Ingyenes szállítás a címről 10 900,00 Ft
Mentés a bevásárlólistára
Új bevásárlólista létrehozása

A KUTYÁJA HÁNY! MARADJON NYUGODT ÉS NÉZZE MEG, MIT ADJON NEKI

2024-03-15
A KUTYÁJA HÁNY! MARADJON NYUGODT ÉS NÉZZE MEG, MIT ADJON NEKI

Minden kutyagondozó szeretne felkészült lenni, ha kedvencénél betegségre utaló tünetek jelentkeznek. Az egyik leggyakoribb és meglehetősen kellemetlen probléma a hányás. Néha tudjuk, hogy az állat valami nem megfelelőt evett, és indokolt. Azonban olyan sok esetben fordul elő, hogy a legtöbb esetben alaposan elemezni kell a problémát, hogy tudjuk, hogyan segíthetünk az állatnak. Az is hasznos, ha ismerjük az első lépéseket, amelyeket meg kell tennünk, ha a kutya hány.

Miért hány a kutya?

A hányás fő és leggyakoribb oka az emésztőrendszeri irritáció. Ezt számos tényező okozhatja. Ételintolerancia, allergia vagy gyulladás, esetleg gyomor- vagy bélfekély csak néhány ezek közül.

Veszélyes kíváncsiság

Ne feledjük, hogy a kutyák nagyon kíváncsiak. Különösen kölyökkutyáknál előfordulhat, hogy lenyelnek egy tárgyat, amely aztán megreked az emésztőrendszerben, és számos káros tünetet - többek között hányást - okoz. Előfordul, hogy az állat mérgező anyagokat vagy káros vegyi anyagokat nyel le. A hányás ilyen esetben a szervezet természetes védekező reflexe, amely megpróbál megszabadulni a gyomor veszélyes tartalmától.

Proliferatív változások

Az emésztőrendszer irritációjának másik oka a daganatos elváltozások. Ezek előfordulhatnak a gyomorban, a beleken vagy más hasi szerveken, és nyomják az emésztőrendszert, ami szintén hányási reflexet vált ki az állatban.

Paraziták

Az is lehet, hogy paraziták vannak jelen az emésztőrendszerben. Ezek nemcsak mechanikusan irritálják a bélfalat, hanem a hányási reflexet serkentő toxinok kiválasztásával is.

A hányás okai közül a táplálási hibák a leggyakoribbak. Néha nem vesszük észre, hogy kutyánk rosszul reagál egy új ételre, és előfordul, hogy a kedvencünk egy séta alkalmával megkínálja magát valamivel. Sajnos figyelembe kell vennünk, hogy a legtöbb kutya falánk, és rengeteg eldobott - nem mindig friss és kutyánknak nem megfelelő - ételt találunk a gyepen vagy a szeméttárolók mellett.

Ezért különösen figyelnünk kell arra, hogy a séták során mi érdekli kedvencünket. Otthon is ügyeljünk arra, hogy hova tesszük az ételt, és erre a háztartás többi tagját - különösen a gyerekeket - is érzékenyítsük.

Más szervekkel és rendszerekkel kapcsolatos problémák

A gyomor-bélrendszeri állapotok mellett más hasi szervek rendellenességei is befolyásolhatják a hányás előfordulását. Különösen a hasnyálmirigy-gyulladás, a máj- vagy epehólyagbetegség. Ezenkívül a hányás a hashártyagyulladás, valamint az idegrendszeri betegségek számos tünete közül az egyik.

Mi mással lehetne még változtatni?

A hányást az elektrolit- vagy hormonális egyensúlyhiány is befolyásolhatja. Emellett kiválthatja egy közlekedési baleset vagy hosszan tartó fájdalom. Forró napokon a hányás hőgutát jelezhet.

Az allergiásoknál viszont néha anafilaxiás sokk okozza, amely a nem megfelelő ételek fogyasztása, bizonyos gyógyszerek szedése vagy például rovarcsípés után alakul ki.

Ne feledje, hogy a szorongásos zavarok és a pszichogén betegségek is hányáshoz vezethetnek. Másrészt utazáskor, utazáskor okozhatja ezeket kedvencünk utazási betegsége.

Gyomortartalom

Mindezek a betegségek különböző klinikai képet mutatnak. Ezért az állatorvos számára minden részlet különbséget jelenthet. A diagnózis felállításában nagy segítséget jelentenek az arra vonatkozó információk, hogy mit hány a kutya. Kezdetben lehet, hogy csak a tápláléktartalom, de ha a hányás tartósan fennáll, idővel a kutya habot hány. Ha ez fehér, áttetsző, ez azt jelenti, hogy az állat nyálával egyesült gyomornedvből áll. A gyomor egyszerűen üres, vagy az állat nem tud megszabadulni attól, ami bántotta.

Néha azonban a hab sárga vagy vörös színű. Ha a kutya epét hány, az arról ad információt, hogy az epehólyagból epe került a gyomorba. Ez többek között akkor fordul elő, ha a kutya éhes. A hányás ezért előfordulhat például reggel, amikor még nem volt időnk megadni a kutyának a reggeli ételt. Továbbá, ha a kutya napközben többször is hány, a hányadék egy része epét tartalmazhat.

Háziállataink hányása mindig aggasztó, de a legnagyobb izgalom akkor következik be, ha a kutya vért hány. Ez súlyos állapot, amely azonnali orvosi beavatkozást igényel. Az okok között szerepelhet az emésztőrendszer fekélye vagy megrepedése, gyulladása, mérgezés hatása vagy paraziták jelenléte. A háziállat minden esetben gyors segítséget igényel.

Mit kell átgondolni a rendelő felkeresése előtt?

Először is elemezni kell, hogy mit kapott négylábú kutyánk az utóbbi időben enni, és hogy tudott-e valamit enni séta közben. Ezután fontos odafigyelni arra, hogy milyen egyéb tüneteket mutat. Hasmenés, étvágytalanság vagy esetleg ásítás, a test bármelyik részének duzzanata, esetleg képtelen talpon maradni?

Ha a kutya nyálat hány, lehet, hogy csak hányingerről van szó, ami közelgő hányást jelez. Ha kedvence rosszul érzi magát, és további tünetek is jelentkeznek - az állatorvosi rendelő felkeresése szükséges.

Hogyan lehet kideríteni a problémák okát?

A hányás valóban számos betegséget jelezhet a kutya szervezetében. Ezért pontosan meg kell határozni a problémát. Néha az állatorvosnak adott információnk és egy alapvető klinikai vizsgálat elegendő a megfelelő kezelés megkezdéséhez.

Vannak azonban olyan esetek, amikor ahhoz, hogy választ kapjunk arra, hogy miért hány a kutya, az állatorvos további vizsgálatok mellett dönt. A kutyát vér- vagy székletvizsgálatra, illetve képalkotó vizsgálatokra, például röntgen- vagy ultrahangvizsgálatra utalhatják. A következő lépés lehet endoszkópia, MRI vagy CT vizsgálat.

Hogyan kezeljük a kutya hányását?

Az orvos a háziállat vizsgálata és a szükséges vizsgálatok elvégzése után ad gyógyszert. A cseppentés nagy megkönnyebbülést hozhat a kutyának. Pótolja a hányás során elvesztett elektrolithiányt, erőt ad az állatnak, és természetesen hidratálja.

A folyadékterápia alatt a kutya általában kórházban van. Ne féljen otthagyni őt - a csepegtetés valóban talpra tudja állítani. Emellett érdemes tudni, hogy a dehidratált és gyenge állatok a legtöbbször egyszerűen alszanak, amíg infúziót kapnak.

Hány a kutyám - hogyan segíthetek rajta?

Előfordul, hogy a kutyánál egyszer vagy alkalmanként hányás jelentkezik, és elgondolkodunk azon, hogy vajon ez a megfelelő időpont-e a rendelő felkeresésére. Lehet, hogy tudjuk, hogy a kutya valami nem megfelelőt evett, és reméljük, hogy a tünetek hamarosan elmúlnak. Ne feledjük, hogy otthon is segíthetünk az emésztőrendszer újbóli megfelelő működésében.

Mindenekelőtt tartózkodjunk attól, hogy ételt vagy akár vizet adjunk a kutyának. Már néhány korty után fokozódhat a hányás, és az állat ekkor sokkal több folyadékot veszít, mint amennyit az imént bevitt. Ha a hányás már hosszú ideje nem jelentkezik, megpróbálhatunk nagyon kis mennyiségű vizet adni - gyakorlatilag körülbelül tízpercenként megnedvesíthetjük a kutya nyelvét. Idővel a vízadagokat növelhetjük. Ételt azonban csak 18-24 óra elteltével szabad adni. Az éhezés időt ad a gyomornak és a beleknek a regenerálódásra.

Kutyahányás - mit adjunk?

Ha képes a kutya hányását saját maga ellenőrizni, ne feledje, hogy adjon kedvencének probiotikumokat. Kezdetben elhanyagolható mennyiségű vízzel, majd nagyobb adagban vagy a táplálékkal együtt. A probiotikumokat körülbelül 7-10 napig kell adni. Ne feledje azt sem, hogy az éhezés utáni első étkezésnek könnyen emészthetőnek és kicsinek kell lennie.

A hányás nagyon fárasztó a kutya számára és gyengíti az egész szervezetet. Sajnos csak előjele lehet egy komolyabb betegségnek. Soha ne becsülje alá őket, és figyelje kutyáját alaposan. Kérdezzük meg a háztartás többi tagját is az előfordulásuk lehetséges okairól. Ha nincs javulás, vagy további tünetek jelentkeznek, ne habozzunk felkeresni egy állatorvosi rendelőt. A betegség korai felismerése sokkal nagyobb esélyt ad a teljes gyógyulásra és a kutya gyors felépülésére.

IdoSell Trusted Reviews
4.78 / 5.00 7414 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-12-03
Szuper
2024-12-02
Good price and fast
pixel