állatorvossal való konzultáció nélkül. A gyógyszeres szekrényében található gyógyszerek súlyosan károsíthatják kedvencét, és akár a halálához is vezethetnek. Előfordulhat azonban, hogy speciális gyógyszereket kell adnia kutyájának, hogy megnyugtassa. Ez egy ad hoc intézkedés, amely nem befolyásolja a hiperaktivitás okát, hanem csak átmenetileg szünteti meg annak hatásait.

Ezért próbálja meg nem túlzásba vinni ezt a módszert, és ellenőrizze állatorvosával a farmakológiai szer adagját és gyakoriságát.

Hiperaktív kutya - a büntetések nem segítenek

Amint láthatja, elég sok módja van annak, hogy megnyugtassa kedvencét, ráadásul ezek a módszerek a háziállat alapvető napi szükségleteinek kielégítéséhez kapcsolódnak. Arról sem szabad megfeledkeznie, hogy bizonyos viselkedésformákat el kell kerülnie, ha nem akarja, hogy a hiperaktivitás agresszióba forduljon át.

Nagyon fontos, hogy ne büntesse a kutyáját. A dühöd hatására az állat frusztrációja fokozódni fog. Ezért olyan fontos, hogy a nem kívánt viselkedést átirányítsa az Ön által elvárt viselkedésmódba. A parancsok jól működnek itt, például az "ülj" parancs, amely így egy úgynevezett helyettesítő viselkedéssé válik. Ennek eredményeképpen sok ilyen helyzetben könnyebbé válik az állat irányítása.

Csak a nyugalom menthet meg

A látszat ellenére egy hiperaktív kutya megnyugtatása nem is olyan nehéz. Nagyrészt bizonyos rögzített szabályok bevezetéséről van szó a napi rutinban. A megfelelő mozgás, a szaglásos játék vagy a megfelelő étrend nem igényel különösebb erőfeszítést az Ön részéről. Az is kérdés, hogy Önben mint gondozóban bizonyos szokásokat alakítson ki.

Egy bizonyos ponton a háziállat megnyugtatásához szükséges lépések magától értetődővé válnak. Ezzel nemcsak megnyugtatja kedvencét, hanem ami még fontosabb, javítja az életminőségét, és minden bizonnyal növeli a bizalmát. Sok sikert!

IdoSell Trusted Reviews
4.78 / 5.00 7409 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-12-04
A rendelt termék a tájékoztatásnak megfelelően, pontosan érkezett, nagyon jó áron. :)
2024-12-01
MINDEN OKÉ!!!!!
pixel