EHET-E A KUTYA PAPRIKÁT? KUTYA ÉS PAPRIKA - JÓ KOMBINÁCIÓ?
A paprika Dél- és Közép-Amerikából származik, bár a hódítóknak köszönhetően gyorsan elterjedt az egész világon. Ma már szinte senki sem tudja elképzelni a konyhát paprika nélkül. Nemcsak a fajtától függően változó ízéért, hanem egészségügyi tulajdonságaiért is nagyra értékelik - tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Kalóriatartalma is alacsony, így tulajdonképpen tökéletes nassolnivaló az ember számára. De milyen a kutyáknak? Megeheti a kutyája a paprikát, vagy jobb, ha a tányérján hagyja?
Mit rejt a paprika?
A paprika igazán értékes vitamin-, mikro- és makrotápanyagforrás. Széles körben kedvelt és a főzésben használt, ízletes és egészséges... gyümölcs. Botanikai szempontból a paprika gyümölcs, pontosabban bogyó. Kulturális szempontból azonban a zöldségek közé számítják. Függetlenül attól, hogy minek nevezzük, a paprika gyakran megtalálható a tányérokon, többek között ételízesítő formájában is. Mi is van benne pontosan? A kutyák ehetnek paprikát?
Vitaminok
A paprika értékes vitaminforrás. Különösen a C, E és a B-csoportba tartozó vitaminok. Ezek mind nagyon jót tesznek kutyája állapotának, sőt, elengedhetetlenek a teljes egészség megőrzéséhez.
A C-vitamin erősíti a szervezet immunrendszerét, szerepet játszik a véralvadásban és erős antioxidáns. Az öregedés elleni küzdelemhez való hozzájárulása sem elhanyagolható.
A B-vitaminok viszont kiváló hatással vannak a kutyák idegrendszerére. A bőr és a szőrzet állapotára is hatással vannak - többek között a bőrt egészségesen, a szőrzetet pedig erősen és fényesen tartják.
Vas
A vas nagyon fontos tápanyag. Hiánya nagyon veszélyes vérszegénységet okozhat. A kutya ilyenkor legyengül és étvágytalan lesz. A hányás és a hasmenés szintén gyakori tünetek.
A kutya a vasat hús-, belsőség- és csontliszttel veszi fel, de ha ez nem elég, akkor jól jön neki, ha további forrásból is kapja ezt az értékes ásványi anyagot.
Magnézium
A magnézium gondoskodik a megfelelő izomtónusról és támogatja az idegrendszer működését. Emellett hozzájárul a csontképződéshez és segíti a szív megfelelő működését. A kutya energiaszintjének fenntartásához is nagyon fontos.
Hiánya többek között rossz hatással lehet a kutya aktivitási szintjére, károsíthatja a kölykök növekedését, valamint jelentősen gyengítheti a csontokat és ronthatja az izomtónust.
Kapszaicin
A kapszaicin már régóta ismert. Fájdalomcsillapításra és melegítésre használják. Kenőcsökben, gélekben és tapaszokban található. Gyulladáscsökkentő hatása is van.
A kapszaicin szerepét a kutyák rákbetegségeinek kezelésében kutatások vizsgálják, amelyek szerint egyes kutyáknál, akik kapszaicin-kiegészítőket kaptak, csökkent a daganat mérete. Ezért van esély arra, hogy egy napon a kutyák rákbetegségeinek kezelésére is felhasználható lesz. Csak a csípős paprikafajtákban található meg.
Ehet a kutya paprikát?
Kétségtelenül nagy értéket képvisel, de vajon tényleg csak a kutyák profitálnak belőle? A paprikának sokféle fajtája és csípősségi foka létezik. Különböző színűek is - zöld, sárga, piros -, vajon ez a sokféle változat befolyásolja, hogy adható-e kutyáknak? Igen, de nem minden fajta alkalmas ezeknek a háziállatoknak.
Édes paprika
Zöld, sárga, piros - bármilyen paprika adható a kutyának. Azonban nem egészben! A kutyának szánt paprikából a magokat és a fehér részeket el kell távolítani. Ebben a formában biztonságos a kutya számára, így ha kedvence szereti, időről időre adhatja neki.
Csípős paprika
Az édes biztonságos, de ehet-e a kutya csípős paprikát minden gond nélkül? Sajnos nem. Az ilyen paprikák a kapszaicin potenciálisan jó hatásai ellenére is veszélyesek lehetnek számára. Irritálhatja az emésztőrendszert, és hányáshoz vagy hasmenéshez vezethet. A kutya a farka alatt kellemetlen égő érzést is tapasztalhat. A háziállatot tartós köhögés is gyötörheti, tüsszögni kezdhet, vagy nagyon erősen nyáladzik. Az is előfordulhat, hogy nagyon nagy mennyiségű vizet iszik, hogy megpróbálja enyhíteni a kellemetlen érzéseket.
Hogyan és milyen mennyiségben eteti paprikával a kutyáját?
A paprika nem veszít túl sokat tápértékéből, ha hőkezelésnek vetik alá. Ezért párolt, sült vagy nyers paprikát is adhat kutyájának. Természetesen, bárhogyan is készíti el, ügyeljen arra, hogy mag nélküliek legyenek, ne legyenek fehér részek és magok - a kutyája ezt fogja a legjobban értékelni.
A paprika továbbra sem lehet fontos része a kutya étrendjének. Ha kedvence szereti, kezelje jutalomfalatként és rágcsálnivalóként, és adjon neki alkalmanként, olyan mennyiségben, amely nem haladja meg a napi eledel kb. 5%-át.
Ha gyümölcsökkel szeretné változatosabbá tenni kutyája étrendjét, biztonságosabb, ha például almát ad neki. A kutyádnak szánt gyümölcsökről bővebben olvashatsz másik cikkünkben.
Ne is tálalja minden nap. Igen, a paprika nagyon egészséges, de a kutya étrendjének alapja mégis a hús, és a túl sok más összetevő, köztük éppen a paprika, emésztési zavarokhoz és az egészség romlásához vezethet.
Egy elhízott kutya? A paprika hasznos lehet. Túlsúlyproblémák esetén is kaphat paprikát a kutyusod, ha szereti - nagyon kevés kalóriát tartalmaz, így nem zavarod meg a kutyád étrendjét.
Ha a kutyája nem szereti, ne kényszerítse arra, hogy paprikát egyen. Rengeteg más ízletes és egészséges gyümölcsöt és zöldséget is adhat neki, amelyeket talán jobban megkedvel. Ne feledje azt sem, hogy soha ne adjon kutyájának csípős paprikát - ez, az édes paprikával ellentétben, káros lehet számára.
Paprika a kutyának - összefoglaló
A paprikát évszázadok óta nagyra értékelik, és termesztése szinte világszerte elterjedt, éppen egészségügyi előnyei miatt. Az emberek által nagyra értékelt, a kutyák számára is előnyös. Értékes vitaminforrás - beleértve a C-vitamint vagy a B-csoportba tartozó vitaminokat, valamint a vasat, a magnéziumot és más, a szervezet számára nélkülözhetetlen makro- és mikroelemeket.
Ehet a kutya paprikát? Igen, feltéve, hogy édes fajtáról van szó, és gondosan megtisztították a magfészkektől és az összes fehér részétől. Adhatja neki nyersen vagy hőkezelt formában.
Ne is tálalja minden nap. Igen, a paprika nagyon egészséges, de a kutya étrendjének alapja mégis a hús, és a túl sok más összetevő, köztük éppen a paprika, emésztési zavarokhoz és az egészség romlásához vezethet.
Ne tegye a paprikát kutyája étrendjének alapanyagává, még akkor sem, ha kedvence szereti. Ez csak egy ízletes rágcsálnivaló lehet számára, amelyet alkalmanként és nem túl nagy mennyiségben tálalunk. Teljesen zárja ki a csípős paprikafajtákat kedvence étrendjéből; kapszaicin-tartalmuk miatt nagy kárt és sok fájdalmat okozhatnak neki.