A CSIVAVA - KIS TESTBE REJTETT KARAKTER. FAJTALEÍRÁS
A chihuahua a világ legkisebb kutyája, amely Mexikóban honos. Évszázadokon át nem hagyták el ezt az országot, és máshol gyakorlatilag ismeretlenek voltak. És amikor ez megváltozott - viharszerűen meghódították az emberek szívét szerte a világon. Milyen a csivava fajta? Ennek a kutyának a jelleme ellentmond a termetének - ez egy olyan kutya, amelynek hatalmas lelke van egy apró testbe zárva. Mit érdemes tudni a chihuahua fajtájú kutyákról? Hogyan kell gondoskodni róluk, hogy boldogok maradjanak? Tudja meg!
Chihuahua - egy kis kutya lenyűgöző története
A chihuahua fajta Mexikóból származik, mégpedig sok évszázaddal ezelőtt. Közvetlen őseinek a techichi kutyákat tekintik - amelyeket egykor a földművelő toltékok tenyésztettek ezen a területen. Ők már az aztékok előtt is lakói voltak ennek a területnek.
Ezt régészeti kutatások során fedezték fel. Ezután agyag- és kőfigurákat találtak, amelyek a chihuahuákhoz feltűnően hasonló kutyákat ábrázoltak.
A tolték korszak az aztékok érkezésével ért véget, akik meghódították és leigázták a területet. Uralkodásuk a 16. századig tartott, majd ők is kénytelenek voltak átadni helyüket az erősebbeknek, mivel területüket a hódítók meghódították. A chihuahua kutyákat az aztékokkal hozzák kapcsolatba - egy elmélet szerint Montezumával együtt érkeztek a mai Mexikó területére, aki az utolsó azték uralkodó volt.
Nem tudni, hogy mikor jelentek meg végül a csivava kutyák az azték birodalomban - talán Montezumával együtt, talán sokkal korábban. Azt azonban tudjuk, hogy különleges kutyák státuszával rendelkeztek. Ezeket a kék bundájú chihuahua kutyákat szentnek tartották, míg a vörös kutyákat a legfőbb boldogság szimbólumának tekintették.
Ezért csak a magas származású nemeseknek volt joguk tenyészteni őket - egy legenda szerint egy azték hercegnőnek akár 1500 ilyen kutyája is lehetett -, amelyek mindegyikére más-más rabszolga vigyázott, és ha a kutya elpusztult, a gazdáját halálra ítélték. Ezek tipikus mexikói kutyák, és ezért senki sem hallott róluk egészen a 19. századig, amikor az első külföldiek kezdtek Mexikóba érkezni.
Az első chihuahua fajtájú kutyát csak 1884-ben, egy philadelphiai kiállításon mutatták be a világnak. Ekkor még más néven - chihuahua terrier - nevezték a fajtájukat.
Chihuahua kutyák - növekvő érdeklődés a fajta iránt
Csak négy évvel később kezdtek el jobban érdeklődni a cinológusok a fajta iránt, és az érdeklődésüket egy nőstény manzanita keltette fel. Azóta a fajta iránti érdeklődés olyannyira megnőtt, hogy 1904-ben az Egyesült Államokban a fajta első képviselőit hivatalosan is fajtaként ismerte el az amerikai kutyás szervezet, a Kennel Club.
A fajta szerelmeseinek első klubja szintén az Egyesült Államokban alakult 1928-ban. Európában az első chihuahua kutyákat a 19. század végén, Nagy-Britanniában találták meg. Bár az első regisztrált alomról csak az 1930-as évektől beszélhetünk. A chihuahua kutyák megjelenésére a kontinensen még tovább kellett várni, hiszen Európa többi része csak a második világháború után ismerte meg őket.
Honnan származik a chihuahua név?
A név eredete nagyon egyszerű - a chihuahua kutyákat egy észak-mexikói régióról és városról nevezték el így. Ez a város még mindig híres ezekről a kutyákról - kiállításokat rendeznek, többek között olyan kőszobrokat, amelyek éppen chihuahua kutyákat ábrázolnak.
Chihuahua Lengyelországban
A chihuahua fajta első képviselőjét csak 1986-ban állították ki Lengyelországban, és a tenyésztés legnagyobb fejlődésére az 1990-es években került sor. Napjainkban Lengyelországban túl sok probléma nélkül lehet chihuahua kutyákat vásárolni, bár még mindig nem tartozik a legnépszerűbb fajták közé.
Chihuahua - hogy néz ki a világ legkisebb kutyája?
A chihuahua kutyafajta elsősorban arról híres, hogy a legkisebb a világon. Sőt, különösen a kölykökkel kapcsolatban gyakran találkozhatunk a "teacup" kifejezéssel, ami azt jelenti, hogy a kutya elfér egy teáscsészében. Ilyen miniatürizálás a csivava esetében valóban előfordul; a világ legkisebb csivavaja mindössze 13,8 cm magas volt.
Még mindig sok tenyésztő van azonban, aki belátja, hogy az ilyen nagy miniatürizálás nem tanácsos, így - bár a standard még 0,5 kg-os kutyákat is megenged - az ideális súly ezeknek a kutyáknak az esetében még mindig 1,5 és 3 kg között van. A 3 kg feletti chihuahua kutyákat a kiállításokon kizárják.
A csivavák két változatban - rövid és hosszú szőrű fajtaként - léteznek. A rövid szőrű kutyák esetében a szőrzet puha, fényes és testhez simuló. Előfordulhat aljszőrzet, ebben az esetben a kutyák szőrzete valamivel hosszabb. Az alhas és a torok körül kissé vékonyabb lehet, a faroknál és a nyaknál kissé hosszabb, a füleknél és a pofánál viszont rövidebb.
A hosszú szőrű kutyák esetében a szőrzet hosszú, nagyon puha, és lehet enyhén hullámos vagy teljesen egyenes. Itt már jelen van az aljszőrzet, bár nem túl bőséges. A nyaknál van egy nyílás, míg a farok, a mancsok és a fülek jellegzetes tollazatúak. A standard minden szőrszínt megenged, ezért a chihuahuák között nagy a változatosság. A kutya bármilyen mintázatú is lehet - itt semmi sem kizáró ok.
Chihuahua - egészség. Mire kell odafigyelnie?
A csivava meglehetősen egészséges és hosszú életű kutya - ha jól bánnak vele, akár húsz évig is élhet. Ez a fajta hajlamos a hipoglikémiára - ez egy olyan állapot, amelyben veszélyes cukorszintcsökkenés következik be.
A könnycsatornák elzáródása szintén az egyik leggyakoribb probléma lehet. Hiányzó fogak és harapási problémák is előfordulnak, de ezt könnyen ellenőrizheti kölyökkutyáján. A fejletlen fontanellel vagy a mozgó térdkalácsokkal kapcsolatos problémák szintén előfordulnak ennél a kutyafajtánál. A chihuahua meglehetősen jól tűri a magas hőmérsékletet, de a hideg vagy a nedvesség nagyon rosszul viseli, és ezektől védeni kell.
Mit jelent egy csivava kutya ápolása?
Ennek a kutyafajtának az ápolása nem a legbonyolultabb. A hosszú szőrű fajtát két-háromnaponta kell kefével vagy kutyafésűvel fésülni, a rövid szőrű fajtát csak hetente egyszer kell fésülni. A hím csivavák szezonálisan, általában évente kétszer, a szőrváltáskor vedlenek, a nőstények kicsit gyakrabban, mert az ivarzás körül és közvetlenül utána, a vemhesség alatt és az utódok etetése közben vedlenek, ilyenkor érdemes gyakrabban fésülni őket.
Az ilyen fajtájú kutyát ajánlott fürdetni, függetlenül a szőrzet hosszától. Fürdés után gondosan meg kell szárítani. Ehhez a legjobb, ha megkérdezi állatorvosát. Szabványosan ellenőrizze a fülek és a szemek állapotát, és szükség esetén speciális folyadékot kell használni, hogy a szőrzet a szem körül ne színeződjön el. Rendszeresen nyírja le kutyája karmait is - erre a célra ideális a kutyaolló.
A csivava kutyáknak kicsi a gyomruk, ezért gyakrabban kell őket etetni. Keveset esznek, de nagyon magas az energiaszükségletük és nagyon gyors az anyagcseréjük. Olyan kiváló minőségű kutyatápot etessünk, amely jó minőségű fehérjében és zsírokban gazdag.
Chihuahua - jellem, temperamentum, hajlam
Milyen a chihuahua kutya? Ennek a kutyának a jelleme meglepheti azokat, akik a külsőségek alapján ítélkeznek. Ránézésre egy olyan kutyáról van szó, amelyről - magassága miatt - elsősorban a nyugodt kanapékutyát és a tipikus bújósat asszociálják. Ez nem teljesen igaz.
A chihuahua kutyák elsősorban nagyon élénk és energikus kutyák - nagyon kíváncsiak és mindenhova mennek. Emellett rettenthetetlen kutyák - innen ered az állítás, hogy a csivava egy nagy harcos miniatűr testben. A chihuahua nem fél semmitől és senkitől, ezért még a nála jóval nagyobb kutyáknak is nekimegy.
Emiatt más állatokkal együtt is tartható, feltéve azonban, hogy azok nagyon szelídek és bizalomgerjesztőek, és nem túl nagyok - a csivava megpróbál uralkodni rajtuk, ezért jobb, ha nem túl nagyok, mert akár véletlenül is jelentős kárt okozhatnak neki. Ha a többi állat elfogadja a csivava vezető szerepét, nem lesznek viták közöttük.
Társaságkedvelő és nagyon hűséges, bár általában egyetlen embert választ, akit a legjobban szeret, és őt nem hagyja el még egy lépésre sem. Méretéből adódóan nagyon ritkán képzik ki, mert elterjedt az a hiedelem, hogy a kistestű kutyákat nem kell kiképezni. A csivava azonban nagyon intelligens, és szeret új dolgokat tanulni, de a kiképzést a megfelelő oldalról kell megközelíteni. Nem szabad büntetni vagy kiabálni vele, a legjobb eredményt szelídséggel és jutalmazással lehet elérni.
Milyen otthonban lenne a legboldogabb egy csivava?
A chihuahua barátságos és társaságkedvelő kutya, ezért mindenhol boldog lesz, ahol emberrel lehet. Ne döntsön mellette, ha hosszú órákig nincs otthon senki, és a kutyát egyedül kellene hagyni. Továbbá ne döntsd el, hogy őt választod, ha nincs rá időd - nincs szüksége nagyon hosszú sétákra, de nagyon szeret játszani, és rendkívül energikus, ezért érdemes elegendő időd és energiád lenni ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű mozgást és figyelmet tudj neki biztosítani.
Nem alkalmas nagyon kisgyermekes otthonba - ő egy kis kutya és nagyon szelíd, így egy kisgyermek véletlenül megsebezheti őt. Másrészt viszont jól meglesz egy olyan otthonban, ahol idősebb gyerekek vannak, és szívesen játszik velük. Más állatokkal is együtt tud élni - feltéve, hogy azok nyugodtak és szelídek. Az is a legjobb, ha méretük a csivavának megfelelő, mivel félelmet nem ismerő és agresszív kutya.