Ingyenes szállítás a címről 10 900,00 Ft
Mentés a bevásárlólistára
Új bevásárlólista létrehozása

FARKASKAROM A KUTYÁBAN - MI EZ?

2024-01-03
FARKASKAROM A KUTYÁBAN - MI EZ?

Minden kutyának vannak karmai. Azonban nem minden kutyának van farkaskarmja. Nézze meg közelebbről a háziállatát. Lehet, hogy farkaskarmot talál kedvencének hátsó mancsain. Honnan származik? Mi a szerepe? Ma is szolgál még valamilyen célt a háziállat számára? Tudjon meg többet a farkaskaromról, és derítse ki, hogy a háziállatát fenyegeti-e bármilyen probléma vagy kellemetlenség emiatt.

Mi az a farkaskarom?

A farkaskarom a kutya hátsó lábain található. Gyakran sarkantyúnak is nevezik. A modern kutyáknál ez az őseik maradványa. Az évmilliókkal ezelőtti kutyáknak szükségük volt a farkaskaromra segítségül. Testsúlyukat a hátsó lábujjakon és a lábközépcsonton is nyugtatták. Ez szorosan összefüggött a mozgásmódjukkal. Akkoriban a kutyák ősei főként ugrással vagy mászással közlekedtek, a futás ritkábban játszott szerepet. Ez is a terepviszonyokkal és az akadályokkal függött össze, amelyeket le kellett küzdeniük.

Ahogy telt az idő, a kutyáknak másképp kellett mozogniuk - többet kezdtek el futni, és ebből a szempontból fejlesztették őket. Ekkor a farkaskarom elvesztette jelentőségét a kutyáknál. A mozgásmód változásával együtt a mancs szerkezete is megváltozott. A kutyák úgy kezdtek el mozogni, hogy a súlyukat a lábujjaikra helyezték. Amikor ez megtörtént, a farkaskarom teljesen elvesztette jelentőségét. Az is felfelé tolódott.

Ma már a farkaskaromnak a kutyában nincs semmilyen funkciója. Azonban még mindig megjelenhet a kutyában, mert az evolúció során nem tűnt el teljesen. A kutyának általában öt lábujja van a mellső mancsokban és négy lábujja a hátsó mancsokban. Néha azonban a hátsó lábujjban egy további lábujj is kialakulhat, ilyenkor farkaskarmnak nevezik. Ennek többféle formája lehet - egy további csonton keresztül kapcsolódik a mancs többi részéhez, vagy csak a bőrön keresztül kapcsolódik a test többi részéhez. Néha kettős farkaskarom is kialakulhat.

A legtöbb kiállítási kutyánál a farkaskarmok nem kívánatosak, és hátránynak számítanak. Vannak azonban olyan fajták, amelyeknél a farkaskarom jelenléte előnyt jelent. Ezek közé tartozik a rövidszőrű francia juhászkutya és a hosszúszőrű francia juhászkutya - az ő esetükben a legjobb, ha a karmok dupla karomúak.

Farkaskarom - kell aggódni?

A farkaskarom a kutyánál önmagában nem ad okot aggodalomra. Kivéve, ha a kutya kiállítási kutya, amely esetben, ha a farkasköröm nincs feltüntetve a fajtastandardban, hibának minősül. Általában azonban nem zavarja a kutya életét vagy normális működését.

Sok múlik magának a karomnak a szerkezetén, valamint a kutya aktivitási szintjén. Alkalmanként előfordulhat olyan helyzet, amikor sérülés következik be. A kutyánál a farkaskarom szakadása nagyon fájdalmas és kellemetlen állapot. Ráadásul ez egy olyan terület, ahol viszonylag könnyen előfordulhat fertőzés. A farkasköröm bármilyen sérülése esetén állatorvosi beavatkozásra van szükség. Ha a sérülés és a sérülés viszonylag gyakran fordul elő, és a kutya szenved - az állatorvos dönthet úgy, hogy amputálja a karmot.

Egy másik probléma, amely a farkaskarommal kapcsolatban előfordulhat, a benövés. A benőtt farkasköröm nagy fájdalmat okoz a kutyának. Ismét súlyos fertőzés és duzzanat léphet fel, ami megnehezíti a sérült terület ápolását. Ismét szükség lehet az állatorvos felkeresésére.

Farkaskarom eltávolítása - szükség van rá?

A farkaskaromnak a kutyában nincs gyakorlati haszna. Ez azt jelenti, hogy el kell távolítani? Nem feltétlenül. Egyes fajtatiszta kutyáknál ez egy kívánatos és példamutató tulajdonság - ebben az esetben a farkasköröm bármely formája árban van, beleértve a dupla karmot is. Másoknál azonban hibának tekintik, és ezért néha eltávolítják - ilyen például a farkaskarom sorsa a Yorkie-nál.

Ilyen esetekben a farkaskarmokat már a néhány napos kölyökkutyáknál eltávolítják, mert ekkor a kutyát csak helyileg lehet érzésteleníteni, és nem kell a beavatkozást általános érzéstelenítésben elvégezni. Ráadásul a sebek egyszerűen sokkal gyorsabban gyógyulnak a gyorsan növő kölyökkutyáknál.

Néha azonban a farkaskarmot nem távolították el kölyökkorban. Ha a kutya nem kiállítási kutya, és a karom mint olyan nem okoz a kutyának fájdalmat vagy egyéb problémát - egyáltalán nem kell eltávolítani. Nyugodtan a helyén maradhat.

Ha azonban ez nem így van, érdemes konzultálni az állatorvossal. Ő az, aki a legjobb döntést tudja meghozni, és el tudja dönteni, hogy a farkaskarmot el kell-e távolítani, vagy meg kell hagyni a kutyában.

A farkaskarom gondozása

Ha úgy dönt, hogy nem távolítja el kutyája farkaskarmait, vagy olyan fajtájú kutyája van, amelynél a farkaskarom még példaértékű tulajdonság, ne feledje, hogy megfelelően kell gondoskodnia róla. A farkasköröm nem érintkezik a talajjal, így nincs kopás. Ellenőrizetlenül nő, és ez ahhoz vezethet, hogy beleássa magát a kutya húsába, és fájdalmat okozhat az állatnak.

Rendszeresen meg kell nyírni a farkas karmait, hogy megfelelő hosszúságúak legyenek. Ez szintén nagyon fontos szempont, mivel a túl hosszú karom nagyobb valószínűséggel akad bele más dolgokba, ami a végén elszakíthatja azt, és további fájdalmat okozhat a kutyának.

Farkaskarom - összefoglaló

A farkaskarom a kutyában nem más, mint a kutyafélék millió évvel ezelőtti őseinek maradványa. Akkoriban a kutya jobb mozgásához volt rá szükség, mert az ősi kutyák a testsúlyukat a hátsó lábukra támasztották. A modern kutyák már nem a lábközépcsontjaikon, hanem a lábujjaikon nyugszik a testsúlyuk. Ezért a farkaskarom, azaz a kutya hátsó lábán lévő ötödik lábujj funkciója teljesen eltűnt.

A farkaskarom azonban nem tűnt el teljesen az evolúció során - egyes kutyáknál még mindig előfordulhat. A törzskönyves kutyák esetében lehet kívánatos tulajdonság, vagy tekinthetik hibának - ebben az esetben általában eltávolítják.

A farkaskarmot rendszeresen ápolni és nyírni kell, különben problémákat okozhat. Elkezdhet benőni, beleáshatja magát a húsba vagy elszakadhat. Önmagában azonban nem okoz fájdalmat a kutyának - így egyáltalán nem kell eltávolítani. Mindössze annyit kell tennie, hogy gondoskodik róla. Ha aggódik, hogy zavarja a kutyáját, vagy a kutya gyakran megsérti, vigye el állatorvoshoz. Ő fogja eldönteni, hogy érdemes-e eltávolítani a farkaskarmot.

IdoSell Trusted Reviews
4.78 / 5.00 7454 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-12-06
2024-12-05
Könnyen kezelhető , átlátható program. Gyors, precíz szállítás.
pixel