EHET-E A KUTYÁJA BURGONYÁT, SÁRGARÉPÁT, SÜTŐTÖKÖT? ŐSZI ZÖLDSÉGEK KUTYÁDNAK
A kutya étrendje nagyrészt húskészítményeken alapul. Érdemes azonban nem elfelejteni, hogy a zöldségek kutyája számára fontos összetevő, amelyet nem szabad kihagyni az étkezéséből. Az ősz az évnek az az időszaka, amikor az olyan zöldségek, mint a burgonya és a sütőtök a legfinomabbak. Érdemes tehát többet megtudni ezek felhasználásáról kutyája étrendjében.
A kutyatartóknak szóló fórumokon nagyon gyakran felmerül a kérdés, hogy ehet-e a kutya krumplit. Ez a népszerű zöldség szinte minden nap az asztalunkon van, ahonnan vacsora után általában a kutya tálkájába kerül. Vajon egészséges szokás ez?
Mi a helyzet más őszi zöldségekkel, mint a sütőtök, a sárgarépa vagy a káposzta? Melyek károsak, és melyek tartalmaznak értékes összetevőket kedvence számára?
Ehet a kutya krumplit?
A kutyájának szánt burgonya értékes kiegészítője lehet az étkezésnek. Ha úgy dönt, hogy burgonyát ad kutyájának, győződjön meg róla, hogy nagyon jól megfőtt, vagy akár kissé túlfőzött. A közhiedelemmel ellentétben a kutyák képesek megemészteni a keményítőt - kifejlődött egy génjük, amely ehhez a képességhez kapcsolódik. A keményítőt azonban csak a hasnyálmirigy enzimjei emésztik meg, a nyál nem.
Ügyelni kell arra, hogy a kutya ne egyen nyers burgonyát, mert az súlyos emésztési problémákat okozhat. Mérgező szolanin-glikoalkaloidokat tartalmaznak, ezért különös gondot kell fordítani arra, hogy a kutya ne egyen hámozott burgonyát vagy a komposzthalomból származó maradékot. A burgonya főzve "ártalmatlanná" válik. Ne feledje megvárni, amíg kihűl, mielőtt kedvencének adja - a forró burgonya irritálhatja és megégetheti a kutya gyomrát.
A burgonya rostot, valamint sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Emellett jó prebiotikum és töltelék, ha kutyája allergiás a gabonafélékre. A burgonya túlzott mértékű fogyasztása a kutya étrendjében azonban nem tanácsos, és semmiképpen sem tekinthető teljes értékű étkezésnek kedvence számára.
Sárgarépa - értékes vitaminok forrása
Az egyik ilyen zöldség a sárgarépa. A kutya számára ez a zöldség értékes összetevője a napi étkezésnek, amely vitaminokkal és ásványi anyagokkal látja el. A nyers sárgarépa nem jelent kockázatot a kutyára nézve, és az étkezés formájától függően reszelve vagy darabokban tálalható.
Ha kutyája nem szereti a nyers zöldségeket, próbáljon meg főtt sárgarépát adni neki, amelynek íze kissé más. Érdemes arra ösztönözni kedvencét, hogy egyen sárgarépát, amely az összes zöldség közül a leginkább ajánlott a kutyaeledelek összeállításához. Gyomorproblémákkal küzdő kutyusoknak érdemes aprított sárgarépát adni, amit könnyebben megemésztenek.
Tök a kutyának - hogyan építsük be az étrendbe?
Az őszi sütőtök kutyájának is ugyanúgy szívesen látott táplálék a kedvence étrendjében? Mindenképpen. A sütőtök, akárcsak a sárgarépa, béta-karotinban, valamint A- és C-vitaminban gazdag. Ősszel ezért felcserélhető a sárgarépával, hiszen mindkettő értékes összetevője a kutya étkezésének. A burgonyához hasonlóan azonban a sütőtököt is elő kell főzni, amíg nagyon puha nem lesz.
A sütőtököt sütőben is megsütheti - de ne feledje, hogy a magas hőmérséklet megfoszthatja a sütőtököt értékes összetevőitől. A sütőtököt mindig lehűtve tálaljuk, például húsos alapanyagok mellé köretként. Kutyádnak őszi sütőtökös pitét is készíthetsz, amely egészséges és főleg ízletes nassolnivaló négylábú barátodnak.
Káposzta a kutyának? Csak kis mennyiségben!
Milyen helye van a káposztának a kutya étrendjében? Egy kutya számára a káposzta elég nagy problémát jelenthet a puffadás miatt, ami előfordulhat. Egyes kutyák még a káposzta ízét is szeretik, de fontos, hogy a mennyiség ésszerű legyen, és a zöldséget előzetesen megfőzzük.
A savanyú káposzta ugyanolyan jótékony hatással van a kutyákra, mint az emberekre, de nem szabad túlzásba vinni. Egyes kutyáknál a savanyú káposzta hányási reflexet is kivált, és akkor alkalmazzák, ha a kutya olyan összetevőt eszik, amely súlyosan károsíthatja.
Rendkívül fontos, hogy a kutyáknak sómentes ételt adjunk. Ezért minden egyes zöldséget külön neki kell főzni, vagy ki kell venni - például a levesből -, mielőtt fűszereznénk. Ugyanilyen fontos, hogy a kutyát ne etesse a vacsora maradékával.
Az őszi zöldségek közül messze a sárgarépa a legegészségesebb és legbiztonságosabb, amelyet szorosan követ a sütőtök. A burgonya étkezések töltelékeként is használható, de megfelelően kell főzni és tálalni. A káposzta nem különösebben ajánlott zöldség, sőt egyesek azt tanácsolják, hogy ne szoktassuk hozzá a kutyát az ízéhez. Kutyája következő étkezésének összeállításakor ezért érdemes néhány színes őszi zöldséget is beletenni.