Ingyenes szállítás a címről 10 900,00 Ft
Mentés a bevásárlólistára
Új bevásárlólista létrehozása

BÉLGYULLADÁS A MACSKÁBAN - AZ IBD TÜNETEI ÉS KEZELÉSE A MACSKÁBAN

2023-06-17
BÉLGYULLADÁS A MACSKÁBAN - AZ IBD TÜNETEI ÉS KEZELÉSE A MACSKÁBAN

A gyulladásos bélbetegség (IBD) a gyomor-bélrendszer, elsősorban a vastag- vagy vékonybél krónikus gyulladásos betegségeinek csoportja. Az IBD-t a gyomor-bélrendszer visszatérő, krónikus rendellenességei jellemzik, például felszívódási zavarok a belekben vagy kóros bélmozgás. Ez az állapot kutyáknál és macskáknál egyaránt előfordulhat. Sajnos az IBD egyre gyakoribb egészségügyi probléma. Hogyan oszthatjuk el a gyulladásos bélbetegséget? Hogyan tudjuk diagnosztizálni és helyesen kezelni? Mindezekre a kérdésekre megpróbálok választ adni a következő cikkben.

Mi az oka az IBD-nek?

A gyulladásos bélbetegségek etiológiája a mai napig nem jól ismert. Úgy gondolják, hogy a gyulladásos bélbetegség kialakulása macskáknál, akárcsak az embereknél és a kutyáknál, a környezeti tényezők és a gyomor-bélrendszer nyálkahártyájához kapcsolódó immunrendszer közötti kölcsönhatás eredménye az arra fogékony egyedeknél. Nagyon valószínű, hogy genetikai tényezők is szerepet játszanak. Az érintett macskáknál a bélflóra összetételében és számában különböző típusú eltéréseket írtak le.

IBD osztály

A gyulladásos bélbetegség felosztása attól függ, hogy a bélnyálkahártya lamina propriájában milyen típusú gyulladásos sejtek vannak túlsúlyban. Itt megkülönböztethetünk limfocitás vékonybélgyulladást (LPE), limfocitás vékonybél- és vastagbélgyulladást, limfocitás plazmocitás vastagbélgyulladást (LPC) és eozinofil gasztroenteritiszt, vékonybél- és vastagbélgyulladást (EGE).

Milyen tünetei vannak az IBD-nek?

Eozinofil gyulladás

Az eozinofil gasztroenteritisz jelei a macskánál az időszakos hányás, hasmenés, étvágytalanság és fogyás lehetnek. Az eozinofil gasztroenteritiszben szenvedő macskák körülbelül 50 %-ánál véres vagy kátrányos széklet alakul ki. A klinikai vizsgálat során megvastagodott bélhurkok tapinthatók. Az ilyen típusú gyulladás oka lehet parazita, immunológiai háttér - táplálékallergia, gyógyszerekre adott kóros reakciók.

Lymphocytás-plasmocytás gyulladás

A gyomor-bélrendszeri gyulladást valószínűleg a környezeti ingerekre adott immunválasz indítja el. A kezdeményező elem lehet a bélbaktérium. A lymphocytás-plasmocytás gastroeritis tünetei közé tartozhat az időszakos krónikus hányás, a második leggyakoribb tünet a krónikus vékonybélhasmenés, amelyet étvágytalanság (néha a fokozott étvágy tüneteivel váltakozva), fogyás, időnként véres hányás, véres és kátrányos széklet követ.

Az ilyen típusú gyulladások okai lehetnek fertőző kórokozók, például Giardia, Salmonella, Campylobacter és a normál baktériumflórát alkotó mikroorganizmusok; étrendi tényezők (húsfehérjék, élelmiszer-adalékanyagok, mesterséges színezékek, tartósítószerek, tejfehérjék és glutén).

Hogyan diagnosztizáljuk a gyulladásos bélbetegséget?

Az IBD diagnózisa sajnos nem túl egyszerű. A kórtörténet során a gondozótól megtudhatjuk, hogy a háziállat már hosszú ideje hasmenéssel és hányással küzd. A gyulladásos bélbetegségre jellemző a tünetek időszakos megjelenése, majd azok lecsillapodása. A betegség leggyakrabban 7 évesnél idősebb macskáknál fordul elő, de ez nem jelenti azt, hogy fiatalabb macskáknál nem fordulhat elő.

Mivel az olyan tünetek, mint a hányás vagy a hasmenés nem túl specifikusak, célszerű lenne alapvető vérvizsgálatokat, hasnyálmirigy-tesztet végezni, ellenőrizni a pajzsmirigyhormonszintet, a B12-vitamint és a folsavat. A székletvizsgálat paraziták kimutatására szintén jó ötlet. Ha ki akarjuk zárni, hogy idegen test van a gyomorban vagy a belekben (idegen test esetén a tünetek nagyon hasonlóak), kontrasztanyaggal készült röntgenfelvételt kell készíteni. A hasüreg alapos ultrahangvizsgálata is hasznos. Az eliminációs diéta segít kizárni az ételallergiát vagy az ételekre adott kóros reakciót.

Az endoszkópos vizsgálatot a diagnózis felállítása során az enteropátia jelenlétének megerősítésére vagy kizárására is használják az olyan makroszkópos elváltozások jelenlétének vagy hiányának meghatározásával, mint a pangás, érzékenység, eróziók jelenléte, a gyomor-bél nyálkahártya felszínének jelentős hullámosodása.

Mindezek a vizsgálatok csak azt sugallhatják, hogy IBD-vel állunk szemben. A diagnózis megerősítésének egyetlen biztos módja a bélbiopszia és a szövettani vizsgálat.

Enteritis a macskában - kezelés

Ha a macska dehidratált, és hányás miatt nem tud szájon át semmit bevenni, akkor bármilyen típusú kiegyensúlyozott, több elektrolitot tartalmazó folyadékot adunk; más esetekben a folyadékot a társbetegségeknek megfelelően választjuk ki. A kezelés kulcsfontosságú részét képezi a diéta megváltoztatása. Kiterjedt bélsérülésekkel rendelkező betegeknél a remisszió eléréséig teljes parenterális táplálást kell bevezetni.

Az egy összetevőből álló - nem allergén összetevőt tartalmazó - diéták olyan betegeknél alkalmazhatók, akik nem hánynak, de közepesen súlyos vagy súlyos gyomor-bélhurutban szenvednek. Ez akkor hasznos, ha táplálékallergia gyanúja merül fel. A könnyen emészthető, kevés tápanyagforrást tartalmazó étrend rendkívül fontos a remisszió elérésében. Ezek később fenntartó étrendként is alkalmazhatók, ha a beteg stabilizálódott.

Tudnia kell, hogy ha kedvence gyulladásos bélbetegségben szenved, a macska kezelése során a macska antibiotikumokat és bélgyulladást gátló - a szteroidok csoportjába tartozó - gyógyszereket szedhet. Amint a beteg állapota stabilizálódik, az adagot a legalacsonyabb hatású dózisra csökkentik.

Hogyan segíthetsz otthon a macskádnak?

Súlykontroll

Rendszeresen mérjük meg macskánkat, és ellenőrizzük a fogyást. Ez a megfelelő gyógyszeradag kiválasztásánál is fontos. Figyeljük meg, hogy van-e étvágya, hány-e, van-e hasmenése. Sajnos még a stabilizált állatoknak is lehetnek hullámvölgyei, és ez nem a nem megfelelő kezelésnek vagy az orvos hozzá nem értésének köszönhető.

Gyógyszerek beadása

Nem szabad elfelejtenünk, hogy rendszeresen beadjuk a gyógyszereket, és hogy kövessük az állatorvos utasításait. Gyakran előfordul, hogy gyulladásos bélbetegség esetén a macskának állandóan gyógyszert kell szednie, ami kényelmesebbé teszi. Soha ne változtassuk meg magunktól a gyógyszerek adagolását, vagy ne hagyjuk abba hirtelen az állatorvossal való konzultáció nélkül. Különösen, ha szteroidos gyógyszerekről van szó - soha nem szabad hirtelen abbahagyni őket, először mindig lassan kell csökkenteni az adagot.

Megfelelő étrend

A megfelelő étrend a gyulladásos bélbetegségben döntő fontosságú. Néha sok nyaggatásra van szükség ahhoz, hogy a helyes táplálkozás megfelelő legyen. Ez azonban nagyon fontos, mert az IBD-ben szenvedő macskáknak sokkal nagyobb gondot okoz a tápanyagok felszívódása, mint az egészséges állatoknak.

Gyulladásos bélbetegség a macskában - amit tudni kell róla

Fontos megjegyezni, hogy a macskák gyulladásos bélbetegségei olyan betegségcsoportot alkotnak, amelynek etiopatogenezise kevéssé ismert. A helyes diagnózis felállításához ki kell zárni más, hasonló tünetekkel járó betegségeket, ami vér- és székletvizsgálatot, valamint képalkotó diagnosztikai vizsgálatokat tesz szükségessé. A végleges diagnózis csak szövettani vizsgálat alapján állítható fel.

Bár a macskák IBD-jével kapcsolatos ismeretek még mindig nagyon korlátozottak, az érintett macskák túlnyomó többségénél sikeresen fejlesztettek ki olyan terápiás protokollokat, amelyekkel a betegséget kordában lehet tartani. Mivel a betegség terápiája hosszú távú, sok esetben akár élethosszig tartó, rendszeres gyógyszeres kezelést és a diétás ajánlások szigorú betartását igényli, az állatorvossal való jó együttműködés kulcsfontosságú a kielégítő terápiás eredmények eléréséhez.

Bár a terápia általában nem vezet teljes gyógyuláshoz, a prognózis szerint az érintett macskának általában sikerül jó életminőséget biztosítani.

IdoSell Trusted Reviews
4.78 / 5.00 7412 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-12-03
Szuper
2024-12-01
MINDEN OKÉ!!!!!
pixel