AGRESSZÍV MACSKA - MIÉRT TÁMAD A MACSKA A GAZDÁJÁRA?
A macskák általában gyengédek a gazdáikkal szemben. Ráadásul rendkívül türelmesek, és nagyon sok kell ahhoz, hogy kibillentsék őket az egyensúlyukból. A sztereotípiákkal ellentétben nem is hamisak! Miért támadja meg tehát egy macska a gazdáját? Erre a kérdésre nincs egyetlen válasz. Az okok lehetnek orvosi és viselkedésbeli okok egyaránt. Nem ritka, hogy mi, macskagondozók is hibásak vagyunk kedvencünk viselkedéséért.
Miért támad a macska a gazdára?
Először is tudnunk kell, hogy amit agresszív viselkedésnek nevezünk, annak semmi köze az agresszióhoz - bár a macska megtámadja a gondozót, nem dühöt mutat. Ez történik például akkor, amikor az állat játék közben harap és karmol. A macskának nincsenek negatív érzései az emberrel szemben, csak nem tudja, hogy ez nem megengedett. Ez annak a következménye, hogy a cicát túl korán elvették az anyjától, vagy a gazdi nevelési hibái miatt, vagy mindkettő miatt.
Az sem ritka, hogy a macskák agressziója a stresszre adott reakció. Vannak olyan helyzetek, amelyek - ahogyan a köznyelvben mondanánk - kibillentik a szőrmókot az egyensúlyából: nagy változások a környezetben, új háziállat érkezése a házba, nem megfelelő emberi viselkedés stb. A macska ideges vagy félni kezd - a szorongás az agresszív viselkedés hátterében is áll.
A macska akkor is lehet agresszív, ha fizikai fájdalmai vannak, sérülés vagy krónikus betegség miatt - ez utóbbi esetben az agresszív viselkedés megismétlődhet, sőt fokozódhat. Ezenkívül vannak olyan betegségek, amelyek közvetlenül befolyásolják az agyműködést, és megváltoztatják az állat viselkedését, mint például a veszettség és a rák.
Ha a macska támad - hogyan kezeljük?
Mivel a védenceink agresszív viselkedésének okai nagyon sokfélék, nem lehet egyetlen megoldást adni a problémára. Először is ki kell derítenünk, hogy miért agresszív a macska. Ökölszabályként az egészségügyi okok megerősítésével vagy kizárásával kell kezdenünk, állatorvoshoz fordulva. Csak miután megbizonyosodtunk arról, hogy a háziállat egészségével minden rendben van, keressük a viselkedésbeli okokat.
Ez nem mindig könnyű, de végül is van lehetőségünk macskaviselkedés-szakértővel konzultálni, aki nemcsak a macskaagresszió okának megállapításában segíthet, hanem megoldást is mutathat. Néha elég csak a stresszforrást megszüntetni ahhoz, hogy a háziállat megnyugodjon. Néha azonban hosszadalmas terápia nélkül nem megy, például ha a macska játék közben támad a gazdira.
Agresszív macska - a megelőzés jobb, mint a gyógyítás
Egy agresszív macska kétségtelenül nagy problémát jelent a tulajdonos számára. Szerencsére a legtöbb esetben viszonylag könnyen megoldható. Azonban mindig jobb, ha megelőzzük, hogy kedvence agresszívan viselkedjen. Természetesen az olyan balesetekre, mint például a betegség, nincs ráhatásunk. Amit azonban tehetünk, hogy mindent megteszünk, hogy felneveljük kedvencünket, és kielégítsük minden igényét - nemcsak a fizikai, hanem az érzelmi szükségleteit is. Érdemes tehát megismerni négylábú, nyávogó barátaink valódi természetét.