GIARDIASIS A MACSKÁBAN. MI EZ, HOGYAN JELENTKEZIK, ÉS HOGYAN KEZELJE KEDVENCÉT?
A hasmenés határozottan megkeseríti a macska életét, de a macska gondozóját is. A hasmenés okait lehetetlen egyetlen betegségre redukálni - valójában sokféle betegség van, ezért a hasmenés diagnosztikai folyamata néha nehézkes. Ennek a folyamatnak az egyik lépése a Giardia lamblia kimutatására irányuló vizsgálat elvégzése. Mi a giardia a macskában? Hogyan fordulhat elő e protozoával való fertőzés, és miért kell tőle tartani?
Melyek a macska hasmenésének okai?
A betegségért a Giardia lamblia protozoon, más néven Lamblia intestinalis felelős. A bélben él, ahol szaporodik. Olyan kicsi, hogy csak mikroszkóp alatt lehet megfigyelni. Mérete ellenére nagyon nagy növekedési képességgel rendelkezik. Nemcsak a háziállatokat, hanem más emlősöket is veszélyeztet. Ez alól sajnos az ember sem kivétel.
A Giardia lamblia alkalmazkodott a bélrendszer zord környezetéhez. Egy meglehetősen nagy tapadókorongot használ, hogy a nyálkahártya megfelelő helyére tapadjon. Azonban végig kell mozognia az emésztőrendszeren, mielőtt megtalálja a táplálkozáshoz ideális helyet. Ehhez akár négy pár hosszú indát is használ. Ezek jelenléte tette lehetővé, hogy a giardiasist a fonálférgek közé sorolják.
Hogyan fordulhat elő fertőzés?
A macskában a giardiozis nagyon sok cisztát termel. A beteg állat ezeket a bélsárral együtt több héten vagy akár hónapokon keresztül üríti ki a környezetbe. A ciszták azonnal képesek fertőzést okozni egy másik emlősben, ha csak megfelelő mennyiségben kerülnek lenyelésre. Ez azonban nem nehéz, mivel a vízben, a talajban vagy a növényeken elég nagy mennyiségben vannak jelen ahhoz, hogy a protozoonok elterjedjenek. Emiatt a fű rágcsálása, vagy akár egy pocsolyából való vízivás is a macskánkban a megbetegedési folyamat elindulásának okává válhat.
A macskaeledel önmagában nem jelent problémát, de ha fertőzött állat által szennyezett, akkor betegség forrásává válhat. A csoportosan élő macskák különösen érzékenyek a fertőzésre. Már egyetlen beteg egyed is, amely az ürülékével cisztákat választ ki, veszélyt jelent az azonos környezetben élő többi állatra. Leggyakrabban az összes macska megbetegszik ilyenkor, de nem mindegyiknél jelentkeznek a tünetek.
Mi történik a fertőzött szervezetben?
A protozoonok véletlenül kerülnek a szervezetbe étkezés közben vagy például a vécézés során, majd bejutnak a belekbe. Ott érnek és telepednek meg. Néha előfordul, hogy az epevezetékbe vagy az epehólyagba kerülnek, de ez nem gyakori. A belekben a giardia lamblia elpusztítja a hámsejteket, és így gyulladáshoz vezet. Ezenkívül megzavarja a belek normális kiválasztási és nyirokfolyamatát.
Giardia a macskában - tünetek
A fertőzött macskák nem mindig mutatnak jellegzetes tüneteket. Néha az első tünetek csak hosszú idő után jelentkeznek.
A fertőzött macskák legjellemzőbb panasza a hasmenés. A széklet általában laza és a szokásosnál gyakrabban ürül. Néha nyálka vagy akár vér is látható a székletben. A hasmenés rövid ideig tarthat, és spontán megszűnik. Rövid idő elteltével azonban kiújulhat. Egyes esetekben folyamatos, bénító hasmenés is előfordul.
Ha a panaszok időtartama viszonylag hosszú és intenzitása magas, további tünetek, mint a súlycsökkenés, a szőrzet romlása és az állat apátiája is jelentkezik.
Hogyan ismerjük fel?
A hasmenéstől szenvedő macskát alapos kivizsgálásra be kell vinni az állatorvosi rendelőbe. Ez különösen igaz a krónikus, visszatérő és étvágytalansággal járó esetekre.
Az orvos különböző további vizsgálatokat rendelhet el a pontos diagnózis felállításához. A Giardia lamblia inváziójának megerősítésére szolgáló döntő teszt a széklet vagy bélmosás vizsgálata. Lehetőségünk van mikroszkópos vizsgálatot végezni, és a friss székletben kifejlett, élő formákat vagy magukat a cisztákat keresni. Gyakran végeznek immunológiai vizsgálatokat is.
Sajnos egyetlen székletvizsgálat nem ad bizalmat arra, hogy az eredmény megbízható. Mindez azért, mert a ciszták időszakosan kiválasztódnak a környezetbe - így előfordulhat, hogy egyszerűen nem fogjuk el őket.
Az esélyek növelése érdekében ajánlott az összevont székletminta. Ehhez három egymást követő napon keresztül napi mintavételre van szükség. Csak ezt az anyagot viszik be elemzésre. Összesen három vizsgálatot kell elvégezni gyors egymásutánban, és ha mindegyik eredmény negatív, akkor ezzel kizárhatjuk a giardiasist mint a tünetek okát.
Giardia lamblia a macskában - kezelés
A fertőzés diagnosztizálása után az orvos megfelelő gyógykészítményeket ír fel az állat számára. Ezek főként tabletták formájában kaphatók, amelyeket naponta, több egymást követő napon keresztül kell beadni. A macskák nem együttműködőek a tabletták lenyelésekor, ezért ne féljünk nehéz esetekben más kezelési módot kérni. A tabletták természetesen nem az egyetlen mód, amellyel segíthet kedvencén.
A kezelés után viszonylag gyorsan el kell végezni egy utóvizsgálatot. Előfordul, hogy a protozoon nem reagál a kezelésre, és meg kell ismételni a kezelést egy másik készítménnyel.
Ne felejtsük el, hogy a gyulladás és a pusztítás, amit a protozoonok okoznak, a probléma forrásának megszüntetése ellenére is megmarad. Emiatt a protozoonellenes gyógyszerek önmagukban nem elegendőek. A kezelés következő lépése a gyulladás csillapítása a belekben, és a megfelelő baktériumflórával való újratelepítése. Ezt a kezelést a tényleges terápia befejezése után még nagyon sokáig végzik. Ez rendkívül fontos a belek teljes egészségének helyreállításához.
A csoportban élő állatok esetében nem biztos, hogy elegendő csak a pozitív tesztet végző macskát kezelni. A protozoon teljes kiirtásához a környezetből minden állatot kezelni kell.
További otthoni kezelés
Ha a macskában giardiasist észlelnek, a kezelés nem csak a készítmények beadásából állhat. A környezet tisztítása is szükséges eljárás. A legjobb, ha rendszeresen és gondosan átmossuk azokat a helyiségeket, ahol az állatot tartjuk. Használjunk klóros fehérítőt, klóroxilénol vagy kvaterner ammónium bázisokat. A kimosott felületeket hagyni kell maguktól megszáradni. A macskák csak 2 nap elteltével léphetnek vissza a kimosott helyiségbe. Ez egy jó és hatékony módja a betegség terjedésének csökkentésére.
A macska anális területének, farkának és hátsó lábainak mosása szintén hatékony lehet. A legjobb, ha speciális fertőtlenítő macskasamponnal fürdetjük, és utána gondosan megszárítjuk a macska bundáját. Hosszú szőrű macskák esetében érdemes megfontolni a szőrzet nyírását a végbélnyílás környékén, ami mindenképpen segít a higiéniai szint fenntartásában.
Fontos továbbá, hogy rendszeresen fertőtlenítsük azokat a tárgyakat, amelyekkel a macska kapcsolatba került - a macskatálakat, takarókat és ágyneműt, és mindenekelőtt a macska alomtálcáját naponta ki kell mosni és fertőtleníteni kell.
Giardiosis a macskában - mit lehet még tenni?
Fontos, hogy jó minőségű, kiegyensúlyozott macskatápot adjunk kedvencünknek. Az ételnek könnyen emészthetőnek kell lennie, de megfelelő fehérjebevitelt kell biztosítania. Az ilyen étrend megkönnyíti az állat számára a tápanyagok megemésztését és asszimilálását, így a felépülés teljesebb és gyorsabb lesz.
A gondozók kitettsége
A giardiozis zoonózis, ami azt jelenti, hogy az ember állatról is megfertőződhet a protozoával. Ez nem gyakran fordul elő (sokkal gyakoribb, hogy egy macska fertőződik meg egy embertől), de nem lehetetlen. Különösen a gyermekek fertőződnek. A fertőzés átvitelét úgy lehet elkerülni, hogy az állattal való érintkezés után ügyelni kell a higiéniára, és gondosan meg kell tisztítani az állat környezetét.
A giardiosis sokáig rejtve marad. Néha a tünetek a fertőzés időpontjához képest viszonylag későn jelentkeznek. A tünetek nem specifikusak erre a betegségegyüttesre, ezért további vizsgálatok elvégzése nélkül nem lehet megállapítani a protozoon jelenlétét a belekben. A pozitív teszteredmény lehetővé teszi a célzott kezelés gyors kiválasztását. Ez nem garantálja az azonnali javulást, de a rendszeres gyógyszeres kezelés és a következetes gondozás segít helyreállítani a belek egészségét.