Ingyenes szállítás a címről 10 900,00 Ft
Mentés a bevásárlólistára
Új bevásárlólista létrehozása

HASMENÉS A KUTYÁKNÁL - HOGYAN TUDUNK SEGÍTENI?

2023-03-30
HASMENÉS A KUTYÁKNÁL - HOGYAN TUDUNK SEGÍTENI?

A kutyák hasmenése az egyik leggyakoribb tünet, amellyel ezek a háziállatok az állatorvosnál kötnek ki. A kutya hasmenés lehet ártalmatlan mely néhány nap múlva magától elmúlik, de lehet súlyos betegségek tünete is. Hogyan segíthetsz kutyádnak a hasmenés során? Milyen házi gyógymódok vannak a kutyák hasmenésére? Azonnal orvoshoz kell fordulni? Az alábbi cikkben megpróbálunk választ adni mindezekre a kérdésekre.

Mi a hasmenés?

A hasmenés megnövekedett víztartalmú és gyakoribb székletürítést jelent. A széklet állaga a pépszerűtől a teljesen vizesig terjedhet. Megkülönböztetünk akut hasmenést, amely egy hétnél rövidebb ideig tart, és krónikus hasmenést, ha három hétnél tovább tart. Az akut hasmenés kiszáradáshoz, víz-elektrolit- és sav-bázis egyensúlyzavarhoz vezethet.

A kórtörténet és a klinikai vizsgálat alapján a krónikus hasmenést vékonybélhasmenésre, vastagbélhasmenésre vagy vegyes hasmenésre osztják. A hasmenést egyéb tünetek is kísérhetik, mint például hányás, étvágytalanság, gázképződés az emésztőrendszerben, böfögés a hasüregben, fogyás és vér jelenléte a székletben.

A hasmenés leggyakoribb okai

Az emésztőrendszer feladata az emésztés és a tápanyagok felszívása. Ha az emésztés károsodik, az ételmaradékok a bélben maradnak, és baktériumok erjesztik őket, ami hasmenést okozhat. A kutyák hasmenése jelentkezhet nem megfelelő táplálék (romlott étel, hirtelen ételváltás, túlevés, rossz minőségű étel, ételintolerancia), fertőző (paraziták, pl. orsóférgek, galandférgek; baktériumok, vírusok - parvovírus, koronavírus, szopornyica vírus), elzáródással (intuszcepció, idegen test).

Okozhatják továbbá máj-, vesebetegségek, megjelenhet hasnyálmirigy-gyulladásban, exokrin hasnyálmirigy-elégtelenségben, cukorbetegségben, mellékveseelégtelenségben, pajzsmirigy-alulműködésben, gyulladásos bélbetegségben, megjelenhet bizonyos gyógyszerekre, toxinokra adott reakcióként, mérgezésben vagy bizonyos daganatokban. Mint látjuk, a hasmenésnek sok oka lehet, néha nehéz megtalálni a kiváltó okot, különösen krónikus hasmenés esetén.

Hasmenésese van a kutyámnak - mikor menjünk állatorvoshoz?

Felnőtt kutyák esetében, ha a hasmenés csak egyszer jelentkezik, várhatunk az állatorvoshoz fordulással, és alkalmazhatunk néhányat az alábbiakban ismertetett házi terápiás szerek közül. Ha kutyájánál véres hasmenés jelentkezik, kutyája hasa kemény, feszült és fájdalmas, és azt veszi észre, hogy kedvence állapota nyilvánvalóan romlik, ebben a helyzetben menjen állatorvoshoz. A véres hasmenés a kutyánál lehet csak a bélnyálkahártya irritációjának következménye, de ugyanúgy jelenthet valami sokkal súlyosabbat is.

A kölyökkutya hasmenése nagyon veszélyes lehet, ezért fokozott óvatosságra van szükség. Ha hasmenés jelentkezik kedvencednél, azonnal fordulj állatorvoshoz. A kölyökkutyánál nagyon gyorsan kiszáradás és elektrolit zavar alakulhat ki, ami nagyon veszélyes számára. Ha a kiskutyánk még nem kapott védőoltást, előfordulhat, hogy fertőző betegséget, például parovírust kapott. Ha gyorsan reagálunk a kutya hasmenésére, az növeli a kutya megmentésének esélyét.

Mit használhatok az otthoni gyógyszeres szekrényemből?

Kutyák hasmenése esetén mindig állatgyógyászati készítményeket javaslok, amelyeket regisztráltak és kifejezetten a kutyák számára fejlesztettek ki. Jó ötlet, ha van otthon egy ilyen kutya elsősegélycsomag, hogy ha valami történik, gyorsan tudjon reagálni, és már azelőtt adjon valamit a kutyának, mielőtt a rendelőbe megy. Megkérheti állatorvosát, hogy készítsen néhány adag hasmenés elleni gyógyszert, akár speciális paszta, por vagy tabletta formájában. Ha azonban kutyája hasmenést kap, és nincs kéznél semmi speciális gyógyszer, akkor házi gyógyszerek is alkalmazhatóak bizonyos esetekben.

Smecta

Kutyája számára ez egy biztonságos hasmenés elleni gyógyszer, amelyet gyakran használnak gyermekeknél is. A tasakot összekeverhetjük vízzel, és egy kanállal a szájába adhatjuk kutyánknak. Kb. 15 kg-onként 1 tasakot adjunk. Ha a kutya súlya kb. 30 kg, két tasakot is adhatunk.

Gyógyszén

Használhatunk faszenet, de az adagok nagyra jöhetnek ki. Egy kilogramm testsúlyra 1 grammot, azaz 1000 mg-ot kell adni. Egy körülbelül 10 kilós kutyának körülbelül 30 tablettát (egyenként 300 mg) kellene bevennie ahhoz, hogy bármilyen hatása legyen. A gyógyszén ajánlott mérgezés vagy bakteriális fertőzés gyanúja esetén a kutyáknak, mivel erősen megköti a méreganyagokat.

Stoperan

A gyógyszer hatóanyaga a loperamid. Egyszeri adagban 0,04-0,08 mg/kg adagban adják be. A Stoperan kutyáknak azonban ellenjavallt kölyökkutyáknál, bélelzáródás esetén és akut bakteriális bélgyulladásban. Egyes kutyafajtáknál egy ideje fokozott érzékenységet állapítottak meg bizonyos állatgyógyászati gyógyszerekkel szemben. Ennek oka a gyógyszerek megfelelő felszívódásáért felelős MDR1 gén mutációi.

Az MDR1 egy transzportfehérje, amely az erek falát bélelő sejteken található. Szerepe a gyógyszerek és a toxikus vegyületek visszatartása az agyi erekben. Ha egy ilyen fehérje mutálódik (károsodik), elveszíti funkcióját, és többé nem működik vér-agy gátként. Minden nem megfelelő anyag akadálytalanul bejut az agyszövetbe, és ez súlyos neurotoxikus tünetekhez vezethet.

Az érzékeny fajták közé elsősorban az ausztrál juhászkutya, a border collie, a skót hosszúszőrű, az angol juhászkutya, a német juhászkutya, más pásztorkutyák, a hosszúszőrű whippet, az óangol juhászkutya, a shetlandi juhászkutya, a selyemszélkutya és ezek keverékei tartoznak. A loperamid szerepel azon gyógyszerek listáján, amelyek ilyen tüneteket okozhatnak, ezért a fenti fajtáknál nem alkalmazható.

Nifuroxazid

Ez a gyógyszer nem szívódik fel a gyomor-bélrendszerből, ezért a bél szigorúan fertőzött zónájában kezd hatni. Nem befolyásolja hátrányosan a specifikus baktériumflórát. A kutyáknak szánt nifuroxazid általában csak néhány nap múlva fejti ki hatását, de ha a hasmenés gyorsan elmúlik, a gyógyszert nem szabad abbahagyni, hanem még kb. 5-7 napig kell adni. Az adag kutyánál nagyjából 100-250 mg 15 kg-os kutyánként. A legjobb, ha ezt az adagot 2 részre osztjuk.

No-spa

Simaizomlazító hatású, így amellett, hogy enyhíti a hasüregben a feszültségérzetet, egy kicsit "megnyugtatja" a túlhajszolt beleket. A No-spa naponta 2-3 alkalommal adható, körülbelül 2-4 mg/kg dózisban. Ne feledjük azonban, hogy ezek a tabletták nagyon keserűek, ezért érdemes valami ízletes jutalomfalatba csomagolni őket, hogy a kutya ne érezze ezt a kellemetlen ízt. Ebben az esetben nem ajánlott a tablettákat összetörni, vízzel hígítani és így beadni a kutya szájába. A legtöbb kutya, megérezve a gyógyszer keserű ízét, nyáladzani kezd, és a gyógyszer nagy része ki fog távozni.

Probiotikumok

A kutya intenzív hasmenése nagyon gyorsan az emésztőrendszer zavarához, a jó baktériumok eltávolításához vezet, ezért nagyon fontos a megfelelő flóra bevezetése. Használhatunk humán probiotikumot, de ma már sokkal jobb állatorvosi probiotikumok vannak a piacon, ahol a baktériumflórát a kutya emésztőrendszere izolálja, így biztosan megfelelőbb lesz számukra. Ha a kutya hasmenése egy nap után sem szűnik meg, vagy további tünetek csatlakoznak hozzá, érdemes állatorvoshoz menni a kutyával.

Hogyan segíthetek még a kutyámnak?

Ha hasmenést észlelsz a kutyádnál, és nem kölyökkutyáról van szó, akkor 24 órás etetési tilalmat alkalmazhatsz. Ebben az esetben a hasmenés által serkentett belek amúgy is túlzottan dolgoznak, így nem érdemes újabb emésztési és felszívódási feladatot rájuk hárítani. Ráadásul az éhezés segít a kutya irritált bélcsatornáinak regenerálódni. Ne feledje azonban, hogy mindig biztosítson friss ivóvizet.

Hasmenés kutyáknál? Fordítson figyelmet a megelőzésre

A kutyák hasmenése esetén nagyon fontos a kedvencére alkalmazott megelőzés. Ne feledkezzen meg a rendszeres féregtelenítésről (4-6 havonta), a fertőző betegségek elleni védőoltásokról, a jó minőségű táplálékról és a rendszeres állatorvoslátogatásról. Jó ötlet évente egyszer megvizsgálni kutyája vérét és vizeletét, 8 évesnél idősebb kutyáknál ajánlott akár 6 havonta is ellenőrizni az egészségi állapotot.

IdoSell Trusted Reviews
4.78 / 5.00 7453 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-12-06
Teljesen elégedett vagyok, köszönöm az árut.
2024-12-06
Rendben volt minden köszönöm szépen!
pixel