FÁJDALOMHELYZET A MACSKÁBAN. HOGYAN ISMERHETŐ FEL?
Egy ember - megmondja, mi a baj, egy kutya - inkább megmutatja, és egy macska? Egy macska elrejti a fájdalomproblémáit, hogy minél később tudj róla. Ez azért van, mert még a házimacskákban is van egy ösztön, amely megakadályozza, hogy megmutassák a gyengeségeiket. A macska fájdalmának felismerése és a fájdalom forrásának azonosítása kihívást jelenthet. Érdemes tudni, hogy mire kell figyelni. Hogyan néz ki a fájdalomhelyzet egy macskánál?
Mi okozhat fájdalmat a macskában?
A macskát kísérő fájdalomnak sokféle oka lehet. Bélproblémák, hólyaghurut, csont-ízületi vagy műtét utáni fájdalom csak néhány példa. Minden egyes betegséghez az állat kissé eltérő viselkedése társul. Mindegyikhez számos különböző tünet társulhat. Ennek ellenére az állat helyzete sok esetben hasonló lesz. A szenvedés vagy kellemetlenség minden macskánál hasonló módon fejeződik ki, függetlenül az okától. Összességében ez egy meglehetősen konkrét képet ad, amely elvezet bennünket a probléma forrásához.
Honnan tudod, ha a macskádnak fájdalmai vannak?
További tünetek
Mindenekelőtt a szenvedő macskák többnyire kerülik az emberi kapcsolatot. Csendes helyekre bújnak, nem szívesen mozognak, és apatikusak, mintha el akarnák különíteni magukat a külső környezettől. Ráadásul sok esetben az állatok kevesebbet esznek. Az is előfordul, hogy teljesen megtagadják az étkezést.
Fontos megfigyelni, hogy a macska naponta végez-e ápolást. Nagyon gyakran a fájdalom miatt elhanyagolják az ápolást. A szőrzet ilyenkor foltos, piszkos, matt és szeszélyes. Vannak azonban olyan esetek, amikor a háziállat rendszeresen mosakszik, és ezt simán teszi - mondhatnánk, hogy semmi sem utal arra, hogy fájdalmai lennének. Problémára utalhat számunkra az is, ha egy területet rendkívüli módon ápol. Ha megfigyeljük ezt a viselkedést, vagy nyalogatva sérült szőrszálakat vagy akár teljesen szőrtelen területeket találunk, akkor egyértelmű jelzést kapunk arra vonatkozóan, hogy hol található a fájdalom forrása.
Ilyen helyzetek például a húgyhólyag gyulladása (itt a has intenzív nyalása) vagy az ízületek fájdalma (a macska túlzottan ápolja például a csuklót vagy más fájdalmas területet).
Fájdalmas helyzet
A különböző kísérő tünetek mellett a macskánál a fájdalom helyzete a legjellemzőbb. A beteg állat háta meggörbül, görnyedt, szemhéja enyhén hunyorog, bajusza leereszkedik. Néha türelmetlenül mozgatja a farkát, és ha közeledünk hozzá vagy megfogjuk - sziszeg vagy támad.
Ha egy fájdalmas területet megérintenek, a macska látszólag nem megfelelő módon reagálhat - erősen megfeszíti az izmait, elszalad, vagy mancsával, fogaival támad. Gyakran előfordul, hogy a napi szinten nagyon aktív macskák gazdáit aggasztja kedvencük apátiája és letargiája, míg ha nyugodt és távolságtartó macskát gondoznak - türelmetlenségről és bizalmatlanságról számolnak be.
Vannak emberek, akik a macska pofájának arckifejezéséből is felismerik a fájdalom tüneteit. Az arckifejezés megváltozása, kevésbé éles tekintet, csökkent érdeklődés a környezeti hangok vagy szagok iránt. Mindezt felismerheti az, aki naponta együtt van kedvencével, és képes észrevenni a megjelenésében bekövetkező diszkrét változásokat.
Milyen betegségek járulnak hozzá a fájdalomhelyzethez?
Ezek a problémák sokfélék. Sok esetben csontrendszeri, de nem csak - szervi vagy bőr. Minden esetben a kísérő tünetek eligazítanak bennünket, és a betegség forrásához vezetnek.
Ortopédiai problémák
Ha egy macskának csont- vagy ízületi problémái vannak, sántaság ritkán figyelhető meg. Néha az állat három végtagon mozog, de leggyakrabban óvatosan, lassabban, merevebb mancsokon jár, és mindenekelőtt kerüli az ugrálást.
Ortopédiai problémák esetén előfordulhat, hogy az érintett terület intenzív nyalogatásával is meg kell küzdenünk. A macska nyelve azáltal, hogy újra és újra irritálja ugyanazt a bőrfelületet, a szőrtörés, a szőrzet elvékonyodása, sőt, magának a bőrnek a sérülései is kialakulhatnak. Nyilvánvaló, hogy minél tovább nyalogatja a macska, annál nagyobb elváltozásokkal kell szembenéznünk. Sajnos néha elég egyetlen éjszaka, hogy kedvencünk bőre olyan állapotba kerüljön, ami azonnali beavatkozást igényel.
Ha a fájdalom a gerinc területére korlátozódik, a macskák görnyedt testtartást vesznek fel, esetlenül mozognak, és elhanyagolják a WC-zést, különösen a nehezen hozzáférhető területeken. Még alvás közben is úgy rendezik el a testüket, hogy a lehető legkényelmesebb legyen, de ezek gyakran természetellenes pozíciók.
Szervi betegségek
A zsigeri fájdalom gyakran a macska tipikus fájdalomhelyzetéhez vezet. Ezenkívül az állatok ilyen helyzetekben teljesen vagy részben elveszítik étvágyukat. Egyéb tünetek, például hányás vagy hasmenés is jelentkezhetnek.
A kezelésekkel kapcsolatos fájdalom
A műtét utáni vagy baleset utáni fájdalom olyan fájdalom, amelyre felkészültünk, és számítunk rá, hogy megtapasztaljuk. Ezt természetesen ellensúlyozni kell, de vannak olyan esetek, amikor az adott gyógyszeres kezelés nem elegendő. Ilyenkor az állatok teljesen megtagadhatják a macskaeledelt, az italt vagy akár a testhelyzetük bármilyen megváltoztatását. Jellemző a seb megnyalogatásának vágya is.
Bőrproblémák
A macska fájdalomhelyzetét akkor is felveszi, ha az állat a bőrén kellemetlen érzést tapasztal. A bőrrendszer különböző betegségeit kísérő állandó viszketés hozzájárulhat az aktivitás teljes leállásához és az étvágy csökkenéséhez vagy hiányához. Itt természetesen a macska viselkedésének megváltozása mellett különböző elváltozások figyelhetők meg a bőrön. A szőrzet is érintett lehet.
Hogyan járjunk el, ha azt látjuk, hogy a macska fájdalmas testhelyzetet vesz fel?
A macskák fájdalomhelyzetbe kerülésének számos oka lehet. Ezek felismeréséhez alaposan meg kell vizsgálni a kísérő tüneteket. Ezek általában a fő jelzőtáblák.
Az állatorvosi gyakorlatban az alapvető klinikai vizsgálat számos kérdésre választ ad. Nagyon gyakran azonban további vizsgálatokra van szükség a teljes diagnózis felállításához.
Az állatorvos megvizsgálja az állatot, és szükség esetén további vizsgálatokat végez. Sok esetben egy röntgenfelvétel vagy ultrahangvizsgálat tisztázza a probléma forrását illető kétségeket. Ez azonban nem mindig a szabály. A vizeletvizsgálat például döntő fontosságú a hólyaghurut diagnosztizálásakor. Másrészt a szájüregben lévő fertőzés azonosításához a nagyon alapos vizsgálaton kívül (ami macskák esetében nem mindig lehetséges otthon) citológiára vagy fogászati röntgenfelvételre is szükség lehet.
Hogyan segíthetsz egy beteg állatnak?
Egyes betegségeket teljesen meg tudunk gyógyítani, és ez mindig is a célunk. Sajnos azonban néhány betegségnél a háziállat egy életre megmarad. Mindazonáltal, ha ismerjük kedvencünk rossz állapotának okát, célzottan tudunk cselekedni. Így jelentősen javíthatjuk komfortérzetét, vagy akár meg is hosszabbíthatjuk a betegség tünetmentes időszakát.
Egyes betegségeket teljesen meg tudunk gyógyítani, és ez mindig is a célunk. Sajnos azonban néhány betegségnél a háziállat egy életre megmarad. Mindazonáltal, ha ismerjük kedvencünk rossz állapotának okát, célzottan tudunk cselekedni. Így jelentősen javíthatjuk komfortérzetét, vagy akár meg is hosszabbíthatjuk a betegség tünetmentes időszakát.
Arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy az embereknél használt fájdalomcsillapítók a macskákra nézve veszélyesek, és nem szabad beadni őket.
Fájdalomhelyzet a macskában - összefoglaló
A macskák nem szívesen mutatják meg, hogy valami baj van velük. Gyakran a gondozó akkor veszi észre a háziállat viselkedésében bekövetkező változásokat, amikor a betegség már előrehaladott állapotban van. Ezért hasznos tudni, hogy a macskák hogyan mutatják a fájdalmat. Az állat viselkedésének gondos megfigyelése egy dolog, de a rendszeres megelőző vizsgálatok is rendkívül fontosak.
A fájdalmas macska jellegzetes testhelyzetet vesz fel. Ha ezt észreveszi, ne késlekedjen az állatorvosi rendelő felkeresésével. Csak a célzott kezelés segíthet megszabadítani az állatot a betegségtől és helyreállítani a kényelmet.
Források:
- I. Rodan, How do you know if your macskás betegednek fájdalmai vannak, Veterinary Postgraduate, 2015.
- S. J. Wooten, Csodálatosan hatékony fájdalomcsillapítás macskáknál - mondj búcsút az epilepsziás macskának!, Állatorvoslás a diploma után, 2017.