HIMLŐ - MI AZ ÉS HOGYAN LEHET ELKERÜLNI?
Az akvarisztika egy olyan hobbi, amely éppoly szép, mint amilyen igényes. Elég sok munkát és időt igényel, hogy az akvárium a lehető legszebb, a halak pedig egészségesek és boldogok legyenek. A betegségek nem kímélik a halakat - bármikor megjelenhetnek. Az édesvízi halakat sújtó súlyos és messze az egyik leggyakoribb betegség a halhimlő. Tudja meg, honnan ered ez a betegség, hogyan kell kezelni, és megelőzhető-e. Mit kell tudni a halhimlőről? Tudja meg!
Beteg halak - ellenőrizze a halhimlőt
A halbetegségek bármikor megjelenhetnek az akváriumban. Előidézheti őket egy új hal, amelyet a boltból hoztak, és nem esett át karanténon, mert azonnal az akváriumába került, és más halak között úszkált. Kialakulhatott az akvárium gondozása során történt hanyagság miatt is. A nem megfelelő víz, az akvárium túl ritka tisztítása, a lerakódott törmelék - ezek mind-mind a halak betegségeinek kialakulásához vezethetnek. Az édesvízi halaknál előforduló egyik leggyakoribb betegség pedig a halhimlő.
Ez egy nagyon veszélyes betegség, ezért minden akvaristának különösen figyelnie kell rá. Vigyázzon a halaira, és ne hagyja, hogy akváriumában pusztítson a halhimlő. A megelőzés sokkal könnyebb, mint a gyógyítás.
Miért olyan veszélyes a halhimlő?
A halhimlő, hivatalos nevén az ichthyophthiriosis, nagyon veszélyes betegség. Három egymást követő szakaszban fejlődik, de csak az első szakaszban kezelhető. Ha figyelmen kívül hagyja az első tüneteket, lehet, hogy már túl késő lesz a halai számára. Akkor kezelhető, amikor a parazita még sebezhető - vagyis amikor a hal testéből az akvárium aljára hullik, és még nem vette körül magát nyálkával, cisztaformát alkotva. A következő esély a parazita elleni küzdelemre akkor van, amikor a nyálkahüvely felbomlik, és a lebegők előbújnak gazdatestet keresve.
A betegséget paraziták okozzák, amelyek nagy szaporodási képességgel rendelkeznek. Ezért a betegség nagyon gyorsan terjed az akváriumban, és képes pusztítást végezni a halállományban. A Culiformis, amely a betegség kialakulásáért felelős, mindenféle édesvízi halat képes parazitálni, így egyetlen hal sincs biztonságban, és bármelyik hal megfertőződhet.
A halhimlő okai
A himlő egy parazita által okozott betegség. A kulorrhiza okozza. Ez a parazita általában minden édesvízi akváriumban megtalálható. Ennek a különleges parazitának a neve a jellegzetes gömb alakjáról származik. Néha szabad szemmel is megfigyelhető az akváriumban.
A Culorrhoeae egysejtű szervezetek. A ciliáták egy részét - amelyek közé a Culorrhoeae is tartozik - a halak a táplálékuk ízletes kiegészítőjeként kezelhetik, míg mások nagyon veszélyes paraziták, amelyek képesek pontosan a halhimlő kialakulásához vezetni.
Ezek a paraziták leggyakrabban a halak felhámja alatt helyezkednek el, de néha a kopoltyúk kötőszövetét is megtámadják, és kárt okoznak. A Culurus a szájban vagy a szem szaruhártyáján is megtelepedhet. A fejlődési ciklus során a parazita csak egy gazdatestet támad meg. Miután kifejlődött, a parazita elhagyja a halat. Növényeken vagy az aljzaton telepszik meg, és ott cisztát képez. Egy ilyen parazita akár kétezer fiatal cisztát is termelhet, amelyek az egész víztestet beszennyezik, és saját gazdatestet keresve terjednek.
A himlőt egy parazita táplálkozása okozza, azonban egy akváriumban lévő tönk nem minden. Számos más tényező is befolyásolja a betegség előfordulását. A halhimlő előfordulását az akváriumban befolyásolja a piszkos víz vagy az akvárium nem megfelelő hőmérséklete. A traumát szenvedett, stresszes, legyengült vagy rosszul táplált halak szintén különösen fogékonyak a betegségre. Az is legyengítheti őket, ha túl hideg vízben szállítják őket az akváriumba. Az újonnan vásárolt halak esetében ezért ajánlott a karanténidőszak - mivel a stressz és az új körülmények a betegség megjelenését okozhatják.
A halhimlő tünetei
Ha a himlő megjelenik egy akváriumban, nagyon gyorsan kell cselekedni. A betegség kezelhető, de csak akkor, amikor a hal még a betegség első szakaszában van. Ez az, amikor a kullancs kihullik a hal testéből, vagy amikor az úszó gazdatestet keres. Az első tüneteket sajnos nem túl könnyű észrevenni.
Eleinte a halak idegesek és nyugtalanok lehetnek. Nagyon hirtelen mozdulatokat tesz, és az akvárium falához, a növényekhez vagy a vízben lévő díszítőelemekhez dörgölőzik. Mindez azért történik, hogy megpróbáljon megszabadulni a testében fészkelő parazitától. Az is megfigyelhető, hogy az uszonyok összecsukódnak és összetapadnak.
Idővel apró pöttyök jelennek meg a hal testén. Ezek fehér színűek lesznek, és búzadarára hasonlítanak, és a fehér foltok száma idővel növekszik. Az első pont, ahol az elváltozások megjelennek, általában az uszonyok és a hal hátulja. A betegség azonban ebben a szakaszban gyorsan előrehalad, és a fehér foltok egyre több és több folt megjelenésével a hal testének egyre nagyobb részét borítják be.
Ez még nem a változások vége. Idővel az uszonyok egyre inkább megkopaszodnak, a kopoltyúk pedig vörösek és duzzadtak lesznek. A nyálka is jelentős mennyiségben jelenik meg rajtuk. A beteg halnak légzési nehézségei támadnak - egyre inkább a víz felszíne alatt marad, és olyan szájmozgásokat végez, mintha "levegőt nyelne". Étvágytalan és legyengült - előfordulhat, hogy a fenéken fekszik. Néha a szeme is megváltozik - homályos lesz.
"Amikor úgy döntünk, hogy akváriumot hozunk létre, tudnunk kell, milyen körülményeknek kell uralkodniuk benne a halak jólétének biztosítása érdekében. Ez fontos a veszélyes betegségek, például a halhimlő kialakulásának megelőzésében. Ebben az esetben a kezelés nehéz, hosszadalmas és gyakran frusztráló. E betegség elkerülése érdekében ne feledkezzünk meg a megelőzésről és a halak megjelenésének és viselkedésének gondos megfigyeléséről". Állatorvos: A halakkal kapcsolatos kérdésekben a következő állatorvosok is részt vesznek: "A halaknak nem kell a halakkal kapcsolatos kérdéseket a következő állatorvosoknak kell megválaszolniuk. Hanna Pietruszka
Himlő - kezelés
A halakat érintő számos veszélyes betegség közül az egyik a halhimlő. A kezelés nagyon nehéz, és csak akkor lehetséges, ha a betegség még nem előrehaladott, és a parazita nem támadta meg a hal belső szerveit. A nehézség elsősorban abban rejlik, hogy a betegség tüneteit olyan stádiumban észleljük, amely lehetővé teszi a kezelést és a hal gyors felépülését.Ha beteg halat észlelünk, és a tünetek megerősítik, hogy halhimlővel állunk szemben, először is el kell különítenünk a beteg halat az egészségesektől. Először is azonosítania kell a betegség forrását is - ne feledje, hogy ez egy parazita betegség, így a parazita még mindig az akváriumban lehet. Ennek legjobb módja, ha felkeresi az állatorvost. Az is jó lesz, ha alaposan fertőtleníti, és az egészséges halakat addig is egy másik, tiszta akváriumba helyezi át. A levegőztetés és a gyakori vízcsere szintén fontos a kezelés során.
A halhimlőben megbetegedett halakat először is el kell különíteni az egészséges halaktól. Kétféleképpen kezelik őket. Az első a víz hőmérsékletének fokozatos, néhány fokkal történő emelése. Ne emeljük meg meredeken, a halak nem szeretik az ilyen változásokat. A parazita azonban nem képes túlélni a megnövelt hőmérsékletű vízben. Mégis ismernie kell a halak életkörülményeit és a hőmérséklet-tűrésük mértékét - jobb, ha a döntést az állatorvosra bízza.
A második módszert leginkább olyan halaknál alkalmazzák, amelyek nagyon rosszul tűrik a magasabb akváriumi hőmérsékletet, és nagyon érzékenyek az ilyen típusú változásokra. Ilyenkor speciális gyógyszeres fürdőket és készítményeket használnak - a malachit zöldet például elég gyakran használják erre a célra. Ennek azonban megfelelő koncentrációban kell lennie - akkor fog megfelelően működni, és nem károsítja a halakat. A gyógyszer kiválasztását bízza állatorvosára.
Ha úgy dönt, hogy speciális oldatokat és készítményeket használ, soha ne lépje túl az adott termék gyártója által ajánlott adagot. Kétség esetén forduljon állatorvoshoz, lehetőleg olyanhoz, aki halakra specializálódott, vagy kérjen tanácsot egy tapasztalt akvaristától.
Hogyan lehet megelőzni a halhimlőt? Megelőzés
A halhimlő kezelése nagyon nehéz - viszonylag hosszú időbe telik, és csak akkor lehetséges, ha a betegség korai stádiumban van - a hal testén lévő gócok nem érzékenyek a gyógyszerekre, ez csak akkor változik meg, amikor kitörnek. A halhimlőt azonban megelőzhetjük, vagy legalábbis biztosíthatjuk, hogy halainknak a lehető legkisebb esélyük legyen a fertőzésre.
Mindenekelőtt biztosítsa a halak számára a lehető legjobb életkörülményeket - gondoskodjon arról, hogy a víz ne legyen túl hideg, tiszta és jól levegőztetett. Figyeljen a halak táplálkozására is, és adjon nekik vitaminpótlást, hogy erősítse immunrendszerüket. Figyeljen a halak esetleges sérüléseire, és ne tegye őket stressznek kitéve.
Ne feledje, hogy az akváriumot rendszeresen tisztítsa és kötelezően karanténba helyezze. Az új akváriumba karantén nélkül beengedett halak olyan parazitát hozhatnak magukkal, amely megfertőzi az adott akvárium többi lakóját.
Himlő - összefoglaló
A halhimlő olyan betegség, amely az édesvízi halak valamennyi faját érintheti. Egy parazita - a kulorrhoea - okozza, amely gyakran megtalálható az édesvízi akváriumokban. Ha nem kezelik, a halhimlő nagyon gyorsan a halak pusztulásához vezet. A betegséget csak a parazita fejlődésének megfelelő időpontjában lehet kezelni.
A fertőzött hal ideges, dörzsölődik a tárgyakhoz, és jellegzetes fehér bevonatot képez a testén. Idővel étvágytalan lesz, és légzési problémái is jelentkeznek. A parazita nagyon gyorsan megfertőzheti az egész akváriumot, ezért fertőtleníteni kell az akváriumot, és el kell különíteni a fertőzött halakat az egészségesektől.