Duzzadt szemek macskánál - mit jeleznek?
Nagy, fényes és nagyon figyelmes - a macskaszemek nagyon jellegzetesek. Állapotuk bármilyen romlása azonnal felhívja magára a figyelmet, és aggodalmat kelt a gondozókban. A leggyakoribb probléma a kötőhártya-zsákokból származó gennyes váladékozás. A nagyfokú tisztaságra való gondoskodás ellenére a macskák nem mindig képesek eltávolítani a felesleges váladékot. A gennyes szemhéjak leggyakrabban tisztán szemészeti problémára utalnak, de nem mindig. Érdemes tudni, hogy mi más okozhatja ezt az állapotot.
Ez mindig gennyes váladékozás?
Fontos megkülönböztetni a gennyes váladékot más, gyakran fiziológiás váladékoktól. Ne feledje, hogy a könnyeket a tubulusokon keresztül kell elvezetni, és az orron keresztül kell eltávolítani. Ha a tubulusok nem működnek megfelelően, vagy a könnyek túltengnek, akkor a szem belső sarkából kifolyhatnak és kiszáradhatnak. Reggel is látható a macska szemének belső sarkában a beszáradt váladék feleslege. Mivel a macskák természetüknél fogva nagyon tiszta állatok, gyorsan eltávolítanak minden szennyeződést a testükről, ezért gyakran csak közvetlenül a macska elalvása után vesszük észre őket.
A gennyes váladékozású szemek igen jellegzetesek. A sűrű tejszerű vagy zöldes színű váladék mellett az erősen kipirosodott és duzzadt kötőhártya-zsákokra hívja fel a figyelmet, ami a gyulladás következménye. A váladék a teljes szemhéjstróma mentén terjed, a szemhéjakra szárad, és részben össze is ragasztja azokat. A szemhéjak enyhén záródnak, a harmadik szemhéj láthatóan előredől, és az egész terület meglehetősen érzékeny, azaz az érintés fájdalmat okoz.
Gennyes szemek macskánál - kockázatot jelentenek?
A kötőhártya-gyulladás kialakulásának oka lehet az immunrendszer gyengülése és az ennek következtében sokkal nagyobb fertőzésre való fogékonyság. Ez is lehet egy szisztémás betegség egyik tünete a sok közül, ezért soha nem szabad alábecsülni. Arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy a szabadban élő macskáknak hatékony látásra van szükségük a vadászathoz és a fenyegetések elől való meneküléshez is. A hosszan tartó szembetegség akadályozhatja a látást és lelassíthatja a macskát. Ne becsüljük tehát alá a szemhéjak alatt összegyűlő gennyes váladékot. Ennek az állapotnak számos oka lehet, ezért mindig érdemes felkeresni egy állatorvosi rendelőt egy konzultációra.
Szemészeti problémák
A gennyes szem a macskáknál a leggyakrabban észlelt tünet, amikor a kötőhártya felszínén gyulladás van. Előfordulhat vírusos vagy bakteriális fertőzés következtében. Gyakran ezek a fertőzések más problémák következményei, vagy az immunrendszer legyengülése miatt lépnek fel.
Idegen testek
Néha idegen test kerül a szemhéj alá. Ilyen esetekben a leggyakoribb, hogy egy macskánál csak egy tályogos szemet látunk. A homok és a különféle porok a könnyekkel elég gyorsan kimosódnak a kötőhártya-zsákból. Előfordulhat azonban, hogy például egy fűszál behatolt a kötőhártyába. Az idegen test által okozott irritáció nemcsak a kötőhártyát, hanem a szem szaruhártyáját is károsítja. Idővel kötőhártya-gyulladás, sőt szaruhártya-fekély is kialakul. Előfordulhat, hogy még az idegen test gyors eltávolítása a szemből sem elegendő a fertőzés elkerülésére.
Fejlődési hátrányok
A szaruhártya állandó irritációja is előfordul a rendellenességeknél. A kötőhártya-zsákba görbülő, rosszul fejlett szemhéjak vagy a szem felé mutató, abnormálisan növekvő szempillák csak néhány olyan probléma, amellyel egy macska a világra jöhet.
Megfelelő könnytermelés
Fontos továbbá a szaruhártya folyamatos hidratálása. Ezért a szemhéjak által a szem felszínén rendszeresen szétosztott könnyek felelősek. A könnyek összetételének vagy a szemhéjak teljes mozgásának bármilyen zavara a szemgolyó és a kötőhártya kiszáradását okozhatja, ami idővel azok gyulladásához vezet. A szemhéjak, illetve a szempillák fejlődési rendellenességei általában nagyon fiatal korban okoznak tüneteket, és gyakran egyoldalúak. A termelt könny összetételével vagy mennyiségével kapcsolatos problémák jóval később alakulhatnak ki.
Macskanátha
A fiatal, még nem immunis macskák gyakran szenvednek macskakarmolástól. Ezt olyan mikroorganizmusok okozzák, amelyek megtámadják a légzőszerveket, de jelentősen csökkentik az állat immunitását is. A kötőhártya-zsákokból származó bőséges gennyes váladékozás nagyon jellemző erre a betegségre. A genny összeragasztja a szemhéjakat, így a macska néha képtelen kinyitni azokat, vagy csak kissé nyitva vannak. Általában minél fiatalabb és gyengébb az állat, annál intenzívebb a gennyes váladékozás, de ez nem szabály.
Légzőszervi betegségek
A kötőhártya-zsákok csöveken keresztül kapcsolódnak az orrüreghez, ez pedig a garathoz. Ezért, ha a felső légutak vagy a torok fertőzése van, a fertőzés terjedhet, és kötőhártya-gyulladás és gennyes váladékozás formájában is tüneteket okozhat.
Chlamydiosis
A Chlamydophila felis baktérium a kötőhártya gyulladását okozhatja, amely intenzív, kezdetben vizes, néha gennyes váladékozással jár. Jellemző a kötőhártya súlyos duzzanata és pangása. A szemhéjak enyhén záródnak. Emellett láz és étvágytalanság is előfordulhat.
Paraziták
A parazitafertőzés súlyosan megterhelheti a macska szervezetét. Az állat egyre gyengébbé válik, ami a szemek állapotán, különösen a harmadik szemhéj előredőlésén is meglátszik. Hosszan tartó fertőzés esetén az immunitás csökken, és a kötőhártya az a hely, ahol a másodlagos fertőzések igen könnyen előfordulnak.
Az immunitás csökkenése
Számos betegség csökkenti a macskák immunitását. Ezek közé tartoznak a vírusos betegségek, de az anyagcsere-betegségek, a rák és sok más betegség is. Ha felnőtt macskánál gennyes szemeket látunk, általában összetettebb problémával állunk szemben. Általában azonban a szervezet védekezik, és gondos gazdi gondoskodással elkerülhetők a másodlagos fertőzések.
Ez azonban más a szabadban élő, sok időt otthonától távol töltő vagy hajléktalan macskák esetében. Ebben az esetben az élelemhez való nehézkes hozzáférés, a sérülésekre való nagyobb hajlam vagy a balesetek hozzájárulhatnak az általános immunitás romlásához. Az ilyen állapot kedvez a fertőzések kialakulásának, mivel a szervezet nem képes megfelelően védekezni. A legyengült állatoknál a kötőhártya-gyulladás elsődleges fertőzésként alakulhat ki, vagy más betegségek szövődményeként.
Allergiák
A különféle allergiák többek között kötőhártya-gyulladásként jelentkezhetnek. Hasonlóképpen, ha a macska sok időt tölt poros vagy füstös környezetben (kazánház, cigarettafüst).
Gennyes szemek macskánál - hogyan segítsünk kedvencünknek?
Mindenekelőtt ne feledje, hogy amikor macskáján fertőzött szemet lát, keresse fel állatorvosát. Az orvos fel fogja mérni, hogy ez-e kedvencünk egyetlen problémája, vagy egy sokkal súlyosabb állapot van kialakulóban, és a kötőhártya-gyulladás csak egy másodlagos fertőzés. Még ha úgy tűnik is, hogy a probléma az egyik szemen jelentkezik, az orvos fel fogja mérni, hogy a fertőzés kezdetei biztosan nem láthatók-e a másik szemen.
A diagnózis felállításában és a megfelelő gyógyszeres kezelés kiválasztásában nagy jelentősége van annak, hogy a folyamat egy- vagy kétoldali-e, az állat életkorának és természetesen a klinikai vizsgálat eredményének. A tályogos szemek leggyakrabban a kistestű vagy kóbor macskáknál fordulnak elő. Nem reagálnak, gyakran fertőzöttek és stresszesek, ezért sokkal fogékonyabbak a fertőzésre. Ráadásul sok rendellenesség éppen fiatal korban válik nyilvánvalóvá. Miért jelenik meg viszont a tályogos szem egy felnőtt macskánál? Felnőtt macskáknál a probléma nagyobb valószínűséggel jelentkezik trauma, idegen test vagy más legyengítő betegségek következtében, illetve másodlagosan.
Mindenesetre a szemhéjakat óvatosan meg kell tisztítani, és a kötőhártyát sóoldattal át kell öblíteni. Az orvos a szaruhártya sérülését is ellenőrzi, és esetleges idegen testet keres. Az állapot okától függően az állatorvos megfelelő gyógyszeres kezelést ír fel. A szemcseppek a leggyakoribb választás, mivel helyileg hatnak. Nem minden macska akar együttműködni a cseppek beadásával, de érdemes megkérni valakit, hogy segítsen és próbálkozzon. A megfelelően kiválasztott gyógyszerek rendszeres alkalmazása, beleértve a szemhéjtisztítást is, megkönnyebbülést nyújt kedvencének, és elősegíti a betegség gyors gyógyulását.
Mit tehetünk mi magunk?
Hasznos, ha az állatnak meleg helyet és tápláló élelmet biztosítunk. Különösen igaz ez a kóbor macskákra, amelyeken segíteni szeretnénk, és amelyek, ha magukra hagynánk őket, nehezen jutnának élelemhez. A megfelelő életkörülmények elengedhetetlenek ahhoz, hogy a macska gyorsan felépüljön. Ha lehetséges, a szem körül összegyűlő váladékot is rendszeresen ki kell mosni és el kell távolítani. Ennek legjobb módja a sóoldat vagy speciális szemápoló folyadékok használata. Ne feledje azt sem, hogy gennyes váladékozás esetén a mosás önmagában nem elegendő, és szükséges az állatorvosi rendelő felkeresése.