EGÉR - BETEGSÉGEK. MIT TEGYÜNK, HA TÜNETEKET ÉSZLELÜNK, ÉS MIKOR MENJÜNK ORVOSHOZ?
Az egerek kedvelt és népszerű háziállatok. Viszonylag gyakran vásárolják őket első háziállatként a gyermekek számára, mivel úgy tartják, hogy egyáltalán nem jelentenek gondot. Tartásuk is olcsó, nem foglalnak sok helyet, és az étrendjük sem igényel sok előkészítést, minden termékhez gond nélkül hozzájuthatunk. Milyen problémákkal szembesülhetsz azonban, ha egeret tenyésztesz? Betegségek is érinthetik az egeret. Melyekkel találkozhatsz az otthoni tenyésztés során? Tudd meg!
Az egér - betegségek, amelyek zavarhatják háziállatát
Problémamentesnek, helytakarékosnak és olcsón fenntarthatónak tartják, nem utolsósorban az élelem tekintetében - ez az egér. A betegségek azonban megbetegíthetik, elvégre élőlény, és mint mindenkinek, neki is megvannak a maga igényei. Az egereket - az ellenőrizetlen tenyésztés miatt - eléggé általánosan genetikailag is gyengének tartják, így számolni kell azzal, hogy a házi tenyésztés során különféle betegségek léphetnek fel.
A legfontosabb, hogy megfigyelje kedvencét, és szükség esetén reagáljon - sok esetben az állatorvos felkeresése elengedhetetlen ahhoz, hogy kisállatán segítsen. Mitől szenvedhet a házi egér? A betegségek bármely életkorban előfordulhatnak, és sokféle oka lehet. Ismerjen meg néhányat közülük.
Rhinitis és sinusitis
Minden kis és közepes méretű rágcsáló, beleértve az egereket is, hajlamos a rhinosinusitisre. A betegséget különböző baktériumtípusok Mycoplasma sp, Klebsiella sp, Bordatella sp, Streptococcus sp és mások okozzák. Azok az egerek vannak leginkább kitéve e baktériumok támadásának és a rhinosinusitisnek, amelyeknél az orrnyálkahártya területét valamilyen mechanikai sérülés érte - ez nagyon kedvez mindenféle fertőzésnek. A betegség tünetei a légszomj, a hangos légzés, az állandó és ideges visítás.
A rhinosinusitis esetében orrfolyás, állandó tüsszögési rohamok és légzés közbeni köhögés is előfordul. Az egérnek étvágytalan lehet, és a szeméből vörös könnyek is folyhatnak. A beteg egér sokat csavargathatja a fejét is. Az egér kezelésében és a kiújulás megelőzésében nagyon fontos az egér életkörülményeinek javítása - a környezet higiéniai szintjének növelése.
Fontos továbbá, hogy a terráriumban csökkentsük a poros alomtípusok használatát, és javítsuk a szellőzést. Az állatorvos antibiotikus kezelést és olyan gyógyszerek beadását is elrendelheti, amelyek segítik az egér légzését és a légutakban maradt váladéktól való megszabadulást.
Tyzzer-kór
Ez egy bakteriális betegség, amelyet a Clostridium piliforme fajba tartozó baktériumok okoznak. A betegség kialakulásának kedveznek a nem megfelelő környezeti feltételek - az ürülékkel átvitt baktériumspórákkal szennyezett táplálék vagy alom, túl sok egér egy terráriumban vagy túl magas hőmérséklet. A betegség az állat súlyos gyengeségében nyilvánul meg, amely hasmenéssel kezdődik, ami kiszáradáshoz is vezethet.
Az állatorvos antibiotikumos kezelést javasolhat. A betegségre erősítő készítményeket is adnak. A hidratálás is nagyon fontos - a kiszáradás nagyon veszélyes az egerekre. A betegségnél az is fontos, hogy a beteg egyedet elkülönítsük az egészségesektől, hogy a bakteriális fertőzés ne támadja meg a többi egeret is. A betegség esetén alaposan ki kell takarítani és fertőtleníteni kell azokat a helyiségeket is, ahol az egereket tartották.
Bronchitis és tüdőgyulladás
A bronchiolitist és a tüdőgyulladást baktériumok okozhatják - különösen a Mycoplasma nemzetséghez tartozó, sejtfal nélküli és atipikus baktérium. Okozhatják azonban más baktériumok is, beleértve a Bordatella vagy a Pasteurella nemzetségekhez tartozó baktériumokat. A bronchitis és a tüdőgyulladás azonban vagy vírusos eredetű lehet, vagy vegyes - bakteriális és vírusos - okokból is kialakulhat. A beteg egér légszomjjal kezd küzdeni. A légzési problémák a szájlégzés megjelenéséhez vezethetnek, ami más állatfajokra jellemző.
Az egér nagyon zajosan - egyszerre sokat csapkodva vagy meglehetősen jellegzetes "recsegő" módon - lélegezhet. További jellegzetes tünetek közé tartozik a nyálkahártyák zúzódása, valamint az orrfolyás és a tüsszögés. Előfordulhat kötőhártya-gyulladás is. A rhinosinusitishez hasonlóan előfordulhat a mindig is jellegzetes vörös könnyezés vagy fejforgatás. A nyirokcsomók megnagyobbodása is előfordulhat.
Egy egér új otthonba való elszállítása nagyon fontos pillanat. Az utazás, az új terrárium, az alom, a táplálék és a teljesen más társaság hatalmas stresszt jelent számára. Ilyenkor különböző hátterű betegségek alakulhatnak ki. Igyekezzünk jó, nyugodt és stabil körülményeket biztosítani az állatnak. Ne feledje azt sem, hogy az egérnek időre van szüksége az akklimatizálódáshoz. Ha nagyobb számú állatod van, célszerű az új jövevényt ezekre a napokra elkülönítve tartani. - Állatorvos: Az állatorvosi vizsgálatokat az állatorvosi rendelőben kell elvégezni. Hanna Pietruszka
A beteg egér letargikus, nincs étvágya, gyorsan fogy, és nagyon gyenge. Ha olyan tüneteket észlelsz, amelyek aggasztanak, vidd el az egeret állatorvoshoz. Ő fogja eldönteni, hogy a megfelelő kezelést alkalmazza-e. Ilyen esetekben gyakran alkalmaznak antibiotikumos kezelést. A légzés megkönnyítésére vagy a légutakban felgyülemlett váladéktól való megszabadulásra is adnak gyógyszereket.
Az állatorvos gyulladáscsökkentő gyógyszert is adhat az egérnek. Beteg egér esetében nagyon fontos, hogy elkülönítsük az egészséges egyedektől, és javítsuk a higiéniai körülményeket. A páratartalom csökkentése vagy a nem poros alom kiválasztása szintén segíthet. Ha túl sok egér van egy kis területen, akkor is szükséges lesz elkülöníteni őket, vagy megnövelni a terráriumukat.
Encephalomyelitis
Ez a betegség lehet bakteriális vagy vírusos eredetű. Más légúti fertőzésekkel együtt is kialakulhat, ha azokat nem kezelik megfelelően. Az e betegségben szenvedő egér legyengül. Nehézségei lehetnek az egyensúly megtartásában vagy a tengelye körüli forgásban. Ezzel egyidejűleg étvágytalanság is jelentkezhet, vagy komoly problémák lehetnek a környezetéből történő víz- és táplálékfelvétel képességével - az egér megpróbálhat enni, de képtelen rá.
Ha azt gyanítja, hogy egérét megfertőzte ez a betegség, azonnal vigye állatorvosához - ő majd ajánlja a megfelelő kezelést. Encephalomyelitis esetén nemcsak antibiotikumos kezelésre, hanem szteroidterápiára is szükség lehet. Az encephalomyelitis kezelése hosszú távú.
Szalmonellózis
A szalmonellózist a Salmonella nemzetséghez tartozó baktériumok okozhatják. A rossz környezeti feltételek - rossz higiéniai körülmények, túl magas páratartalom vagy túl magas hőmérséklet az egerek környezetében - hozzájárulhatnak a betegség kialakulásához. Befolyásolja a túl sok egér is egy viszonylag kis területen. A beteg egér súlyos, heveny hasmenéstől szenved. Ez gyengeséghez és súlyos kiszáradáshoz vezet. Az egérnek nincs étvágya és letargikus.
A betegség nem csak az egerekre veszélyes, mivel nemcsak más egerekre vagy állatokra terjedhet át, hanem az embert is megtámadhatja. A kockázat az ornitológusokra is fennáll, ezért nagyon gyakran nem alkalmazzák a kezelést. Értékes és törzskönyves egerek esetében az állatorvos dönthet a terápia alkalmazása mellett. Ez antibiotikumok adását, a szervezetet erősítő terápiát jelent. Fontos a folyadékpótlás is, hogy az egér ne dehidratálódjon.
Bőr és szőrzet rendellenességek
A bőrgyulladás leggyakoribb oka a nem megfelelő környezeti és higiéniai körülmények. A rendellenesség lehet bakteriális, parazita vagy gombás eredetű. a bőrbetegségek általában a bőr helyi elváltozásai - bőrpír, szőrhullás vagy kellemetlen viszketés - formájában jelentkeznek. Gyakori a korpásodás is, és az egér olyan intenzíven vakarózik, hogy saját magát is megsebesíti.
A beteg egér is ideges és izgatott. Vérszegénység is előfordulhat. A kezelés a fertőzést okozó kórokozótól függ. Az állatorvos választja ki a megfelelő terápiát. Paraziták által okozott betegség esetén nagyon fontos, hogy a parazitáktól a megfelelő parazitaellenes szerek többszöri alkalmazásával hatékonyan megszabaduljunk. Nagyon fontos az egér életkörülményeinek higiéniai javítása is.
Egérbetegségek - összefoglaló
Az egérbetegségek bármelyik egeret érinthetik - még akkor is megbetegedhet, ha kiváló körülményeket biztosítunk számára, mert például valamit elkapott a kennelben. Ilyen helyzetekben a legfontosabb a gyors cselekvés, hogy minél hamarabb reagálni tudj, ha az egér viselkedése eltér a normálistól. Ez ugyanis betegség jele lehet.
Tartsa szemmel háziállatát, és ha bármi aggasztó dolgot észlel, keresse fel állatorvosát. Az egerek nagyon érzékeny és kényes teremtmények - a gyors reagálás és a kezelés végrehajtása segíthet abban, hogy gyorsabban felépüljenek és egészséges, fájdalommentes életet élhessenek. Egy egészséges egér nagyon odaadó állattársa lesz.